Kosgeb nedir - Kosgeb Destek Kredisi nasıl alınır - kosgeb detaylı bilgi

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı bir kamu kuruluşudur. 3624 sayılı kuruluş kanunu hükümlerine göre hizmet veren imalat sanayiinde 1-250 arası işçi istihdam eden net satış hasılatı ve mali bilanço toplamı 25.000.000 YTL'yi aşmayan işletmelere ( KOBİ) devlet destekleri sunan tüzel kişiliği haiz bir kamu kuruluşudur.

Dış bağlantılar
Kosgeb Resmi Sitesi Ayrintili Bilgi icin Tiklayiniz


KOSGEB DESTEK KREDİSİ HAKKINDA BİLGİLER

[COLOR="black"]

1) Yeni Kredi Destek Programı: Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni teknoloji kullanımı, yeni iş yerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, ham madde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurt dışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracatın finansmanı ve münferit projelerinin finansmanı amacıyla 100 bin işletmeye toplam 2,5 milyar lira tutarında finansal destek sağlanacaktır.

Bu kredinin;
- İşletme başına üst limiti 25.000 TL. dir.
- İlk 3 ayı ödemesiz olmak üzere, toplam 15 ay vadelidir.
- Kadın girişimci üst limiti 30.000 TL. dir.
- Kredi faizinin %75’ini KOSGEB, %25’ini krediyi kullanan ödeyecektir.


15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. İşletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30.000 TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacaktır. Kredi üst limiti 25.000 TL olup, işletmelerimiz ihtiyaçları ölçüsünde kredi kullanabileceklerdir.

Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL'den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL'den fazla masraf talep edemeyeceklerdir. Bankalar, işletmeden her ne ad altında olursa olsun başkaca bir bedel talep edemeyecektir. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerimiz Kredi Garanti Fonu (KGF) veya TESKOMB'a bağlı Kredi Kefalet Kooperatifleri'nden yararlanabileceklerdir. Ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerimiz, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecekler.Yeni Kredi Destek Programı'ndan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin, mutlaka KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmaları gerekiyor.

Kredi Faiz Desteği Programlarından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımızın öncelikle KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olması ve krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerekmektedir.
KOSGEB veri tabanına kayıtlar internet üzerinden ([url]http://www.kosgeb.gov.tr/basvuru.html[/url]) adresinden yapılmaktadır. Bu adresteki "Başvuru için tıklayınız" linkine tıklayıp bilgileri doldurup, KOBİ Beyannamesi, KOBİ Bilgi Dokümanı çıktılarını ve imza sirkülerini alıp seçtiğiniz Merkez Müdürlüğüne teslim etmeden KOSGEB veri tabanına kaydınız sonuçlanmayacaktır.
KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra, kredi destek programları açıldığında KOSGEB Kredisine başvuru yapılabilmektedir.
Başvuru için öncelikle işletmenize ait genel bilgileri doldurup bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız işletmenizin Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız. Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.
KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

KOSGEB DESTEK KREDİSİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1 – KOBİ BEYANNAMESİ ( KOSGEB WEB ADRESİNDEN TEMİN EDİLİR. )
2 – ODA FAALİYET BELGESİ
3 – SİCİL TASDİKNAMESİ
4 – İMZA SİRKÜSÜ

ÜYELERİMİZİN AŞAĞIDA BELİRTİLEN BİLGİLERİ ( MUHASEBE ONAYLI ) GETİRMESİ HALİNDE ODAMIZ TARAFINDAN İŞLEMLERİ YAPILACAKTIR.

ADI SOYADI :

ODA NO :

BAĞKUR NO :

2008 NET SATIŞLAR :

2008 MALİ BİLANÇO TOPLAMI :

İŞYERİ SİGORTA SİCİL NO ( VARSA ) :

2008 YILI SSK TOPLAM PRİM ÖDEME GÜN SAYISI ( VARSA ) :

BAŞVURU YAPILABİLECEK BANKALAR

Bu bankalar, Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank , Finansbank, Fortis,Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İşBankası,Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası'dır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7344
favori
like
share