Beyni geç gelişen en zeki!

Beynin düşünen kısmı korteks, 'çok zeki' çocuklarda daha uzun sürede gelişiyormuş. Ergenlikle beraber incelmeye başlayan bölüm ne kadar geç kalınlaşırsa o kadar iyi!NEW YORK - Çok zeki çocukların beyinleri daha geç gelişiyormuş. Tüm insanlarda beynin düşünen kısmı korteks bölümü, çocukluk sırasında kalınlaşıyor ve gençlikte yeniden inceliyor. ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü'nde gerçekleştirilen ve sonuçları dün Nature dergisinde yayımlanan uzun süreli bir bilimsel çalışma, süper zekâya sahip çocukların kortekslerinin en kalın aşamaya diğerlerinden birkaç yıl sonra ulaştığını ortaya koydu.
Bu duruma neyin yol açtığı ya da sonucun süper zekâyla nasıl bir ilgisinin bulunduğu henüz kesin olarak bilinmiyor. Yine de araştırmacıların aradaki bağlantıya ilişkin bazı fikirleri var. Korteks gelişiminin geç tamamlanması sayesinde, bu çocukların daha kompleks deneyimler yaşadığı yaşlarda da korteks inşası devam ediyor. Bu sayede, söz konusu çocuklar diğerlerinden daha zeki olabiliyor.
Araştırmada, 307 çocuğun korteks gelişimleri MRI taramaları ile çocukluktan gençlik dönemine kadar takip edildi. Bulgular zekânın, beynin büyüklüğüyle değil, gelişim çizgisiyle ilgili olduğunu gösterdi.


11 yaşında maksimum kalınlık
Araştırmada, 121-149 IQ'ya sahip çok zeki çocukların kortekslerinin 11 yaşına kadar maksimum kalınlığa ulaşmadığı görüldü. 109-121 IQ'ya sahip zeki çocukların korteksleri bu aşamaya dokuz yaş sıralarında gelirken 83-108 IQ'ya sahip ortalama zekâlı çocukların korteksleri altı yaşında en kalın noktaya ulaşıyor. Tüm vakalarda korteks, ergenlikle beraber incelmeye başlıyor. Araştırmacılar, korteks gelişiminin daha uzun zaman almasının, bu çocukların beyinlerinin, üst düzey bilişsel döngüler geliştirmesini olanaklı kıldığını öne sürüyor. (ap, Reuters)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share
refik Tarih: 05.05.2006 08:16
vermiş olduğunuz bilgilerin için teşekkürler arkadaşım elinize sağlık
DİDEM Tarih: 04.05.2006 20:11
sennurcuğum faydalı bilgilerim için teşekkürler. :70:
casper Tarih: 04.05.2006 07:31
çok haklısın özlemciğim,
ama yeni şeyler öğrenmek çok güzel,
sanada çok teşekkürler sennurcum
ozlems_o Tarih: 04.05.2006 07:29
bu bilgiler için çok sağol sennur

biz bunun tam tersini bilmiyormuyduk yaa her geçen gün ne kadar yanlış bilgiğimizi farkedioz sizinle
SU-PERISI Tarih: 03.05.2006 22:49
degerli bilgileriniz için teşekkürler sennurcum