Güreşin yeni yıldızı İsmail Güzel


Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olan 20 yaşındaki Konyalı güreşçi İsmail Güzel, dünya güreş otoriteleri tarafından, efsanevi Rus güreşçi Alexander Karalin'in tahtına aday gösteriliyor.
Konya Güreş İl Temsilcisi Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konyalı genç güreşçi İsmail Güzel'in dün elde ettiği başarının tüm Türkiye'de sevinçle karşılandığını ancak, Konya'da yaşanan coşkunun daha büyük olduğunu belirtti.
Güzel'in Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki kulübün altyapısından yetiştiğini anlatan Şahin, ''İsmail, bir süre Konya Şekerspor formasıyla güreşti. Halen Konya Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı'nda çalışmalarını sürdürüyor. Güzel, geçtiğimiz yıl Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in gayretleriyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden gelen 250 bin YTL'lik teklife rağmen Konya'da kaldı'' dedi.


İLK ŞAMPİYONLUĞU DEĞİL

Rusya'da, 120 kiloda Avrupa Şampiyonu unvanını elde eden İsmail Güzel'in dünya güreş otoriteleri tarafından, efsanevi Rus Güreşçi Alexander Karalin'in tahtına aday gösterildiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
''Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksekokulu birinci sınıfa devam eden İsmail, küçük yaşlardan beri çok önemli başarılara imza attı. Miniklerde ve yıldızlarda elde ettiği şampiyonlukların ardından Litvanya'da 2005 yılında gençlerde Dünya ikincisi olmuştu. Ancak Litvanya'da kendisini yenen güreşçiyi Polonya'da yenerek 120 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Bunun yanı sıra İran ve Bulgaristan'da düzenlenen şampiyonalarda büyüklerde art arda şampiyon oldu. Güzel, Marmaris'te düzenlenen Uluslararası Zafer Kupası'ndaki şampiyonluğunun ardından, bu yıl da, yaşı küçük olmasına rağmen Türkiye'de, büyükler kategorisinde mücadele edip şampiyon olmuştu.''

''AĞIR SİKLETTE RAKİBİNİ KALDIRIP YERE VURUYOR''

Şahin, kendisinden daha da önemli başarılar beklediklerini dile getirerek, ''Ağır siklet olmasına rağmen, rakiplerini kaldırıp yere vuran ender güreşçilerden biri. Ondan, 3 olimpiyat, 10 dünya ve 10 Avrupa Şampiyonluğu bekliyoruz. Pazartesi günü Ankara'da yapılacak karşılama töreninin, ikinci Hamza Yerlikaya olarak gördüğümüz başarılı güreşçimiz için Konya'da da bir karşılama töreni düzenlemek istiyoruz'' diye konuştu.
Güzel, Türkiye'ye grekoromen stilde, 38 yıl aradan sonra ağır sıklette altın madalya sevinci yaşatan sporcu oldu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1270
favori
like
share
puslukurt Tarih: 01.05.2006 11:37
inşallah dedikleri gibi olur kendine bakarsa iyi bir yerlere mutlaka gelir.
okanoo28 Tarih: 30.04.2006 20:31
haber için teşekkürler