Kan ürünlerindeki sıkıntı neden
''İmmünglobulin'' adı verilen kan ürünlerinde son günlerde ''görece bir bulunamama sorunu'' yaşandığı, ancak ''kısa bir süre içinde sıkıntının ortadan kalkacağı'' açıklandı.


Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Mahmut Tokaç tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu tür ürünlerin insan kanından üretildikleri için AIDS, hepatit gibi bulaşıcı hastalık riskleri açısından kontrolleri yapılmadan piyasaya verilmediği belirtildi.

Bu kontrollerin bir kaç hafta sürebildiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: ''Sorunun asıl kaynağını, dünya genelinde yaşanan bir talep artışı oluşturmaktadır. Çin'de kan ürünü üreten fabrikaların kalite ve ürün güvenliliği sorunları nedenleriyle kapanması dolayısıyla, kısıtlı üretim karşısında kan ürünlerine olan talep artmış ve buna bağlı olarak tüm dünyada ürün fiyatlarında yükselme meydana gelmiştir.

Alınan tedbirlerle ülkemizde bu sıkıntının yaşanmamasına gayret gösterilmektedir. İmmünglobulin pazarında yer alan firmalarla konu, kamu yararı açısından ele alınmış, bakanlık olarak yapacağımız işler konusunda firmalar bilgilendirilmiş ve ilaç tedarikçileri olarak taşıdıkları sorumluluklar kendilerine hatırlatılmıştır.''

Son günlerde analizde yaşanan bir gecikme dolayısıyla az da olsa bir sıkıntı olmakla birlikte kısa süre içinde analizler sonuçlanacağından sıkıntının ortadan kalkacağı da bildirilen açıklamada, kısa vadede Sağlık Bakanlığı'nın analiz kapasitesinde işlem miktarının yükseltildiği ve pazara sunulmayı bekleyen ürünlerin kamunun hizmetine açıldığı, orta vadede ürün tedarikinde yaşanan finansal problemlere çözüm üretilmesi adına geri ödeme sistemleri ile görüşüldüğü duyuruldu.

Açıklamada, uzun vadede Sağlık Bakanlığı'nın öncülüğünde Kızılay ile birlikte bir ''Ulusal Kan Ürünleri Projesi'' geliştirilerek en kısa sürede hayata geçirilmesinin planlandığı kaydedildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 01.05.2006 22:04
teşekkürler...
casper Tarih: 30.04.2006 10:38
Bnede bir an önce çözüme kavuşmasını diliyorum
ozlems_o Tarih: 29.04.2006 18:22
umarım en çaresi bulunur.
bilgiler için sağol
SU-PERISI Tarih: 29.04.2006 16:43
inşallah en kısa zamanda çözüme ulaşılır
ECE_06 Tarih: 29.04.2006 14:42
[COLOR=orangered]Teşekkürler didem umarım hiç ihtiyaç duyulmaz ama bu mümkün olmadığına göre kısa sürede sağlık bakanlığı bu işe bir çözüm bulur. :20: