Hafta Hafta Gebelik - Gebelik - Hamilelik - Adım Adım Hamilelik - Hafta hafta Bebek Gelişimi - Hamilelik hakkında herşey - Gebelik Hakkına Herşey
Hamileliğiniz hayatınız boyunca yaşayacağınız en özel ve önemli deneyim olacaktır. Bu süre boyunca hem duygusal hem de fizyolojik olarak pek çok değişiklik yaşarsınız.

0-3 Hafta
Hamilelik sürecinizin değerlendirmesi ve bebeğinizi gelişimi doktorunuz tarafından hafta olarak değerlendirilir. Hamileliğinizin başlangıcı döllenmedir. Hamileliğiniz döllenme tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra olmaktadır. Zamanlamanın doğru yapılabilmesi için genelde son adet gördüğünüz tarih baz alınır. En son gördüğünüz adetin başladığı gün hamileliğinizin başlangıcı olarak kabul edildiğinde tüm hamilelik süreciniz yaklaşık 280 gün, yani 40 hafta sürecektir. Adet süreniz 28 günü aştığında, aştığı gün kadar süre muhtemel süreye eklenir. Hamile kaldığınız ilk haftada gelişmeye başlayan bir grup yumurta hücresinden, hızlı gelişme gösteren yaklaşık 10 yumurta büyüyerek, döllenme şansı olan en büyük yumurta haline gelmeye çalışırlar. Dominant olan follikül hipofizden tetiklenen bir mekanizma ile çatlar ve yumurta karın boşluğuna atılır. Bazen birden fazla follikül gelişebilir ve hepsi döllenirse çoğul gebelik oluşur. İki adet kanamanın yaklaşık ortasına denk gelen, adetin ilk gününden itibaren 10-18. günler, hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu dönemdir. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız bu zaman dilimini doğru kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer kararı verdiğinizde hemen hamile kalamazsanız üzülmeyin, bir adet döneminizde hamile kalma şansınız yaklaşık %20’dir. Kendinizi strese sokmadan denemeye devam edin.

Yumurtalıklarınızda yumurta hücresi gelişimi devam ederken, endometrium adı verilen rahim iç tabakası da kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşmanın nedeni döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Oluşacak bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudunuzun bu kısmında kanlanma artar.

Yumurtlamadan sonra döllenme olursa döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta süren yolculuğuna başlar. Yolculuk sırasında döllenen yumurta hızla şekil ve içerik değiştirir. Eşinizden ve sizden gelen kromozomlar kadın yumurta hücresi içinde birleşip, diploıd kromozom sayısına sahip ilk hücre yani zigot oluşur. 2, 4, 8 hücre şeklinde bölünmeye başlayan bu ilk hücre tüplerden rahminize ulaştığında 32 hücrelidir ve morula ismini alır. Yumurtlama sırasında korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunmuşsanız hamile kalabilirsiniz. Bu dönemde henüz adetiniz gecikmemiştir.

Bebeğinizin cinsiyeti döllenme sırasında belirlenir. Eğer yumurta hücrenizi eşinizin X kromozomu taşıyan spermi döllerse bebeğiniz kız, Y kromozomlu spermi döllerse erkek olur. Yaklaşık bir toplu iğne başı kadar (0.015 milimetre) olan ve 107 (58-107) hücreden oluşan bir küme rahim içindeki kalınlaşmış zara ekilmeye başlar. Bu hücrelerden az bir kısmı, embriyo (bebek) oluşumunu sağlarken geriye kalanlar, plesenta yani bebeğin eşini oluştururlar. Döllenmeden yaklaşık 7 gün sonra rahim duvarına gömülen bu hücre topluluğu sizinle ilk iletişimi sağlar ve gerekli besin maddeleri ile oksijen sizden bebeğinize geçer.


4. Hafta
Hamile olduğunuzu ilk hamilelik işaretlerinden biri olan adet gecikmesiyle anlayabilirsiniz. Bazen ekilen hücreler rahim içindeki küçük damarları yırtarak, hafif damlama şeklinde bir kanamaya neden olabilir. Halk arasında "üstüne görme" olarak tanımlanan bu kanama bazen normal adet gibi algılanabilir. Böyle bir durumda kanamayı takiben evde ya da bir laboratuarda idrar testi ile hamile olup olmadığınızı test edebilirsiniz.

Bulantı hissi, sabah halsizliği ve kusma hamile olduğunuzu müjdeleyen diğer belirtilerdir. Sabah halsizliğini önlemeye yardımcı olmak için sık ve az öğünlerle beslenebilir, sabah kalkmadan önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Asitli gıdalardan ve kokulu her türlü maddeden uzak kalmanız yararlı olabilir. Kendinizi yorgun hissederseniz dinlenmeniz yeterli olacaktır. Bu haftadan itibaren bazı yiyeceklere ve tatlara karşı aşırı istek duyulabilirsiniz. Buna halk arasında aşerme denmektedir. Yorgunluk, midenizde kazınma, göğüslerinizde gerginlik ve acıma, bulantılarla birlikte artık ben demeye başlıyorsunuz.

Henüz bir değişiklik hissetmeseniz de sıvı ile dolmaya başlayan bir gebelik keseniz oluşmaya, bebek eşi şeklinde farklılaşan hücreler embriyoya oksijen ve besin taşımaya başlamıştır.

Bebeğiniz rahminizin içindeki amnion denilen bir sıvı içinde gelişir. Bu sıvı bebeğinizin rahat hareket etmesini, olası darbelerden korunmasını, akciğerlerinin, sindirim sisteminin ve diğer pek çok organının sağlıklı gelişmesinde etkin rol oynar.
5. Hafta
Döllenmeden sonraki 16. günde gelişim iyice hızlanır. Beklenen adet gecikmiştir. Hala çok büyük değişiklikler yoktur. Sabah yorgunluğu, bulantı, aşerme, meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve gerginlik hissi, sık sık idrara çıkma, gri sümüksü vajinal akıntı gibi bazı hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Ancak bunların hiçbiri olmadan hamilelik devam edebileceği gibi tedavi gerektiren bulantı ve kusmalar da görülebilir. İlk trimestri sırasında, vajinal kanama ya da lekelenme ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kanama ciddi olmayabilir ama düşük ve dış gebelik olasılıkları açısından mutlaka değerlendirilmeleri gereklidir. Kanama yerine kramp ya da karın ağrınız varsa yine mutlaka doktorunuza durumu bildirmeniz gerekir.

Embriyo hızla gelişirken, bebeğinizi besleyecek olan plesenta ve bebeğinizi ılık ve güvenli bir ortamda koruyup, içinde rahat hareket etmesini sağlayacak olan amniotik keseniz gelişmeye devam etmektedir.6. Hafta
Hamilelik hormonları beyninizdeki bulantı merkezini uyarır ve bunun sonucu olarak koku ve tatlara karşı hassasiyet göstermeye başlayabilirsiniz. Eğer aşırı derecede bulantı ve kusma varsa mutlaka doktorunuza gitmek zorundasınız çünkü geri dönmesi sıkıntılı karaciğer hasarı oluşabilir.

Jinekolojik muayene ile rahim ve vajendeki değişmeler belirlenebilir. Döllenmeden sonra 21-23 günlerde embriyonun boyu 1.5-3 mm kadar olmuştur. Kafa yapısı, ilkel sinir sıstemi, göz ve kulak taslakları oluşmuştur ve ilk kalp bu dönemde kasılmaya başlar. Ancak damarlar tam anlamı ile gelişmediğinden tam bir dolaşım olmaz. Bu dönem bebeğin organ gelişimi oldukça kritiktir. Alkol, sigara gibi bebeğe zararlı olabilecek her şeyden uzak durmanız gerekir. 6 Haftanın sonuna gelindiğinde bebeğinizin ortalama olarak boyu 5 mm, ağırlığı ise 0.4 gr’dır.


7. Hafta
Vücudunuzda da değişiklikler hissetmeye başlarsınız. Sabah yorgunluğu ve aşerme durumları iyice kendini göstermektedir. Göğüslerinizde dolgunluk ve gerginlik hissedebilirsiniz.

Embriyonun kafası vücuduna göre oldukça büyük bir şekil almaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin kolları, bacakları, kaburga kemikleri, kulakları ve omurgası giderek sertleşir. Çenesi şekillenmeye başlar, hatta yutkunabilir. Cinsel organı da yine bu dönemde oluşmaya başlar. Ortalama olarak boyu 11-13 mm’ye ağırlığı ise 1 grama ulaşır. Kalp, akciğer, gözler, barsaklar nüveleri başlar. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyni ve omuriliği gelişmektedir.


8. Hafta
Rahminiz hamile kalmadan önce yumruk kadarken bir portakal büyüklüğüne ulaştı. Kasıklarınız ve karnınızın altı gerilmeye başlar. Rahminiz büyümeye başladığı için zaman zaman kasılmadan kaynaklanan kramp tarzında ağrılarınız olabilir. Eğer bu ağrılar sıklaşır ve kanama olursa derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bebeğiniz hızla büyüyor! Özellikle beyni ve kafası. Çenesi belirginleşmeye başlar. Omuriliği gelişimini sürdürür. Göz kapakları kıvrım şeklinde ayırt edilebilir. Alt yemek borusu farklılaşır ve nefes borusundan ayrılır. Kalp içinde kapakçıklar ve kalbin 4 odacığı fark edilmeye başlar. Böbrek oluşmaya başlar. Belli başlı bütün iç organlar oluşmuştur. Kol ve bacaklar şekillenmeye başlar. Henüz hissetmeseniz de bebeğiniz hareketlenmiştir. Ortalama olarak boyu 2.5 cm’e ağırlığı ise 2 grama ulaşır.9. Hafta
Dışardan bakıldığında anlaşılmasa bile siz karnınızın büyümeye başladığını hissedebilirsiniz. Rahminiz de hızla büyümektedir. Hazımsızlık çekebilir, gaz ve mide yanmasından şikayetçi olabilirsiniz. Adet öncesinde yaşadığınız gerginlik ve duygusal değişiklikleri bu dönemde de hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 2 ila 3 cm’ye ulaşır. Parmak uçları biraz daha şişkince ortaya çıkmış, baş biraz daha dik, ense oluşmuştur. Bebeğinizin kol, bacak ve vücut hareketlerini ultrason altında görülebilse de bunları hissedemezsiniz. Ortalama olarak boyu 4 cm.’e, ağırlığı ise 4 grama ulaşır.


10. Hafta
Hamileliğiniz bu dönemde de belirginleşmese de daha gevşek ve bol giysilerle daha rahat etmeye başlarsınız. Sonuna yaklaşmakla birlikte duygusal değişiklikleriniz ve aşerme durumunuz devam etmektedir. Bebeğinizin gözleri kapalıdır. Gonadlar gelişir ve testis ya da over olarak farklılaşır. Kalbi gelişimini büyük ölçüde tamamlamıştır. Gövdesinin dışında gelişen bağırsakları karın boşluğunun içine doğru hareket eder. Kasları güçlenmeye, dizleri ve ayakları belirginleşmeye başlar. Hemen hemen bütün eklemler ve extremitelerin oluşumu tamamlandığı için bebeğiniz artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler sizin hissetmeniz için yeterli değildir. Ortalama olarak boyu 5.5 cm’ye ağırlığı 6 grama ulaşır.


11. Hafta
Hamileliğinizin en kritik dönemi bitti. Artık ellediğinizde rahminizi karnınızın alt kısmında hissetmeye başlayabilirsiniz. Diş etlerinizde tırnaklarınızda ve cildinizde değişim gözlemleyebilirsiniz. Bu değişiklikler artan vucut ısısı ve hızlanan dolaşıma ve melanını uyaran hormonun cilttekı melanositleri uyarmasına bağlıdır.

Bebeğinizin beyni hızla büyümesini sürdürmektedir. Başı ile gövdesi hemen hemen aynı boyuttadır. Gözleri kapalıdır. Böbreklerde idrar üretimi başladığından içinde yüzdüğü amniyon sıvısının da miktarı artmaya başlar ve bu haftada yaklaşık 50 ml olur. Bebeğiniz ilk tekmelerini atmasına rağmen henüz bunu hissetmezsiniz. Organ gelişimi büyük ölçüde tamamlayan bebeğinizin kemik oluşumu bu haftadan itibaren başlar. Ortalama olarak boyu 7 cm’ye ağırlığı ise 8 grama ulaşır.11. Hafta
Hamileliğinizin en kritik dönemi bitti. Artık ellediğinizde rahminizi karnınızın alt kısmında hissetmeye başlayabilirsiniz. Diş etlerinizde tırnaklarınızda ve cildinizde değişim gözlemleyebilirsiniz. Bu değişiklikler artan vucut ısısı ve hızlanan dolaşıma ve melanını uyaran hormonun cilttekı melanositleri uyarmasına bağlıdır.

Bebeğinizin beyni hızla büyümesini sürdürmektedir. Başı ile gövdesi hemen hemen aynı boyuttadır. Gözleri kapalıdır. Böbreklerde idrar üretimi başladığından içinde yüzdüğü amniyon sıvısının da miktarı artmaya başlar ve bu haftada yaklaşık 50 ml olur. Bebeğiniz ilk tekmelerini atmasına rağmen henüz bunu hissetmezsiniz. Organ gelişimi büyük ölçüde tamamlayan bebeğinizin kemik oluşumu bu haftadan itibaren başlar. Ortalama olarak boyu 7 cm’ye ağırlığı ise 8 grama ulaşır.


13. Hafta
Bu dönemde hamileliğin getirdiği olumsuz etkiler neredeyse tamamen etkisini yitirir. Şimdiye kadar bulantı, kusma, sabah yorgunluğu nedenleriyle kilo alamadıysanız artık kilo almaya ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bu dönemde kendinizi fazla yormamalı, dinlenmeye çalışmalısınız.

Rahminiz büyüdükçe gerilir ve etrafını çevreleyen, yerinde tutan zarların da gerilmesine neden olur. Bunu hafif bir kasık ağrısı şeklinde algılayabilirsiniz. Göbek kordonu plasentadan fetusa gerekli maddeleri taşırken, fetustaki artık maddeleri de dolaşım sisteminize aktarır.

Başı vücudundan büyük ya da vücudu kadardır. Gözleri birbirine daha yakındır, görünümü gittikçe daha çok insana benzemektedir. Bağırsakları karnının içerisindeki normal yerlerine geçer. Elleri ve ayak parmakları tamamen oluşmuştur, eklemleri çalışmaktadır. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 6,5-8 cm’ye, ağırlığı ise 70 grama ulaşır.


14. Hafta
Hamile olduğunuzu etrafınızdakiler de fark etmeye başlayabilir. Bulantılarınız kesilir, bu sayede beslenmeniz düzelir, kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Relaxın adı verilen plasenta hormonunun gevşetici etkisi ile mide içeriği yemek borunuza kaçıp yanma hissetmenize neden olabilir. Belinizde hafif ağrıma hissedebilir, kabızlık çekebilir, tansiyonunuzda hafif düşmeler yaşayabilirsiniz. Hamileliğinizin bu haftasına kadar kaybettiğiniz cinsel dürtülerinize yeniden kavuşabilirsiniz. Herhangi bir komplikasyon yoksa cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Rahminizin hızla büyümesi nedeni ile karın kaslarında gevşeme, kalça, karın, bacak ve göğüslerinizde çatlaklar oluşabilir. Hamilelikte ortaya çıkan çatlakların temelinde cilt altındaki bağ dokusunun içerik ve düzenlenmesindeki kişisel farklılıklar yatar. Herkesde görülmeyebilir.

Bu dönemde bebeğinizin ensesi uzar ve çenesi iyice belirginleşir. Kulakları başının arkasından daha öne ve yana doğru gelir. Bebeğinizin artık bir parmak izi vardır. Artık yutkunmakta ve çişini yapmaktadır. Dışarıdan yapılan uyarılara (rahime ultrason probu ile basınç yapıldığında) kıvrılıp doğrularak yer değiştirir. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık olarak 8-10 cm’ye, ağırlığı 25 grama ulaşır.15. Hafta
Artık dışarıdan da hamile olduğunuz anlaşılmaktadır. Amnios suyu artmış ve 150 cc kadar olmuştur. Rahminizi göbeğinizin 7,5-10 cm. altında hissedilebilirsiniz. Kan hacminiz artar ve toplardamarlarınızdaki genişleme nedeniyle burnunuz kanayabilir. Toplardamarlarınız belirginleşir, bacaklarınızdaki toplardamarlar şişer ve varis oluşabilir.

Uyurken ya da yatarken sol yan tarafınıza yatmaya çalışın. Sırt üstü yatarken bebeğe giden kan akımında azalmalar olabilir. Bu pozisyonda yatmaktan rahatsız olursanız sırtınıza ve bacaklarınızın arasına yastıklar koyabilirsiniz. Eğer varis ve hemoroid ve buna benzer sorunlar yaşıyorsanız dinlenirken bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükseltin. Bu dönemde göğüslerinizden klostrum adı verilen sıvı gelebilir, normal bir durumdur.

Bebeğiniz amniyotik sıvıdan içmeye başlamıştır. Ancak bu konuda deneyimli olmadığından, sık sık hıçkırır. Gelişmekte olan bebeğin kafası üzerinde lanugo adı verilen ince ve ipeksi tüyler belirir ancak doğumda kaybolurlar. Cildi oldukça incedir ve derisinin altında damarlar görülebilir. Ortalama olarak boyu 13 cm’ye, kilosu 75 grama ulaşmıştır.16. Hafta
Artık rahminizi göbeğinizin 7,5-10 cm altında hissedebilirsiniz. Rahminizdeki Amnion suyu artar ve 250cc kadar olur. Birden çok hamilelik yaşamışsanız barsakta gaz ya da karında kas seğirmesi gibi bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Hissetmiyorsanız endişe etmeyin fetal hareketler kadından kadına değişen zamanlarda 16-20. haftalarda hissedilebilir ve bir bebek diğerinden daha hareketli olabilir. Bu haftada down sendromunu belirlemek için çok önemli olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu test için ideal zaman aralığı 16 - 20. haftalardır.

Bebeğinizin bacakları artık kollarından daha uzundur. Tırnakları tam olarak oluşmuş, başındaki ince kıllar ve tüyler daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu artan ince el, kol, bacak, vücut hareketleri görülebilir. Özel bir stetoskopla bebeğin kalp sesleri duyulabilir. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan yaklaşık uzunluğu 10,75-11,5 cm’ye, ağırlığı 140 grama ulaşmıştır.

Bu dönemde ultrason ile bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.17. Hafta
Bu dönemde iştahınız düzelmiş, düşük korkunuz azalmış, hareketleriniz henüz fazla kısıtlanmamıştır. Eklemlerinizde gevşeme artarak devam etmektedir. Yataktan kalkmak için aceleci davranmayın, önce oturun, sonra el ve kollarınızın yardımıyla ayağa kalkın. Dengesiz ve ağır yükler taşımayın. Yerden bir şey alırken diz çökerek almaya dikkat edin. Rahatlıkla ulaşamadığınız yüksekliklerden kendinizi zorlayarak bir şey almaya çalışmayın.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin cilt altı yağ depoları hızla artmaya başlar, emme, yutma refleksleri ortaya çıkar. Kemiklerinde kalsiyum depolama işlemi hızlanır. Bebeğiniz artık parmağını emebilir, minik kalbi günde 30 lt. kan pompalar. Bebeğiniz ve plasenta bu haftada yaklaşık aynı boyutlardadır. Ortalama olarak boyu 18 cm’ye, ağırlığı 150 grama ulaşır.


19. Hafta
Rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılarınız olabilir. Gebelik hormonlarının etkisi ile yüz, omuz ve kollarda küçük damar uçlarındaki genişlemelere bağlı olarak kırmızılıklar görebilirsiniz. Kabızlık, bacaklarda kramp, eklemlerde şişlik, sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.

Bu haftada vücudunuzda artık 4 lt. fazla sıvı dolaşmaktadır, bu sıvı doğuma kadar 1,5 lt. daha artar. Bu haftadan itibaren bebeğinizin cildini sürekli olarak maruz kaldığı sıvı ortamdan kaplayarak koruyan, beyaz renkli, krem kıvamında, vernix caseosa adı verilen madde üretilmeye başlar. Cilt transparan altında damarlar görünür haldedir. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 13-15 cm’dir. Ortalama olarak boyu 22 cm’ye ağırlığı 280 grama ulaşır.20. Hafta
Rahim üst sınırı göbeğiniz hizasına gelmiştir. Beliniz artık kalçanızdan ve omuzlarınızdan daha kalındır. Hiperdinanamik dolaşım nedeniyle normalden daha fazla terliyor olabilirsiniz ama güzel olan bu dönemde bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlamanızdır.

Bebeğinizin tırnak, saç ve kirpik oluşumu tamamlanmıştır. Koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar. Vücudunun büyük bir kısmı lanuga olarak adlandırılan yumuşak ve tüylü bir tabaka ile kaplıdır. Bu haftada doğumdan sonra 5 yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin olgunlaşması başlar. Bebeğiniz karnınızda uyku ve uyanıklık dönemlerine girer. Ortalama olarak boyu 25 cm’ye, ağırlığı 340 grama ulaşır.21. Hafta
Artık hamile olduğunuz iyice bellidir. Rahim göbek hizasını geçmiştir. Bu zaman kadar yaklaşık 3,5-5 kg almış olmalısınız. Bu dönemde düzensiz kasılmalar hissedebilirsiniz. Genelde dinlenme ile geçen bu kasılmalar, düzenli aralıklarla yaşanıyorsa veya dinlendikten sonraki bir saat içerisinde 4 defadan daha fazla görülüyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bu dönemde bebeğe yer kazandırabilmek amacıyla öne doğru ilerleyen pelvisten dolayı bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Artmış gebelik hormonları nedeniyle gevşeyen idrar yollarında idrar akım hızı yavaşladığından daha kolay iltihablı olaylar gelişir. Diyet ile aldığınız demir hamileliğinizde size yeterli gelmeyeceği için, daha önce başlamadıysanız bu haftadan itibaren demir desteğine başlamanız gerekebilir.

Bebeğinizin kalp kası güçlenmeye ve daha güçlü bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bebeğinizin bulunduğu ortamın oksijeni daha az olduğu için kanın daha hızlı gezmesi, kalp kasının daha fazla çalışması gerekir. Bu nedenle rahim içindeki bebeğin kalp atım sayısı 120-160 arasında değişir. Ortalama olarak boyu 28 cm’ye, ağırlığı 400 grama ulaşır.22. Hafta
Hamileliğinizin bu döneminde kramplarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Kimi zaman rahatsızlık veren bu krampları önlemek için kalsiyum ve potasyum bakımından zengin yiyecekler tüketmeniz yardımcı nitelik taşıyabilir. Uyumadan önce ılık bir bardak süt içmeniz, muz, portakal ya da greyfurt yemeniz faydalı olabilir. Kramp oluştuğunda sertleşen kasın tersi yönde bacaklarınızı germek krampın daha çabuk geçmesine yardımcı olabilir. Karnınızın büyümesine bağlı olarak bel kavisiniz de içeri doğru genişlediğinden vücudunuzun denge merkezi yer değiştirmektedir. Bünye buna aynı hızda uyum sağlayamadığından dengenizi sağlamakta güçlük yaşayabilirsiniz.

Göz kapakları oluşmuştur ve onları hareket ettirebilir. Beyindeki gelişmeler bu haftadan itibaren biraz hızlanacaktır. Bebeğiniz erkek ise testisler ilk gelişim yerleri olan karın içi bölgeden skrotuma inmeye başlar. Bebeğiniz bu dönemde minik bir insan modeli görünümündedir. Güzel sesleri ayırt edebilir, seslere hareketleriyle yanıt verebilir. Onunla konuşabilir, şarkı söyleyebilir, konuşabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra aynı seslerle kolayca sakinleştirebilirsiniz. Ortalama olarak boyu 29 cm’ye, ağırlığı 470 grama ulaşır.23. Hafta
Hamileliğinizin ilk günlerinden bu yana ortalama olarak 4,5-5,5 kilo almış olmalısınız. Sırt ağrılarınız artmış olabilir. Bu ağrılar dengesiz bir şekilde karnın ön kısmında taşınan ağırlığın karşılanması için omurga ve etrafındaki kasların yüklerinin artmasına bağlıdır. Sırt ağrılarınızı gidermek için dengeli hareket etmeye, durumunuza uygun oturmaya, masaj ve sıcak uygulamalardan faydalanmaya özen gösterin.

Bu haftadan itibaren eşiniz elini karnınıza koyarak bebeğinizin hareketlerini hissedebilecektir. Bunun sebebi, kimi zaman bebeğinizin hareketlerinin dışarıdan bile görülebilmesini sağlayan, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının göreceli olarak fazla olmasıdır. Yani bebeğinizin özgürce hareket etmesi için geniş bir alanı vardır.

Bu haftada bebeğinizin vücudu giderek normale dönmektedir. Başı vücuduna göre hala nispeten biraz daha büyüktür. Orta kulak kemikleri de gelişimini tamamlar ve sesler bebeğin işitme merkezine iletilmeye başlanır. Bu sayede bebeğiniz artık duymaya başlar. Cildi hala kırışıktır ve hızla kilo almaya devam eder. Lanugo kılları daha koyu bir renk alır. Ortalama olarak boyu 31 cm’ye, ağırlığı 550 grama ulaşır.


24. Hafta
Bu dönemden sonra kilonuz haftada 350-500 gr civarında artıyor olmalıdır. Eğer hızla kilo alırsanız ve vücudunuzda şişlikler oluşmaya başlarsa mutlaka doktorunuza danışın. Tansiyon takibi ve idrarda albumin bakılarak gebelik zehirlenmesi açısından araştırma gerekebilir.

Bebeğiniz parmağını emebilir, öksürebilir, hıçkırabilir, gözlerini açabilir. Oldukça buruşuk olan cildi verniks olarak adlandırılan bir madde kaplanır. Bilimsel verilerin gösterdiğine göre bebeğinizin algılarının önemli bir kısmı geliştiği için uyaranlara refleks olarak değil, bilinçli cevap vermeye başlar. Bebeğiniz öğrenmeye, bilgileri hafızasında tutmaya ve mantıklı tepkiler vermeye başlar. Doğduğu takdirde yaşam şansı yok denecek kadar azdır. Ortalama olarak boyu 32 cm’ye, ağırlığı 600 grama ulaşır.25. Hafta
Bebeğinizin hareketlerini tam olarak hissettiğiniz dönemdir. Karın içinde rahmin hızla büyümesine bağlı olarak mide yanmaları ve hazımsızlık hissedebilirsiniz. Bu nedenle az ve sık yemeye, dinlenirken ayaklarınızı yukarıda tutmaya özen gösterin. Büyüyen rahmin baskı yapması ve buna bağlı olarak dolaşımın bozulması nedeni ile bacaklarınızda ve belinizde hatta ellerinizdeki parmaklarda bile ağrılar olabilir. Bu gibi durumlarda soğuk tatbiki ile rahatlayabilirsiniz.

24-28. haftalarda şeker yükleme testi yaptırmalısınız. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan kişilerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen şeker hastalığı açığa çıkarılmaya çalışılır. Konuyla ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğinizin cildi şeffaf görünümünü kaybetmektedir. Cildi kıvrımlarla kaplıdır. Kalp atışları stetoskop ya da bebeğin pozisyonuna göre uygunsa karına kulak dayayarak bile duyulabilir. Ortalama olarak boyu 33 cm’ye, ağırlığı 700 grama ulaşır.26. Hafta
Bebeğiniz durmak bilmeyen bir hızla büyüdüğü için hareketlerini gittikçe güçlenmektedir. Bu da kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olmasına neden olabilir.

Bu haftada bebeğinizin akciğer gelişimi hızlanır. Akciğerler çalışmaları için çok gerekli olan, surfaktan denilen maddeyi üretmeye başlar. El ve ayak izleri oluşmaya başlar. Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğanınkine benzer. Ortalama olarak boyu 34 cm’ye, ağırlığı 820 grama ulaşır.27. Hafta
Hamileliğinizin bu haftasında karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz. Bunlar rahimde, normalde görülen kasılmalardır, ancak 30 saniyeden uzun süren ve 15 dakikadan daha sık aralıklarla oluşan düzenli kasılmalar hissederseniz, erken doğum işareti olabileceği için hemen doktorunuzu aramanız gerekir. Kan basıncınızın kontrol edilmesi için dört günde bir tansiyonunuzu ölçtürmeniz faydalı olacaktır. Bu dönemde yaşayabileceğiniz sıkıntılardan biri de solunum ve uyku problemleridir. Yatmadan önce ufak bir yürüyüşe çıkmanız ya da yatarken kullandığınız yastık sayısını arttırmanız yardımcı olabilir.

Bu haftada bebeğinizin beyni ve akciğerleri gelişmeye devam eder. Artık ağlayabilir. Parmağını emerek kendini sakinleştirir. Ortalama olarak boyu 34 cm’ye, ağırlığı 1.000 grama ulaşır.


28. Hafta
Rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgalarınızın seviyesine ulaşır. Sindirim sorunları, uykusuzluk, zor nefes alma gibi sıkıntılar artarak devam eder. Bol sıvı, taze sebze meyve almakla kabızlık azaltılabilir. Bu haftada bacaklarınızda oluşan varislerde artış ve şişme fark edebilirsiniz. Hemoroit probleminiz varsa bu kötüleşebilir ya da bacaklarınıza sık sık kramplar girebilir. 2.trimestr döneminde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı artar. Asla kalsiyumsuz kalmaz ancak yeterli kalsiyum almazsanız kemiklerindeki depo azalır.

Bebeğinizin akciğerleri dış dünyada yaşamaya hazır hale gelmektedir. Rüya görmeye başlayabilir. Prematüre sınıfına girdiği için erken doğduğu taktirde yaşama şansı yükselir. Bebeğiniz artık karnınızda ağlayabilir, hıçkırabilir. Vücudu yağ depolamaya başlar. Sesleri tanır. Bebeklerin kişiliklerinin 28. hafta itibariyle oluştuğu düşünülmektedir. Ortalama olarak boyu 36 cm’ye, ağırlığı 1.100 grama ulaşır.
29. Hafta
Rahminiz büyümeye ve çevreye baskı yapmaya devam eder. Bu haftalardan sonra gebeliğin ilk haftalarındaki gibi sık idrar yapma isteği tekrar ortaya çıkabilir. En son trimester tipik olarak bu hafta başlar ve 40 haftaya kadar ve bazen daha da sonrasına kadar devam eder. Çoğu kadın bu trimester sırasında ortalama 5 kg alır. Vajinal kanama, iç çamaşırlarınızı ıslatırcasına gelen akıntı ya da sıvı olduğu taktirde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Su kesesi normalde doğumda ya da doğuma yakın dönemde açılır. Erken açılması durumunda, siz ve bebeğiniz ciddi bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bebeğiniz bu haftalarda gözlerini açabilir, parlak bir ışık kaynağını bulmak için başını döndürebilir. Yağ tabakaları oluşmaya devam eder. Duyuları tamamen gelişmiş olduğu için ışık, ses, tat ve kokuyu algılayabilir. Ortalama olarak boyu 38 cm’ye, ağırlığı 1.300 grama ulaşır.30. Hafta
Hamileliğinizin başından bu yana kilonuz 7-8 kilo kadar artmıştır. Sindirim sistemi ile ilgili sorunlarınızı az ama sık, yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltabilirsiniz. Bacaklarınıza sık sık kramp girebilir. Doğuma kadar vitamin ve mineral alımını sürdürmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin hareketlerini sayarak durumu hakkında kabaca bilgi edinmeniz mümkündür. Bir gün içerisinde, uyanık olduğunuz 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanır. Bebeğiniz az hareket ediyor ya da hiç kıpırdanmıyorsa doktorunuza danışmanız gerekir. Bebeğinizin lanugo tüyleri kaybolmakta, başı uzamakta ve hızla beyni gelişmektedir. Ortalama olarak boyu 45 cm’ye, ağırlığı 1.350 grama ulaşır.31. Hafta
Rahminiz artık karnınızı dolduracak kadar büyümüş, midenizde yanma ve sindirim güçlüğü başlamıştır. Solunum, sindirim ve dolaşım sisteminizdeki yüklenme giderek artmaktadır. 8-10 kg civarında kilo almış olabilirsiniz. Artık bebeğinizin yeri daraldığı için kendine yer açma çabasıyla organlarınızı yukarı doğru iter ve midenizi sıkıştırır.

Bebeğiniz gözlerini kırpabilir ve kapatabilir, uterus içinde görebilir, ışığı karanlıktan ayırabilir. Yeri kalmadığı için fazla hareket edemez. Artan cilt altı yağ dokusuna bağlı olarak şişmanlamaktadır. İşitme duyusu iyice gelişmiştir tanıdık sesleri ve müziği ayırabilir. Ortalama olarak boyu 45 cm’ye, ağırlığı 1.750 grama ulaşır.
32. Hafta
Daha önce doğum yapmış olsanız bile her hamileliğiniz birbirinden farklı olabilir. Bu aylarda göğsünüzden "colostrum" denilen ilk süt gelebilir. Bebeğin büyüklüğü, pozisyonu ve içinde yüzdüğü sıvı miktarına bağlı olarak karnınız değişik şekillerde görülebilir. Bel, kasık, bacak ağrılarınız artabilir. Dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutmanız uygun olacaktır. Yatarken sol yana yatmaya ve bacak altı veya aralarına karnınızın yatağa dayandığı tarafa yastıklarla destek olabilirsiniz. Doktorunuzun yönlendirmesine de bağlı olmak kaydıyla kontrollere daha sık gitmeniz uygun olabilir.

Bebeğinizin hareket alanı gittikçe daralmaktadır. Gözlerini açıp kapar, izlemeye başlar, irisi ışığa ve karanlığa tepki verir. Solunum hareketleri yapar. Yağ ve kas dokusunda artış hızlanır. Beyin gelişmeleri hızlanır. Bebeğinizin uyuduğunu ve hareket ettiğini farklı hareketler ile belli eder. Cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam ettikçe rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar Ortalama olarak boyu 45 cm’ye, ağırlığı 1.800 grama ulaşır.


33. Hafta
Hamileliğinizde biraz daha zorlu bir dönem başlıyor. Yürüyüşünüz zorlaşacağı için elleriniz belinizde, belinizi öne doğru iterek yürüyebilirsiniz. Sırt ağrılarından kaçınmak için doğru durmaya çalışmalısınız. Özellikle geceleri rahat bir pozisyonda dinlenmelisiniz. Ellerinizde ve ayaklarınızda şişme varsa mutlaka tansiyonunuzun yakından takip edilmesini sağlamalısınız.

Bebeğinizin akciğerlerinden salgılanan surfaktan denilen bir madde artmaya başlamıştır. Bu maddelerin artışı, bebeğin dış ortamda solunum sıkıntısı olmadan yaşama şansının artması anlamına gelmektedir.

Bu haftada ortalama olarak 500 gr alırsınız. Bu miktarın yaklaşık yarısı doğumda bebeğe gider. Bebek bundan sonraki yedi hafta boyunca doğum ağırlığının yarısından fazlasını alarak, rahmin dışındaki yaşam için şişmanlar. Yağ depolanmalarından dolayı cildi kalınlaşır ve pembeleşir. Erkek bebeklerde testisler yumurtalık kesesi içine girmiştir. Ortalama olarak boyu 47 cm’ye, ağırlığı 2.040 grama ulaşır.


34.Hafta
Minik bebeğinizle tanışmanıza oldukça az bir vakit kaldı. Hamileliğinizin bu ve bundan sonraki dönemlerinde büyük olasılıkla yorgunluktur, zor uyku ve ağrılarla ilgili sıkıntılarınız olacaktır. Kilo artışınız devam edecektir. Rahmin sertleşmesine yol açan ağrıları daha sık duymaya başlayacaksınız. Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışmanız, uzun yürüyüşler yapmanız rahatlamanız sağlayacaktır. Sindirim sisteminizle ilgili sorunları az ama sık, yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltabilirsiniz.

Vücudunuzun, bebeğiniz ve böbrekleriniz için bol sıvıya ihtiyacı olduğu için bol bol su içmeniz gerekir. Ayaklarınız, elleriniz, yüzünüz ve ayak bilekleriniz şişebilir. Günün ilerleyen saatlerinde ve ılık ortamlarda daha da kötüleşebilir. Belirgin şişlikler hissederseniz mutlaka doktorunuza haber verin, bu erken doğumun habercisi olabilir.

Bebeğiniz büyük olasılıkla baş aşağıda pozisyonunu almıştır. Ancak pozisyon değiştirmeye devam edebilir. Başındaki kemikleri halen yumuşaktır ve tamamen birleşmemiştir. Bu durum bebeğinizin dar doğum kanalından çıkışını kolaylaştırır. Erkek bebeklerde testisler yumurtalık kesesi içine girmiştir. Ortalama olarak boyu 47 cm’ye, ağırlığı 2.040 grama ulaşır.


35. Hafta
Bebeğiniz sizin her hafta aldığınız kilonun yarısı kadar kilo almaktadır. Rahatlamak için duşlar, uzun yürüyüşler iyi gelecektir. Bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeli, düzenli hareketlerinin kesilmesi ya da azalması bir problem olduğunu göstermese de bu durumu mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Bebeğinizin bacaklara ve pelvisteki sinirlere olan basıncından dolayı pelvik bölgede bir kaşınma hissi veya uyuşukluk fark edebilirsiniz. Bu durum gerçekleştiği taktirde doğuma kadar devam edecektir.

Bebeğinizin akciğerleri büyük olasılıkla tamamen gelişmiştir. 35. haftada doğan bebeklerin yüzde 99'u yaşar. 35 haftadan önce doğan bebeklerde veya prematürelerde ölüm nedeni olan problemler daha kolaylıkla çözümlenir.

Yağ depolaması devam etmektedir. Tüm organ sistemlerinin gelişimi ve olgunlaşmasını tamamlanmıştır. Kilo artışı, özellikle yağ depolanması omuzlar hizasında başlayacaktır. Artık içinde bulunduğu suya oranla daha fazla yer kaplamaya başladığı için kolayca hareket edememektedir. Ortalama ağırlığı 2590 grama ulaşır.
36. Hafta
Doktorunuz artık bebeğinizin durumunu her hafta değerlendirmek isteyebilir. Büyük olasılıkla kilonuzda 12-15 kg kadar bir artış olmuştur ve bu haftalarda hızla kilo almaya devam edebilirsiniz. Uterus muhtemelen kaburgalarınızın altındadır ve orjinal hacminin 1000 katı kadar genişlemiştir.

Bebeğiniz artık pek fazla hareket etmeyebilir. Yağ artık yanaklarda depolanmaya başlar, deri altında yağ dokusunun depolanmasından dolayı vücudu daha dolgundur ve yüzündeki buruşukluklar kaybolur. Yavaş yavaş doğum kanalına girer, baş sivrileşir ve deforme olur. Baştaki bu şekil değişikliği doğum sırasında daha da artar ama doğduktan 1-2 gün içinde normale döner. Ortalama olarak boyu 50 cm’ye, ağırlığı 2.750 grama ulaşır.


37. Hafta
Artık her an minik bebeğinizle tanışabilirsiniz. Haftalık kontrolünüz sırasında doktorunuz bebeğinizin hangi durumda olduğunu, doğum kanalına ne kadar uzaklıkta olduğunu belirtir. Bebeğiniz artık rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapmaya başlamıştır. Bu hareketlerin ultrasonda izlenmesi bebeğinizin iyi durumda olduğunun göstergesidir. Karnınıza çok kuvvetli bir ışık kaynağı dayandığında bebeğiniz yüzünü o tarafa doğru çevirecektir. Hareket etmesi zorlaşmış, iyice büyümüştür. Karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye başlar. Geceleri sizi daha sık uyandırabilir. Vücudu iyice şekillenmiş, doğum kanalına yerleşme çalışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır. Ortalama olarak boyu 52 cm’ye, ağırlığı 3.000 grama ulaşır.


38. Hafta
Araştırmalara göre doğumların ancak %5'i hesaplanan doğum tarihinde olmaktadır. Doğumların %60'i ise MDT'den 1 hafta önce veya sonra gerçekleşmektedir. Bebeğinizin kafa çevresi ile karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşit hale gelmiştir. Yağ birikimine bağlı olarak kilo alımı da yavaşlar. Bebeği kaplayan lanugo tabakasının çoğu ve "vernix caseosa'' da yok olmuştur. Bunlar diğer sekresyonlarla birlikte bebeğiniz tarafından yutulacak ve bağırsaklarında tutulacaktır. Bunlar bebeğinizin ilk bağırsak hareketleriyle atılan, mekonyum denilen siyah-yeşil renkli dışkıyı oluşturur. Bebeğiniz şimdi 3000 gramı geçkin bir ağırlıktadır.


39. Hafta
Bebeğiniz büyük olasılıkla önce başın doğum kanalına girdiği pozisyondadır. Halen bağışıklık sistemi açısından tam gelişmemiştir ve plasenta aracılığı ile anneden antikorları almaya devam etmektedir. Sizden geçen antikorlar bebeğinizin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır. Doğumdan sonra bebek, bazı antikorları sütten almaya devam eder.

Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen hızlı ve fazla miktarda bazen de çok yavaş olabilir. Kendinizi idrar kaçırırmış gibi hissedebilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun sularınızın geldiğini düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalı ve hastaneye gitmelisiniz. Artık bebeğiniz bol bol uyuyarak kendini büyük güne hazırlar. Ortalama olarak boyu 52 cm’ye, ağırlığı 3.250 grama ulaşır.


40. Hafta
Eğer normal doğum yapmaya karar verdiyseniz, doktorunuz ultrason ve NST ile muayne ederek bebeğinizin sağlığının iyi olduğunu tespit ederse ideal zaman dolduğu halde doğum için 10 gün daha bekleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz bu süre dolduğu halde dünyaya gelmediyse suni sancı denenir. Bu da bebeğinizi dünyaya gelmeye ikna etmezse doğum sezeryan ile gerçekleştirilir. Bebeğiniz artık dünyayı selamlamaya ve sizleri kendine köle etmeye tam olarak hazırdır!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3453
favori
like
share