Yeni doğan bebeğinizi 1 saat içinde emzirin
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök, yeni doğum yapan annelere, "Bebeğinizi en geç 1 saat içinde emzirin" önerisinde bulundu.


Murat Yurdakök, doğumdan sonraki ilk 15 dakikanın bebek ile anne arasında ruhsal ilişki açısından da çok önemli olduğunu bildirdi.
Yurdakök, sezaryenle doğum yapan annelerin anestezinin etkisinde oldukları için ilk dakikalarda bebeklerini emzirmekte güçlük çektiğini ifade ederek, bebeğin, göbek bağı kesildikten hemen sonra, annenin memeleri üzerine yatırılmasının anne ile bebek arasındaki ruhsal bağın gelişmesini sağladığını kaydetti. "Böylece annenin sütü erken ve bol gelir" diyen Yurdakök, ilk emzirmenin mutlaka en geç bir saat içinde yapılması gerektiğini vurguladı.

"BEBEĞE YAPAY BESİN VERMEYİN"
Yurdakök, annenin ilk sütünün miktarının az olduğu düşünülerek bebeğe, şekerli su veya mama gibi yapay besinlerin verilmemesi uyarısında bulundu. "Eğer gıda takviyesi yapılırsa bebeğin açlığı gider. Bebeğin bir kez biberonla beslenmesi, daha sonra annesinin memesini emmesini zorlaştırır" diyen Yurdakök, anne sütünün ilk besin olarak alınmasının, bebeği hem mikroplara karşı koruyacağını hem de bağırsaklarında normal bakteri topluluğunun yerleşmesini sağlayacağını belirtti.
Sağlık Bakanlığı ise, son yıllarda dünyada yapılan çalışmaların, anne sütü ve emzirmenin her yıl dünyada 1 milyon 300 bin bebeğin hayatını kurtardığını, bunun her gün 3 bin 500 bebeğin yaşamının kurtulması anlamına geldiğini bildirdi.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 516
favori
like
share
tıkır Tarih: 14.05.2006 13:18
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Paylaşım için Teşekkürler.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Didem
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Aklımda bulunsun belki bi lazım olur.
doktoruydu Tarih: 08.05.2006 08:48
[COLOR=orangered]eline sağlık
ozlems_o Tarih: 04.05.2006 07:32
evet bebeği her zaman anne sütüyle beslemek gerekir. bilgiler için sağol
SU-PERISI Tarih: 03.05.2006 23:07
anne sütü bebegi mikroplara karşı korur.onun için dogumdan sonra bebek emzirilmelidir
casper Tarih: 03.05.2006 16:42
anne sütü babağin gelişimi açısından çok önemli,
güzel b ilgilerin için teşekkürler didemcim