Ege Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ulus Akarca, Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 4'ünün Hepatit B taşıyıcısı olduğunu, bu oranın Avrupa ülkelerinde yüzde 0.5 ile 1 arasında değiştiğini belirterek, ''Hepatit B'den korunmak için özellikle aşıyı vurguluyoruz. Çünkü korunma tedaviden çok daha önemli'' dedi.

Avrupa Karaciğer Araştırmaları Derneği'nin (EASL) Viyana Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 41. dönem toplantısına katılan Prof. Dr. Ulus Akarca, burada bir sunum yaptı.

Türkiye açısından ''B tipi hepatitin'' büyük risk taşıdığını ve karaciğer iltihaplanması şeklinde görülen kronik bir hastalık olduğunu ifade eden Akarca, ''Hepatit, toplum sağlığı açısından son derece önemli. Bizim ülkemizde Avrupa ülkelerine oranla B hepatiti C'den daha fazla bulunuyor. Bunda, kalabalık yaşamanın, hijyen şartlarının ve tarihten gelen özelliklerin etkisi var'' diye konuştu.

Bebeklik döneminde bulaşan Hepatit B'nin vücutta kalıcılığının yüzde 90, erişkin yaşlardaki bulaşmanın ise yüzde 5 civarında olduğunu ifade eden Akarca, ''Bebeklerde yüksek oranda kronikleşme olabiliyor. Bu nedenle bebeklerin aşılanması çok önemli. Çünkü aşı yüzde yüze yakın koruma sağlar. Bebek doğar doğmaz aşıların yapılması lazım'' dedi.

Ulus Akarca, hastalığın dünya geneline yayılımı açısından, Türkiye'nin ''orta dereceli risk bölgesinde'' bulunduğunu kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 08.05.2006 09:18
[COLOR=orangered]eline sağlık
ozlems_o Tarih: 04.05.2006 07:31
demek aşı yaptırmamız lazım :20:

teşekkürler bilgiler için
SU-PERISI Tarih: 03.05.2006 23:02
aşı güvenilir bi korunma yöntemidir. tam korunmak için üç kez aşı yapılmalıdır
DİDEM Tarih: 03.05.2006 17:17
paylaşım için teşekkürler. :70:
casper Tarih: 03.05.2006 16:39
Gerçekten son yıllarda çok sık rastlanan bir hastalık,
korunmyı bilmek lazım,bence herkes aşı olmalı ve kesinlikle başkalarının eşyalarını kullanmamak gerekiyor