Vizyona Giriş Tarihi
12.05.2006

Türü
Macera

Ülke
Yeni Zelanda / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
127 dakika - 2005

Yönetmeni
Roger Donaldson

Oyuncular
Anthony Hopkins
Diane Ladd
Paul Rodriguez
Aaron Murphy

Senaryo
Roger Donaldson

Müzik
J. Peter Robinson

Görüntü Yönetmeni
David Gribble

Gençlik hayallerinin kaybolmasına izin vermeyen bir adam...

Tüm yaşamı boyunca, klasik Indian Scout motosikletini mükemmelleştirmek için uğraşan Burt Munro, dünyanın bir ucundan motosikletini denemek için Amerikadaki Bonneville Tuz Çöllerine doğru yola çıkar. Ona şans vermeyenlere, cesaretini kıranlara ve pahalı, son model özel yapım araçlara rağmen yeni hız rekorunun sahibi olur.

Burt Munronun 1967deki dünya rekoru hala kırılamamıştır. Tutkusu ve hayallerinin peşinden cesaretle koşması sayesinde bugüne kadar bir efsane olarak gelmiştir.

Yeni Zelandada 1973 yılında yayınlanmaya başlayan Motosiklet dergisinin ilk sayısında Burt, 1967de Bonneville Tuz Çölünde motorum ve ben sanki bir bomba gibiydik. Çıkıştan sonra yolun tam yarısında yalpalamaya başladı. Onu yavaşlatmak için yukarı doğru kalktım. Gözlüğüm rüzgardan kopunca rüzgarın şiddetiyle gözlerim kafamın içine doğru çekilmiş gibi oldu; hiç bir şey göremiyordum. Fakat zaten varış çizgisini çoktan geçmiştim. Onu yere bıraktım -bir kaç çizik vardı sadece, diğer her şey yolundaydı diye demeç vermişti. O sıradaki hızı, 331,5 kilometreye yaklaşmıştı.

Roger Donaldsonın yazıp yönettiği Efsane Adamda gençlik yılları hayalini asla terk etmeyen ve bunun için mücadele veren dünya hız rekoru efsanesi Burt Munro rolünde Oscar ödüllü Anthony Hopkins kamera karşısına geçmiş. Munronun gerçek yaşam hikayesinden yola çıkılarak çekilen filmde Hopkinse Diane Ladd, Paul Rodriguez, Aaron Murphy, Bruce Greenwood ve Chris Lawford eşlik etmiş. Filmin müziklerini J. Peter Robinson bestelemiş.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 373
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:24
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 28.04.2006 13:44
çok güzel bir film bu bence başrol oyuncusundan da belli.

sağol abi