anal ağrıların sebebleri - rektal ağrıları nedenleri - anal ağrıların başlıca nedenleri ve evde uygulanacak tedavi şekliŞikayet

Rektal bölgenizde ağrı ve/veya kaşınma var.

Nedenleri

Pislik : Rektal bölgeniz kaşınıyor, ama ağrı veya kanama yok. Büyük abdest yaptıktan sonra makatınızı gerektiği gibi temizlemezseniz, dışkı parçaları deriye yapışır, tahriş eder ve kaşıntıya yol açar.

Kıl kurdu : Makatınızda akşam yattıktan sonra başlayan bir kaşıntıyla birlikte hassasiyet var ve huzursuz uyuyorsunuz. Kıl kurtları genellikle küçük çocuklarda yuvalanır, ancak öteki aile fertleri de nasibini alabilir. Kaşıntının nedeninin bu olup olmadığını şu şekilde tespit edebilirsiniz: Seloteypi yapışkan tarafı dışarıda olmak üzere küçük bir yuvarlak nesnenin etrafına sarın. Kaba etinizi açın ve seloteypi birkaç dakika makatınıza yapıştırın. Aldığınız numuneyi doktorunuza gösterin.

Kas spazmı : Rektal bölgenizde sizi uykudan uyandıran, ama başka zamanlarda da olan bıçak gibi kesen bir ağrı var. Ergenlerde çok sık görülen bu durumun, makat ağzı yakınlarındaki kasların şiddetli kasılmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Ciddi değildir ve genellikle kendiliğinden geçer.

Mantar enfeksiyonu : Rektal bölgeniz kaşınıyor; aşırı açlık ve susuzluk da var ve normale göre daha fazla idrara çıktığınızı saptıyorsunuz. Rektal bölgedeki kaşınmanın nedeni Candida denen bir tür mantar enfeksiyonudur.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Bu bölgeyi sabah, akşam ve her büyük abdestten sonra (en iyisi duşa tutarak) temizleyin ve iyice çalkalayın. Bayanlar için üretilmiş hijyenik deodorantlar ve spreyler kullanmayın.
# Herhangi bir akıntıyı emmek ve cildi tahriş olmaktan korumak için makatın ağzını kapatacak şekilde apış aralarına pamuk koyun. Pamuğu kirlendikçe değiştirin.
# Pamuklu iç çamaşırı giyin.
# Turunçgiller (portakal, greyfurt vb) ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
# Günde 1 – 2 fincan kahveden fazlasını içmeyin. Kahve çekirdeği sindirilemeyen ve dışarı çıkarken cildi tahriş eden yağlar içerir.
# Beyaz, yumuşak tuvalet kağıdı kullanın. Parfümler ve kimyasallar cildi tahriş eder ve alerji yapar.

Hemoroidden kaynaklanıyorsa:

Günde iki defa 15 – 30 dakikalık oturma banyosu yapın.

Büyük abdestten sonra yumuşak, suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla temizleyin ve sonra sürtmeden, dokundura dokundura iyice kurulayın. Satılmakta olan temizleyici solüsyonlar içeren nemli bezler de rahatlama getirebilir.

Hemoroidlerin tedavisi için krem veya merhem kullanmadan doktora danışın.

Dış hemoroidiniz varsa, aşınma ve tahrişi önlemek için her büyük abdestten sonra parmağınızla içeri itin.

Önleme
# Makat bölgesini temiz ve kuru tutun.
# Büyük abdest yaparken ıkınmayın.

Öteki Nedenler
# Hemoroid
# Kontakt dermatit
# Anal siğil
# Proktit
# Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1387
favori
like
share