temel sanat eğitimi çizgi çalışmaları - elde siluet çizimi - grafik tasarım sanatı
Çizim programlarıyla bir fotoğraf üzerinden fotoğrafın çevresinden hat alıp kopyalayarak siluet hazırlamak mümkündür. Ancak elle bir insan silueti hazırlamayı öğrenirsek kendi çizgi tarzımızı yansıtan bir siluet yapabiliriz. Ve bu siluetlerimizi de çizim programlarında şablon olarak kullanabiliriz. Bu hem kendi eserimiz olduğu yani kopya olmadığı için bize mutluluk verir, hem de piyasada çizim yapan herkesin -basmakalıp sanki aynı elden çıkmış çizimler- gibi çizim yapmasının önüne geçilir.
Grafik tasarım - Elde basit Siluet çizimi..
Tabi aslında temel sanat eğitimi almadan, ışık gölge nedir, denge ve armoni nasıl sağlanır bilmeden, anatomi çalışmaları yapıp insan vücudunu iyice tanımadan, moda eğitimi, renkler formlar konusunda eğitilmeden, kısacası moda tasarımında gerekli tüm bilgilere vakıf olmadan siluet çizimi yapmak çok da profesyonelce bir sonuç ortaya koymayacaktır. Ancak bir meslek eğitimi gibi düşünmezseniz, bir hobi olarak ilgileniyor iseniz ya da temel sanat eğitimi almış tüm gereken bilgilere sahip olup ama kolayca hemen yapabileceğiniz basit siluetler yapmak istiyorsanız, ben burada birkaç ders ile basit siluet nasıl yapılır konusunda sizlerle bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Hiç kalem tutmayı bilmeyenler için ise öncelikli olarak önerim; tıpkı ilk okul talebeleri gibi çizgiler ve harflerden başlayarak, bolca gölgeli ışıklı çizgi ve harfler çizip antrenman yapmalarıdır. Ta ki eliniz titremeden düzgün çizgiler çizebilir hale gelene kadar bu resimde gördüğünüz gibi alıştırmalarla önce el melekesi kazanmanız gerekir.Peki bu ışık veya gölge nasıl çizilir; en basit anlatımla 2B yumuşak uçlu bir kursun kalemle elinizi iyice bastırarak çizgi çizdiğinizde çizginiz kalın ve koyu renkli olur ama elinizi hafifletip kağıda bastırmadan çizdiğinizde çizgi hafif bir çizgi olur yani açık renkli ve ince olur. Diyelim ki çizgimizde hiç gölge ya da ışık olmayacak tek düze bir çizim olacak o zaman HB sert uçlarla gölgesiz çizimler yapabiliriz. Şimdi konumuz gölgeli çizgidir, böyle bir çalışmada yumuşak uçlu kalem ile yavaşça elinizi en soldan bastırarak çizmeye başlayıp, sağa doğru giderken elinizi gitgide daha hafifletip bastırmadan çizmeye özen gösterirseniz, soldan sağa doğru açılan ve incelen bir çizgi elde etmiş olursunuz.. böylece çizginiz sol tarafı gölgeli sağdan ışık almış bir çizgiye dönüşür.

Çizgi antrenmanı ile el melekelerimizi kuvvetlendirme çalışmalarının yanısıra silindir küp gibi çalışmalarla da kendinizi ilerletebilirsiniz.

Şimdi burada basit siluet çizimi dersi vereceğimize göre ilk önce bir kafa çalışması ile işe başlayacağız.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2389
favori
like
share