Evliliğinizi bitirmeye karar vermeden önce, elinizden gelen her şeyi yapıp yapmadığınızı düşünün. Bir şeyi yıkmak, yapmaktan daha kolaydır unutmayın...
2. yıl krizi
Psikologlar evlilikte artık ilk 7 değil ilk 2 yılın tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Yapılan bir araştırma, evliliğin ilk 2 yılında duygusallıktan, uyum ve sevgiden ödün vermeyen çiftlerin bir ömür boyu birlikte olma ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.
1991 yılında evlenen 156 çifti inceleyen bu kişilerin eşlerine karşı hissettiklerini, tavırlarını mercek altına alan ekip, "Çiftin boşanıp boşanmayacağı, ilk 24 ayda belli oluyor" diyor.
Kısa ayrılıklar
Evlilik terapistlerinin çoğu uzun evliliğin sırrı kısa süreli ayrılıklardır prensibinde birleşiyor. Uzmanlar her 2-3 yılda bir çiftlere 1 ila 5 ay arası değişen sürelerle ayrı kalmalarını öneriyor ve tedavi amaçlı ayrılıkların mucizeler yarattığını söylüyor.
Uzmanlar, birlikteliğin ilk günlerindeki heyecanı, tutkuyu yakalamak için şu önerilerde de bulunuyor:
Sizin için yaptıklarını bir hatırlayın
Eşinize nasıl davranıyorsunuz? Ona, herhangi bir tanıdığa gösterdiğiniz ilgi ve sevecenliği gösteriyor musunuz?
Eğer takdir ve teşekkürün yerini ilgisizlik ve talepler aldıysa, tehlikeli bir noktadasınız demektir. Bu durumda yapılacak şey, eşinizin sizin için yaptığı şeyleri yapmaya mecbur olmadığını düşünmek.
Eşinizin sizin için her gün yaptığı şeylerin bir listesini çıkarın ve sonra kendi kendinize, bunların kaçı için ona teşekkür ettiğinizi bir sorun.
Basit bir teşekkürün birçok şeyi değiştirebileceğini unutmayın.
Tahmincilik yapmayın
Eşinizin düşündüğü ve duyduğu şeyleri tahmin etmekten vazgeçin çünkü hata yapabilir ve gereksiz yere kavgaya sebebiyet vermiş olursunuz.
Kaç kere karşımızdakinin hareketlerinden yanlış sonuçlar çıkardığımızı, gerçeği tesadüfen veya çok zaman sonra anladığınızı bir düşünün.
Çoğu kez eşimize, doğru olmayan istekler yükleriz. Mesafeli duran bir eş sorunlu veya üzgün olabilir, unutmayın.
Suçlamayın
"Senin suçun" demek ne kadar da kolay! Yolunda gitmeyen bir olayda kendi suçunu aramaktan çok daha kolay kuşkusuz.
Suçlamak sorunları çözmez, çözmediği gibi birbiri ardına yeni suçlamalar getirir. Suçlamalar gerçeği görmeyi engeller ve istemeden de olsa incitici hakaretler doğurabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share
BoardBeLasi Tarih: 26.06.2006 15:51
Paylasim icin tessekurler
casper Tarih: 01.05.2006 16:23
Evlilik zor zanaat,
iki taraf için pek çok fedakarlıklar istiyor,
ancak yazıda belirtilenler de yapılması gerekenlerden,
Ben bide sıkıntıla dönemleri yaşarken kısa da olsa tatil yapmalarını öneririm
sennur Tarih: 30.04.2006 13:26
benim gibi adaylar için güzel bir bilgi. paylaşımın için teşekkürler.