Cildimizi olduğu kadar psikolojimizi de bozan sivilcelere aslında hiç kulak asılmaması gerekiyor. Uzmanlar bol su içerek sivilcileri ortadan kaldırabileceğinizi belirtiyor.Cildimizdeki sivilceler, siyah noktalar psikolojimizi de olumsuz yönde etkiliyor. Düzenli bir bakım, doğru ürünleri kullanmak ciltteki sorunların çözümü için son derece önemli. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Nüket Erdemli, deride bulunan yağ bezlerinden kaynaklanan sivilcelerin normalde deri yüzeyinden atılması gerektiğini belirterek ''Ancak, ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar. Bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Sivilcenin temel nedeni bu tıkanmadır'' açıklamasını yapıyor.

İYİ TEMİZLENMELİ
Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde siyah noktalar oluşuyor. Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor. Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktanın oluşmasını engellemek gerekiyor. Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini belirtiytor.

YAĞ DENGELENMELİ
Gözeneklerin açılması için gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek gerekiyor. Yağlı ciltler su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır. Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ ifrazatının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır. Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var. 35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35'in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 557
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.05.2006 07:56
elinize sağlık......
refik Tarih: 01.05.2006 10:54
herşeyin başında temizlik ve bakım geliyor.ellerinize sağlık teşekkürler.
casper Tarih: 30.04.2006 10:34
eee bu güzel yorumlardan sonra banada diyecek pek fazla birşey kalmamış,
bende diyorumki cilt tipinizi iyi tanıyarak,bakımınızı ona göre yapın
morhanp Tarih: 29.04.2006 23:00
@ECE-06 ne diyorsa aynen doğrudur. Çünkü ben gözlerimle gördüm şahit oldum. (Cildiyecinin başarılı olamadığı sivileceleri siyah noktaları yok etti bir arkadaştaki)
Bu konuda şikayeti olan yazsın ECE-06 da başka neler yapılacağını, ne gibi kozmetik ürünleri kullanacağınızı detaylı açıklasın.
Tabi önemli bir sorununuz varsa önce mutlak bir CİLDİYE UZMANI DOKTORA DANIŞINIZ.
ozlems_o Tarih: 29.04.2006 18:26
temizlik herşeyden önemli. sürekli cildi temiz tutarak sivilceleren de kurtulabiliriz
SU-PERISI Tarih: 29.04.2006 17:01
sivilcelerden kurtulmak için cilt bakımına önem vermeliyiz,kullanacagımız ürünlerin cildi rahatlatıp yag üretimini azaltan A, E, F vitaminleri, lavanta, biberiye, mercanköşk, adaçayı gibi bitki özlerini içeren malzemeler olmasına özen göstermeliyiz.
MuHaMMeD_VaDiSi Tarih: 29.04.2006 16:01
Bilgiler icin Te$ekkurler DIDEM. Sivri den uzak durmam icin benim sevdigim findik, fistik, cekirdek den uzak durulmasi, bide yuzunu surekli soguk suyla yikamak (gercekten cok faydali oluyor :20. Yalniz cekirdek'ten findik'tak uzak durulurmu yaw :46: .
ECE_06 Tarih: 29.04.2006 14:38
[COLOR=orangered]Sivilcelerden kurtulmanın en iyi yolu cildi temiz tutmaktır bunun için her banyodan sonra cilt temizleme fırçası ile netrugına sabun ile fırçalamak hem gözenekleri açıyor hemde temizliyor bir süre sonra sivilceler kuruyup yok oluyor(şahsım tarafından denenmiş ve çok iyi sonuç alınmıştır tavsiye ederim.)
üzerine nemlendirici ürünlerden kullanınız.naçizane bir katkı :85: