Arkadaşlar, özellikle yabancılar tarafından oldukça sık kullanılan ve maalesef halkımız tarafından da benimsenen bu söz doğru değildir.

Yeryüzündeki tüm canlılar için yaşamın temel kaynağı olan su giderek tükenmektedir. Dünyamızın %70'i sularla kaplı olmasına rağmen, tatlı su kaynakları bunun yalnızca %2,5'idir. Bugün yeryüzü nüfusunun beşte biri su kaynaklarının yanlış kullanımı, kirlilik, alan kaybı gibi nedenlerden dolayı sağlıklı, temiz ve içilebilir suya sahip değildir. Günümüzde yaklaşık 1,3 milyar kişi su sıkıntısı çekmektedir. Gelecek 25 yılda bu sayının 2 katına çıkacağı tahmin edilmektedir.
Su talebinin son 25 yıl içinde % 60 arttığını biliyor muydunuz? Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10.000m³ olması gerekirken, bu miktar Türkiye'de 1.430 m³. Bu rakam, bilinenin aksine Türkiye'nin su zengini olmadığını gözler önüne seriyor.
Evet, Malesef ülkemiz bilinenin aksine su kaynakları şimdilik,ancak kendine yetebilecek durumdadır. Dünyadaki ülkeler arasında su kaynakları yönünden orta sıralarda yer almaktadır.
Suyun akıp, Türk' ün de boş boş baktığı konusuna gelince,
Maalesef, bu son derece yanlış ve milletimizi aşağılamak için özellikle yabancılar tarafından uydurulmuş bir sözdür.
Her gördüğünüz suyun, akarsuyun, çayın, derenin vs üzerine Baraj, gölet, regülatör vs yapamazsınız.
Yapabilmek için; jeolojik, topografik, hidrolojik, çevresel etkilerin, ve en önemlisi ekonomik şarların uygun olması gerekir.
Kim, ekonomik olmayan kazançlı olmayan projeye yatırım yapar ki?.. Merak etmeyin devlette yapmaz. Devlet sadece sosyal durumlar için hayati olan işler için ekonomik hesap yapmayabilir. Örnek: içme suyu temini gibi ( Bu hayati zorunlulukta gerekiyorsa ekonomi aranmaz)
Devletimizin bu güne kadar her türlü yeterliliği olan akarsulara neden baraj yapmadığı konusuna gelince; sebep devletimizin, ülkemizin kalkınmakta olan bir ülke olması sebebiyle ekonomik yetersizliğidir. Ülkemizin her ama her konuda acil yatırıma ihtiyacı vardır. Yollara, Limanlara, Köprülere, Demiryollarına, Okula, Hastanelere, Askeri güvenlik harcamalarına vs. vs.
Bu konu çok uzun bir konu sizleri sıkmak ta istemem.
Ama şunu biliniz ki Ülkemizde Baraj Yapılarak enerji elde edilebilecek tüm akarsulara ya baraj yapılmaktadır, yada projeleri hazır olup özel sektörce yap işlet devret sistemiyle yapılması için devletten izin beklenmektedir.
Not: Bu yazı Alıntı değildir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 974
favori
like
share
ViVa Tarih: 01.12.2006 04:58
Verdiğin bilgiler için teşekkürler.
ozansaridogan Tarih: 01.12.2006 00:30
Barajlar HES ile enerji kazanımıda öyle bildiğimiz gibi zararsız değildir.
HES yerine daha az maliyetli ve montajı daha kısa olan Atom reaktörü kullanmak daha mantıklıdır.
Ancak biz ne zaman Atom reatörü ile enerji üretmeye kalksak ya bir darbe yada ekonomik bir kriz ile karşılaşırız.
Atom reaktörleride öyle çevrecilerin anlattığı gibi zararlı değildir. Tek zararı küresel ısınmaya olan etkisidir. Bu zararını düşünürsek biz dünyanın en çevreci devletiyiz.
Ama diğer ülkeler gibi bizimde bu atmosferi kullanma hakkımız var. Bizd bunu kullanmalıyız.
Enerjinin ucuzluğu yatırımın kaçınılmaz sebbidir.
Unutmadan Uzan gurubu dediğimiz sahtekarlar bizim bu günki enerji darboğazlarının ana sebepleri arasındadır. Örneğin Adana da bulunan seyhan hes çok kazançlı bir hes olmasına rağmen 60 MW kurulu gücü ile 270 MW lık bir Sır hes inşa etmiştir. Sır hes devreye girdikten sonra Uzan grubu şirketin yönetmini almış ama ancak çalarak 500 MW lık bir hes yapmıştır. Yani performansın kazancın yarısını iç etmiştir.
270/60=4,5 katı
270x4,5=1215 civarı olmalıydı.
D_tox arkadaşıma selamlar
special27 Tarih: 04.09.2006 21:18
werdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım
ANGEL82 Tarih: 04.09.2006 17:58
kendi cıkarlarımız icin dersimi hasankeyfi yoketmemeliyiz.elimizde olan bütün güzellikleri yok ederek cozum buldugumuzu zannedioruz.ama yanlıs cözümler bunlar.
delidumrul Tarih: 27.07.2006 15:26
susuzluk izinde bizim icinde problem :79:
minta Tarih: 27.07.2006 09:00
paylaşım için teşekkürler
stugal Tarih: 04.05.2006 21:30
Paylaşım için teşekkürler
:20: :16:
ECE_06 Tarih: 29.04.2006 15:55
[COLOR=orangered]Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler uzman bir kişiden bu bilgileri öğrenmek son derece yararlı oldu bizler her gördüğümüz akarsudan yararlanılabileceğini düşünürüz ama tabikii müh. hesaplarına uymadığını bilmiyordum. sağolasın morhanp.
D_tox Tarih: 27.04.2006 13:26
hakLIsın KUSen bu gidişLEr içmeye biLE su bulamICaz haa ulan önüne gelen baraj yaPIYo kİmse yaPILmış olan barajları açMIYo neden acaba cem Uzanın OLduğu için mi ki Kİm biLİR?