2 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı - çocuk eğitimi - 2 yaş çocuk davranışları

Yumuşak huylu, minik bebeğiniz gitti, yerine inatçı, huysuz, yaramaz bir çocuk mu geldi? Endişelenmeyin, bu durum 2 yaş civarındaki her çocuğun yaşadığı doğal bir süreç, işte, 2 yaş civarındaki inatçı çocuğunuzla baş etme yolları...

2 yaş, kişilik gelişiminin çekirdeğini oluşturur. Çocuk bu dönemde bambaşka bir kişiliğe bürünür. Anne-baba bunun nedenini anlayamaz, "Çocuğuma neler oluyor?" diye endişelenmeye başlar. Böyle bir durumda ailenin işi zor ama çözümsüz değildir. Uzman Pedagog Şebnem Kurtaran, 2 yaş civarındaki çocukların yaşadıklarını ve anne-babaların çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini sizler için anlattı.
İlk geçiş dönemi

Çocuğun yaşamındaki ilk 5 yılı, kişiliğin yönlenmesi bakımından en önemli yıllardır. Peki bundan sonraki yaşlar önemsiz mi? Tabii ki değil. Ama bu dönem kişilik gelişiminin çekirdeğini oluşturur, işte çocuk bu dönemlerde belirli gelişim aşamalarından geçer. Bu aşamalarda anne-babalar ne yapacağını bilemez ve çocuğun karşısında çaresiz duruma düşerler. Ancak anne-babalar çaresiz değildir. Onların bu dönemdeki tutumları çocuğun içinde bulunduğu yaşı olumlu atlatıp atlatmamasını etkiler. Bu dönemlerden en olumsuzu 2-2.5 yaştır. Sıralama döneminden çıkmış olan çocuk artık yürüyor ve konuşuyordur. Güçsüz ve bağımlı bir bebeğin yerini bağımsız ve çevreyi araştıran bir çocuk almıştır. 2 yaşa kadar olan denge dönemi yerini ilk büyüme çağı olan dengesizlik dönemine bırakmıştır. Bu dönem ilk geçiş dönemidir.

Yaşanabilecek olumsuzluklar

Artık o bebeklikten çocukluğa geçmiş ve bu dönemde gerilimler, bunalımlar artmıştır. Olumsuz ve başkaldırma belirgin özellikler olmaya başlamıştır. Her yere uzanır, karıştırır, tehlike nedir bilmez, prizleri kurcalar, her şeyi ister ve benim diye tutturur, kendini yere atar, tepinir, gözünüzün içine bakarak başını yerlere vurur yani dayanılmaz bir yaramazlık, huysuzluk ve aksilik içine girer. Bu dönemde çocuğun yaşadığı bazı olumsuzlukları şöyle sıralayabiliriz:

- Aşırı uçlarda davranışlar gösterir.
- Çevresiyle ilişkileri bozuktur.
- Katı, inatçı ve huysuzdur.
- Ödün vermesi, çevresindekilerle uzlaşması imkansızdır. Çevreye ayak uyduramaz. Her şeyin istediği gibi olmasını arzular.
- Bir şeyi isteyip daha sonra bunun aksi için tutturabilir.
- Yeni şeylere alışmakta zorlanır.
- Eski şeylerin kendisine verdiği güveni arar ve güvensizlik duygusu, onu isteklerinin olması için diretmeye yöneltir.

Ne yapılmalı?

Bu dönemin belirleyicisi ailenin davranışları ve beklentileridir. Bu dönemde işlerin çoğu zaman çıkılmaz hale geldiğini görürüz.
Buna neden olan iki tür tutum vardır:

Birincisi anne-babanın çocuklarından çok fazla şey istemeleri ki bu çocukta tam tersi bir tepki yapar. Çok fazla kurala ayak uydurması istenen çocuk, hep anne sözü dinlerse atılım yapmaktan, yeni şeyleri denemekten, insan içine girmekten ürken, çekingen, silik bir insan olmaya yönelir. Ya da ebeveynin baskılarına öfkelenen çocuk, dış görünüşte anne-babanın isteklerine uyar, ama için için onlara karşı çıkar. Fırsat bulduğu anda öfkesini çevresine kusar. Büyüdüğü zamansa dıştan son derece disiplinli fakat içi öfke duygusuyla dolu olacaktır.

İkinci yanlış tutum ise bunun tam tersidir. Anne denetim konusunda çekimser, eli kolu bağlı kalır. Bu tip çocuklar dediğim dedik, kendi isteklerini aileye kabul ettiren çocuklardır. Bu çocuklar daha ileri yaşlarda uyum sorunu yaşarlar.
O zaman ne yapmalı? Çocuğun bu ikilemleri arasında ona nasıl davranmalı?

İşte bu soruların cevapları...

* Çocuğun bu olumsuz dönemi ve buradaki olumsuz özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.
* Bu olumsuz niteliklerin geçici olduğu unutulmamalıdır.
* Bu yaştaki çocukların öfke duygusunu kontrol etmesini ya da öfkelenmemesini istemek yanlış olur. Dolayısıyla duygularla davranışları birbirinden ayırmak ve öfke nöbetlerinin yanlış davranışlarla sonuçlanmasını önlemek gerekir.
* Anne-babaların tutumları dikkatli ve soğukkanlı olmalıdır.
* Çocuğun duygularını karşılamayı öğrenmeleri gerekir, öfkelendiyse neye öfkelendiğini anlamaya çalışmalı ancak taviz vermemelidir, örneğin, parkta oynadınız ve eve dönmek zorundasınız. Çocuğunuz gitmemek için bağırıyor. Ona, çok eğlendiğini bunun için de eve gitmek istemediğini anladığınızı belirtin, ama asla taviz vermeyin. Size olan öfkesini onun duygularını anlayarak karşılayın ve boşaltmasına izin verin.
* Çocuklara gereksiz kısıtlamalar uygulamanın anlamı yoktur. Çocuğu evdeki tehlikelerden korumak için ortada tehlikeli eşyalar bırakılmamalıdır. Ama evin düzeni de tamamen değiştirilmemelidir. » Çocuğa rahatça oynayabileceği bir yer ayrılmalıdır.
* Sürekli olarak korkutmalardan, ikazlardan (dur, yapma gibi) kaçınılmalıdır.
Çocuk kendisi yemek isteyecektir. Burada çocuğa izin verilmeli ve kendi başına yemek yeme isteği desteklenmelidir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4713
favori
like
share