"Matematik bilmeyenler / Mantık bilmeyenler fetva vermesinler " feryadını işittiniz mi bilmem . takriben 1600' lü yıllarda yapılan bir feryaddır bu ...

Denilmiştir ki : bir toplum vucuda geldi mi ve hep birlikte hareket etmeye başladı mı , aynı şeyleri konuşup anlama aşamasında KÜLTÜR meydana gelmiştir . İki ve üzeri toplumlar bir araya geldi mi ve aynı şeyleri düşünüp konuşmaya ve anlamaya başladılar mı MEDENİYET meydana gelmiştir.

İSLAM MEDENİYETİ tabirini duymuşunuzdur ve ne demek istediğimi de anlamışınızdır. islam medene-iyetini temellendirenler acaba nasıl bir zihniyete sahiptiler ? Günümüz insanları gibi islam denilince akıllarına ; namaz , oruç , hac , zekat , zikir ( bu günkü anlamıyla ) vs. mi geliyordu ? Böyle bir zihniyet sahipleri insanlığa ne öğretebilirler ki ??? Böyle bir zihniyetle , medeniyet oluşturulabilir mi dersiniz ? Eğer cevabınız hayır ise ki öyle olmalı , demek ki bu medeniyeti bize miras bırakanlara, İSLAM nedir ? denilince ; cevapları, bizim cevabımızla aynı şeyler değildi !

İslam Medeniyetinin insanlığa katkılarına bakınız, eğer bakma zahmetine girerseniz , anlamayı bırakınız , sadece bakmanız / bakabilmeniz senelerinizi alacaktır. Çünkü boyutları devasa bir yapıyla karşı karşıya olduğunuzu biliniz !

Varlığın hakikatine doğru yapılan yolculukta ilk olarak karşınıza FİZİK çıkacaktır, ve ardından KİMYA. Bakacaksınaz ki iş böyle olmuyor bir usul gerekiyor , o noktada geriye dönüş yapıp MATEMATİĞİ kendinize şiar edinecek ve yola koyulacaksınız, peki bunları insanlığa neyle aktaracaksınız ; bunu yapayilmeniz için MANTIK'ı bilmeniz zaruri olacaktır. ATALARIMIZ bunların hakkını vermiş ve gereğini yapmışlardır.

"FE EYNE TEZHEBUN " ikazını anlamama gayretiyle yaşayanlar acaba nereye gidecekler ve nereye kadar gidebilecekler ? Kurt hâlâ tepenin üzerinde , bir tutam ot daha yemeye vakit var devam edelim o halde ...Yok eğer böyle düşünmüyorsak bir an önce DÜCANE' ye destek ve teşvikle birlikte kulak vermeliyiz . Parağraf başındaki ilahi ikaz sorusunun cevabı bu gün için : " GÜN GİBİ AYAN OLDU GÖZÜME , ENCAMI FENADIR BU GİDİŞATIN "

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 576
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:22
Allah razı olsun