[COLOR=orangered]Vizyona Giriş Tarihi
12.05.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD / İtalya / İngiltere

Süresi ve Yapım Yılı
138 dakika - 2004

Yönetmeni
Michael Radford

Oyuncular
Al Pacino
Jeremy Irons
Joseph Fiennes
Lynn Collins

Senaryo
Michael Radford

Müzik
Jocelyn Pook

Görüntü Yönetmeni
Benoît Delhomme

İlk kez beyazperdede...

Shakespearein 16. yüzyıl Venedikinde geçen zamandan bağımsız komedi-dramasından uyarlanan Venedik Taciri, bir grup Hıristiyan asilzadesinin yazgısını, talihini ve Yahudi tefeci Shylockla ilişkilerini konu alıyor.

Antonio, meteliksiz dostu Bassanionun güzel Portiaya evlenme teklif etmek için ihtiyaç duyduğu miktarı temin etmek üzere Shylocktan borç alır. Antonionun hakaretlerine bozulan Shylock borç verdiği paranın geri ödenmesine ilişkin çok kesin şartlar koyar.

Antonionun teslimat işleri fırtına yüzünden sekteye uğrarken, Shylock kızının asilzade Lorenzoya kaçmasından ötürü her zamankinden daha öfkelidir. Borcun vadesi geçince, Shylock diyet olarak Antonionun yarım kilo etini ister. Bassanio, Antonioyu umutsuzca bu cezadan kurtarmaya çalışırken, beklenmedik bir cepheden mucizevi bir yardım gelir.

Oscar adayı ve BAFTA sahibi Michael Radfordın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Venedik Taciri, başta Shylock rolündeki Amerikalı aktör Al Pacino olmak üzere güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Pacinonun filmdeki başlıca rol arkadaşları Antonio rolündeki Oscarlı aktör Jeremy Irons ve aşık Bassanio rolündeki Joseph Fiennes. Oyuncu kadrosunun diğer isimleri ise şöyle: Portia rolünde Lynn Collins, Gratiano rolünde Kris Marshall, Nerissa rolünde Heather Goldenhersh ve Lorenzo rolünde Charlie Cox.

Shakespearein en zorlayıcı oyunlarından olan Venedik Tacirinin karmaşıklığı, bir çok yönetmen ve yapımcının onu sinemaya aktarma konusunda tereddüt etmesine neden olmuştu. Emektar yönetmen Orson Welles bir keresinde buna niyetlenmiş, ancak oyunun sinemaya dönüştürülmesi çok zor olduğu için sonunda yarım bırakmıştı. Navidi bu konuda şunları söylüyor: Sinemaseverlerin bu filmi ilgiyle izleyeceklerini düşünüyorum; çünkü onca yıldır kimse bu olağanüstü oyunu sinemaya aktarmadı.

Michael Radford, oyunu senaryolaştırma sürecine dair şunları söylüyor: Oturup ne yapabilirim diye düşündüm; çünkü sizden bir senaryo yazmanız istendiğinde, karakterler ve diyaloglar yazmanız beklenir; ama burada hepsi zaten mevcuttu ve hepsi teatraldi. Yönetmen, bir arkadaşının tavsiyesine uyarak Londradan ayrılarak oyunun kaynağı olan Venedike gitmesiyle her şeyin değiştiğini söylüyor: Bu işi nasıl yapabileceğimi hemen hissetmeye başladım çünkü Venedik hâlâ bir 16 yüzyıl şehri gibiydi.

Yönetmen ve ekibi, Venedik Tacirini ne şekilde yansıtmak istediklerine en başından karar vermiş. Yapımcı Navidi bunu şöyle açıklıyor: Michael Radfordla bunu etraflıca konuştum. Michael çağdaş bir uyarlama istemediğini, hatta bunları çok rahatsız edici bulduğunu söyledi ki biz de hemfikirdik. Film 16. yüzyıl Venedikinde geçecekti ve ona çağdaş öğeleri replikler, yapım tasarımı ve kostümlerle harmanlayacaktık.

Yönetmenin Venediki perdede nasıl göstermek istediği konusundaki kararı da çok netmiş. Radford bunu şu sözlerle ifade ediyor: Kokan ve pis bir yer olmasına çalıştım. İnsanların tertemiz ve düzgün kostümler içinde görünmesini sevmiyorum. O dönemde insanlar fazla yıkanmıyordu ve etraf pis ve kötü kokuluydu. İklim şartlarını göz önünde bulundurdum; insanların su yoluyla seyahat ettiği gerçeğini göstermeye çalıştım.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:23
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 28.04.2006 13:54
tam bir sanat filmi shakespearenin eserlerine diyecek yok bakalım filmi nasıl olmuş