Problem diz kapağı kemiğinin yerinde düzgün olarak hareket edememesidir. Hadise kalça ya da leğen kemiğinden

kaynaklanmış olabilir. Zayıf kalça kasları nedeniyle leğen kemiğinin stabilitesi, düzgünlüğü sağlanamaz ve bu ağrılar çoğunlukla kalça ağrısı ile beraber ortaya çıkar. İyi ve düzgün bir kuvvetlendirme programı uygulanmalıdır. Uzun süre ayakta kalındığında bu denge bizim için çok önemlidir. Aynı şekilde gergin hamstring (uyluk arka kasları) ve yan uyluk kasları da bu diz ağrısında önemli rol oynar.

Bu tür ağrılarda ayak biomekaniği de çok önemlidir. Koşu, atlama, sıçrama aktivitelerinde tekrarlayan kuvvetler ayak ve buradan da dize yansır. Aşırı içe dönüklük dizdeki ağrının artmasına neden olur ve mutlaka ayak içine konulacak tabanlıklarla düzeltilmelidir.

Dizin iç tarafındaki Vastus Medialis adalesi bu durumda çok zayıftır. Diz kapağının biomekaniğinde bu adale çok önemlidir ve daima kuvvetli tutulmalıdır. Bu adale herhangi bir cerrahi müdahale sonrası ya da zedelenme sonrası çok çabuk incelir ve zayıflar. Böylece bu hastalarda ya da kişilerde diz ağrısı gelişir.

Eğer dizdeki ağrı patellofemoral kaynaklı (ayna kemiği ile uyluk kemiği arasında) ise bu, tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak çok uzun zaman alacak özel egzersiz programları, kaçınılması gereken hareketler vardır.

Erken dönemlerde semptomları açığa çıkartacak dizin zorlayıcı hareketlerinden kaçınmak ve yapılacak rehabilitasyon sonrası hastanın günlük yaşam kalitesi iyileşir. Cerrahi müdahale çok nadir gereklidir, ancak çok iyi bir rehabilitasyon her zaman gereklidir. Hastaların genel korkusu dizde artrit-kireçlenme gelişmesidir. Fakat daima hastalara diz mafsalının normal olduğu, esas problemin diz kapağı-ayna- kemiği ile uyluk kemiği arasında olduğu anlatılmalıdır. Bu durumda rahatsızlık genel olarak kondromalazi patella diye isimlendirilir. Ancak bu tanı ameliyat sırasında kıkırdakta aşınma ve kırıklar-yırtıklar- varsa doğrudur.

Böyle bir durumda neler yapılmalı?

Vücudun alt kısmının biomekaniği çok önemlidir. Eğer bozulmuş ise düzeltilmelidir. Ayrıca dize özel fizyoterapi ve egzersizler uygulanmalı ve bilhassa kuadriceps adalesi (uyluk ön kasları) kuvvetlendirilmelidir. Sporcular için dizlik, bant veya özel bandajlama teknikleri kullanılabilir.

Eğer diz uzun süre oturunca, merdiven inip çıkarken ya da tırmanma sporunda rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir ortopediste görünmek gerekir. Bu rahatsızlıkla beraber dizden ses gelebilir, ağrı olabilir. Mutlaka doktora görünüp durumu öğrenmek ve ona göre tedaviye başlamak gerekir.

Dizden ses gelmesi veya diz ön bölümünde sızı duyulmasının sık sebeplerinden biri de plika rahatsızlığıdır. Patella (ayna kemiği), diz önünde diz bükülüp açılırken iç tarafta bir bant ile sürtünme halinde iken sızı olabilir. Egzersizle şikayetler düzelmiyorsa artroskopi ile bu bandın kesilmesi gerekebilir.

Diz bölgesinde hissedilen ses, sızı ve hareketle ağrı varsa ileride artrite neden olacak ve büyük önemli ameliyatlar gerektirecek durumlardan, basit egzersizlerle belki küçük kapalı ameliyatlarla kurtulmak mümkün olabilir. Bu yüzden dizden gelen ses ve ağrıları hafife almayıp, mutlaka ortopedi uzmanına danışmak gerekir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4060
favori
like
share
MuHaMMeD_VaDiSi Tarih: 10.05.2006 01:43
Bilgiler icin te$ekkurler SU-PERISI dostum
doktoruydu Tarih: 09.05.2006 15:15
teşekkürler....
casper Tarih: 05.05.2006 17:20
Benim dizimden ses gelmiyor,
Ama gelirse önerilerine kulak kabartırım su-perisi
refik Tarih: 05.05.2006 08:27
teşekkürler değerl biygileriniz ve paylaşımlarınız için
tıkır Tarih: 04.05.2006 20:45
[font=Times New Roman][color=#ffcccc] Önemli bir konu hakkında güzel bir araştırma yapmışsın tebrik ederim.
[font=Times New Roman][color=#ffcccc] Allahtan benim sağlığım yerinde şükürler olsun.İhtiyacı olana da Allah şifa versin. Emeğine sağlık su perisi.
DİDEM Tarih: 04.05.2006 20:13
paylaşım için teşekkürler. :70:
ozlems_o Tarih: 04.05.2006 07:28
bilgiler için sağol canım

ses geldiğini duyar duymaz hastaneye koşucam :85: