Almanya'daki bir olay takımlarımıza ders olabilecek tarzda.. Münih'in iki köklü ekibi Bayern ve 1860 arasında tarihi bir yardımlaşma örneği yaşandı. İflasın eşiğine gelen 1860'ın imdadına ezeli rakibi yetişti..

Almanyanın en eski ve en çekişmeli rekabetlerinden biri olan Bayern ve 1860 Münih rekabeti geçtiğimiz günlerde tarihi bir dönüm noktası yaşadı.

İki sezon önce Bundesligadan ikinci lige düşen 1860 o zamanlardan beri yaşadığı maddi sorunlar, 2006 yılının başından beri doruk noktasına geldi.

İki Münih kulübün ortaklaşa yaptırdğı AllianzArena Stadı'nın maliyetini kaldırmakta zorluk çekmeye başlayan mavi-beyazlı kulüp, yine de Bundesligaya tekrar dönmek için riske girmişti. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynayan Rapid Wienin oyun kurucusu Steffen Hoffmannı devre arasında toplam 3 Milyon Avro maliyeti ile transfer eden Alman kulübü, ilk krizi bu oyuncu için vadeleri ödeyemeyerek yaşadı.

Krizlerin sonu gelmiyordu; bu sefer Başkan Karl Auer yakalandığı hastalık yüzünden istifa etmek zorunda kalınca, şubatta yeni bir yönetim getirildi. Mali işlerden sorumlu genel müdür Stefan Ziffzer göreve gelir gelmez kulübün mali analizini yaparak, durum tespiti yaptı ve ortaya çıkan sonuç hiç de iç açıcı değildi.

Ziffzerin iki hafta önce yaptığı açıklama camiada şok etkisi yarattı: "1860 kulübü iflas etmek üzere. Eğer birkaç gün içinde bir çözüm bulamazsak, kulübün iflasını açıklamak zorunda kalacağız!

Ayrıca Almanya Futbol Federasyonu da gelecek sezonun lisansi vermek için 1860a 11 Milyon Avroluk bir garanti para koşulunu koydu. Aksi taktirde özellikle Münih şehri içinde ve çevresinde Bayern Münihten çok taraftarı bulunan kulübün gelecek sezon amatör kümeye düşürülecegi açıklandı.

Hemen arayış içine giren 1860 kulübüne yardim eli ezeli rakibi Bayernden uzandı. 11 Milyon Avroluk bir yardımda bulunmayı teklif eden Bayern yetkilileri, bunun formülünü de şu şekilde sundu:
- 1860, Bayern Münihe 11 Milyon Avronun karşılığında AllianzArenanın hisselerini verecek ve stad tamamen Bayern Münihin elinde olacak. Bu durumda stad için kira ödemek zorunda olacak olan 1860a rakibinden bu konuda da bir jest yapıldı. 6 yıl boyunca herhangi bir kira bedeli alınmayacak. Bu teklifi kabul eden 1860, 6 yil içinde 6,5 % yıllık faiz ile 11 Milyon Avroyu geri ödeyerek stad haklarını geriye alacak.

1860 kulübü bu hafta başında bu teklifi kabul edip, Bayern Münih yetkilileri ile ortak bir basın toplantısı yaptı. 1860 Baskan yardımcısı Ziffzer yaptığı açıklamada, Bayern Münihe teşekkür ederek, "Eğer bu parayı alamasaydık, yarın kulübün iflasını açıklamak zorunda kalacaktık ve hepimiz hapse mahkum edilecektik dedi.

Ocak ayından beri kulübün teorik olarak iflas ettigini söyleyen Ziffzer, bundan sonra daha dikkatli bir polikta izlemek zorunda olduklarını söyledi. Bayern Münih yetkilileri ise ezeli rakibinin eski yönetimini eleştirdi. Kulüp Baskani Karl-Heinz Rummenigge "Eskiden bize 1860da herşeyin iyi gittiği söylenirdi, bu kocaman bir yalandı dedi.

Menajer Uli Hoeness ise "Bu kolay bir adım değildi, çünkü bu hakları alarak, iki kulübün stad için kurulan ortak şirketin tüm borçlarını da üstlenmis olduk. Bayernin şimdi 300 Milyon Avro borcu var ama umarım 1860 iyi bir politika ile düzlüğe çıkar ifadelerini kullandi.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 324
favori
like
share
ugly__king__ Tarih: 14.05.2006 18:18
Paylaşım için teşekkürler... :85:
puslukurt Tarih: 01.05.2006 09:24
Gerçekten güzel bir yardımlaşma..
kurtjara Tarih: 01.05.2006 08:08
İki takım arasındaki dayanışma gerçekten övgüyü hak edecek nitelikte