[COLOR=coral]

Hopkins Üniversitesi, görme özürlülerin büyük ölçüde görmelerini sağlayacak ´biyonik göz´ü yapmayı başardı. Artık kimse karanlığa mahkum olmayacak!.20 yıl önce hayalden öteye geçmeyen ´biyonik göz´ artık gerçek. Amerika´nın Baltimore eyaletindeki Hopkins Üniversitesi profesörleri, 9 yıldır süren ´biyonik göz´ çalışmalarında mutlu sona ulaştı.

Bilgisayar çipi ve mini kamerayla işleyen alet, gözlerin çalıştığı izlenimini vererek beyni aldatıyor. Bu sayede de görme özürlü kişiler, yüzde 55´lik bir derece ile görebiliyor. Daha çok yeni olan buluşun hayata geçirilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Biyonik göz, 75 yaşını geçenlerin yüzde 15´inde rastlanan körlüğün nedeni olarak bilinen leke dejenerasyonunu da ortadan kaldıracak. Tedavisi olmayan retiniz pigmentosa hastaları da, ´biyonik göz´ sayesinde görebilecek. ´Biyonik göz´ün çalışması şöyle:

Gözlüğe monte edilen mini kameranın topladığı imajlar, çipe naklediliyor. Çip aldığı imajı, optik sinirlerin anlayacağı şekilde dürtüye çeviriyor ve beyne gönderiyor. Beyin de aldığı bu mesajı, gözün gördüğü olarak algılıyor ve sorun çözülüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share
casper Tarih: 27.04.2006 16:06
Çok güzel bir haber,allah kimseyi karanlıkta bırakmasın,
Artık tıp ve teknoloji ilerledikçe herşeyin çaresi bulunuyor