İran, Türkiye'nin Düşmanı Mı?Yaklaşık dört asırdır değil. Her şey mükemmel olmasa da, İran ile önemli sorunlarımız yok.Hatta, son dönemde ABD, PKK'yı İran'a karşı da kullandığı için, çok önemli ortak bir sorunumuz ve çeşitli ortak çıkarlarımız bile var.Bu nedenle İran, hem, kendi açısından da bir güvenlik sorununa dönüşen PKK'ya karşı operasyonlar düzenliyor, hem de, jest olsun diye, yakaladığı militanları Türkiye'ye teslim ediyor.ABD propaganda makinesi ise, İran'ı Türkiye için, Türkiye'yi de İran için, birer tehdit unsuru olarak göstermekle meşgul.Oysa, İran, son dönemde Türkiye'ye, her konuda sıcak mesajlar veriyor.İran, tüm konularda, yüzde yüz örtüştüğümüz bir ülke olmayabilir. Ancak, İranlılar, Türklerin bin yıllık komşularıdırlar. Dört yüzyıldır, kendi sorunlarımız nedeniyle çatışma yaşamadığımız İran ile, ABD istedi diye neden kan davalık hale gelecekmişiz? Emperyalistlerin çıkarları uğruna, neden İran'ı arkadan vuracakmışız?İran'a gerçekleştirilecek muhtemel bir ABD saldırısı, bölgemizde sonu öngörülemeyecek bir çatışma, kaos ve istikrarsızlık durumunu ortaya çıkaracaktır. Bu durum, en derin biçimde Türkiye'yi vuracaktır.Dolayısıyla, Türkiye, soğuk kanlı ve basiretli bir kriz yönetimi ile bu sorunu aşmayı başarmalıdır. Bırakın emperyalist ABD'ye bu kirli savaşta yardım ve yataklık etmeyi, onu bu eylemden alı koymanın her yolunu denemelidir. Başta İran, Suriye ve diğer komşu ülkelerle, ticari, askeri ve siyasi işbirliğini artırmalıdır.Her hareketimizde temel kaygımız, kendi ulusal çıkarlarımızın korunması olmalıdır. Bu, tıpkı ABD ve AB'nin, kendi çıkarları konusundaki hassasiyetleri kadar meşru olacaktır.İnsanlık, bu konuda, haklı olan İran'ı değil, haksız olan ABD'yi yalnızlığa mahkum etmeyi başarabilmelidir.

Gayrı meşru dünya jandarması ABD'nin, Afganistan ve Irak'taki işgalleri, insanlık suçuna ve katliamlara dönüşmüşken, onun, yeni bir cephe daha açmasını ve İran'a saldırmasını nasıl destekleyebiliriz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 849
favori
like
share
RuNDLL Tarih: 20.07.2006 12:02
Suriye ve İran bize canımız ve kanımız kadar yakın ülkeler fakat dış güçler bu ülkeleri hep birbirine karşı kışkırtmışdır.
GÖRELELİ Tarih: 18.07.2006 17:31
dostumuz
erkdag Tarih: 14.07.2006 17:42
iran bizim dostumuz bence kötünün iyiside olsa yinede iran bize daha yakın
aliozay Tarih: 14.07.2006 10:43
Türkiye kimseye kin gütmez düsmanlıkta etmez zaten edecek olsak ne iran ne abd hepsinin kökünü kazırız sunu unutmayalım
Türk ün Türk ten baska dostu yoktur olmazda...
erkancan Tarih: 11.07.2006 22:57
bence dostluk tamamen türkiye'nin irana karşı tutumu ile doğru orantılı. Fakat çıkar dünyası da olsa ortak noktalar var geçmişten bugüne...
minta Tarih: 10.07.2006 14:58
bizim bizden başka dostu yok;öyle diyolar
sakin75 Tarih: 04.07.2006 11:52
teşekkürler
xisco26 Tarih: 30.06.2006 14:07
arkadaşlar kendinizetamam yüzyıllar olarak ifade edebileceğimiz sınır komşumuz ama osmanlı imp.'nun yükselme döneminde en büyük ayaklanma imparatorluğu yıkmaya gidecek boyutta olan ayaklanma şah ismail ayaklanmasıdır ve iran kökenli bir ayaklanmadır.
yani yüzyıllardır sınır komşumuz olması ona karşı aşırı bir şekilde pozitif bakmayı gerektirmez.
şu mantıktan bakarsak yunanistanda bizim 1826 dab beri 100 yılı aşkın bir süredir sınır komşumuz ama türk halkına sorsan tehdit algılamasında yunanistan ilk sırada yer alır.
o yüzden gerçekçi olmalıyız ve ister iran olsun ister abd olsun ister ırak olsun kim olursa olsun önce kendi ulus devletimizi güçlendirmeliyiz.
aviatör Tarih: 30.06.2006 13:56
Kendini savunmak için kullanacak.abd nin elinde olanları kimse konusmuyor...İranı konusuyolar.İranıda devirirse Sıra kuşkusuz bize gelecek. :20: