Gece yemesi sendromu nedir?

Gece yemesi sendromu yeme bozukluklarının en gencidir. İlk kez 1955 yılında sabahları tokluk hissi, aksam hiperfajisi yani günlük kalori tüketiminin yarısından fazlasının tüketimi ve uykusuzluk üçlemesinden oluşan bir sendrom olarak tarif edilmiştir. Geçmişten günümüze doğru yapılan araştırmalarla tanım ve tedavide gelişmeler kaydedilmiştir. Gece yeme sendromunun görülme sıklığı kilo ile birlikte artış göstermektedir.

Gece yemesi bozukluğunun tipik karakteristik özellikleri vardır; Bunlar:

-Genellikle sabah kahvaltısında iştah yoktur ve açlık hissedilmez. Uyandıktan saatler sonra ilk öğün yenilir.

-Akşam yemeğinden sonra günlük kalori ihtiyacının %50'sinden fazlası tüketilir. Gece uyanılır ve bilinçsiz biçimde mutfağa gidilerek atıştırma yapılır.

-Bu durum iki aydan fazla haftada en az üç gece sürer ve sık uyanmalar sırasında yüksek kalorili atıştırmalar yapılır.

-Gece yemelerine gerginlik, kaygı ve suçluluk hisleri eşlik eder.

-Gece yemesi sendromu strese bir yanıt olarak düşünülmektedir ve genellikle depresyonla birlikte görülür. Özellikle akşam saatlerinde bireyler gergin, ajite ve sinirli hissederler.

-Uykuya dalmakta veya sürdürmekte zorluk çekerler.

-Tercih edilen atıştırmalar karbonhidrat ve şeker ağırlıklıdır.

-Bu tip bir yeme davranışı kişiye suçluluk ve utanç duygusu yaşatır.

Gece yemesi sendromu henüz resmi olarak bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmamıştır. Altında yatan nedenler araştırılmaya çalışılmaktadır ve tedavi planları hali hazırda geliştirilmektedir. Gece yemesi sendromunun biyolojik, genetik ve duygusal faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir.

Bir teoriye göre bu problemi yaşayan kimseler tanımlanmış ya da gizli bir stresin etkisindedir. Gece yemesi sendromunun stres ile ilişkili olduğunu doğrular bir şekilde başka çalışmalar da gece yemesi olanların, kortizol düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu teoriye göre gece oluşan yeme atakları bu hormonun üretimi yavaşlatmak için bedenin yaptığı bir savunmadır. Bu açıklama kabul veya ret edilmeden önce stresin gece yemesi sendromunu tetiklediği ve stres azaltma programının bu kişilere yardım ettiği göz önünde tutulmalıdır.

Araştırmalar ayrıca gece yemesi olanların yiyecek seçimlerin de odaklanmıştır. Ağırlıklı tercih beyindeki iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların arttıran karbonhidrat yönündedir. Bu seçim bedenin bilinçsiz bir kendi kendini tedavi etme yöntemi olarak düşünülmektedir.

Gece yemesi sendromu probleminiz varsa, ilk olarak bir sağlık uzmanına başvurarak detaylı bir inceleme yaptırmalısınız. Ayrıca yeme bozuklukları ile çalışan bir psikolog ve günlük kalori tüketiminizi düzenlemek için diyetisyen yardımı almalısınız.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 735
favori
like
share
sennur Tarih: 10.05.2006 20:29
psikolojik olduğuna inanıyorum bende psikolojim bozulunca yemek yerim.gece gündüz farketmez.paylaşımın için teşekkürler. :20:
NisTeLRooY Tarih: 09.05.2006 17:20
saol thanks arkadas
doktoruydu Tarih: 08.05.2006 09:22
[COLOR=orangered]eline sağlık
ozlems_o Tarih: 04.05.2006 07:30
:89: ben bi arada uykumdan kalkım yemek yiyodum yoksa bende mi hastayım :20:
SU-PERISI Tarih: 03.05.2006 22:54
bu tür sorunları olan kişiler saglık kururluşlarına gidip yardım almalılar.
DİDEM Tarih: 03.05.2006 17:18
teşekkürler. :70:
casper Tarih: 03.05.2006 16:38
Gerçekten can sıkıcı bir sorun,
gece uykudan kalkıp yemek yemenin bir hastalık olduğu belli,kim tatlı uykusunu bırakırda kalkıp yemek yer,
demekki ellerinde değil :20: