Ortalama Hız Formülü - Anlık Hız - Anlık Hız Formülü - Hız Formülü Nedir

Anlık hız, hareket eden bir parçacığın, herhangi bir andaki hızıdır.

Hız sınırlaması olan bir yolda, trafik kurallarına uymak için, aracın ani hızının bilinmesi istenir. Ani hızı bulurken, ortalama hız formülü (konumun zamana oranı) kullanılır. Aracın göstergesi, tekerleklerin devir sayısına dayanarak ani hızı hesaplayabilir. Bir parçacığın ani hızını hesaplarken, o parçacığın belirli bir zaman aralığında, konum-zaman grafiğine ihtiyaç duyulur hız=yol/zaman .

Konum-zaman grafiğinde, istenilen ana karşılık gelen konumun, grafiğe teğet olan doğrusunun, tanjantı anlık hızı verir. Ani hız, konum/zaman oranının, birim zamanın 0'a yaklaşırken aldığı değerdir. Başka bir deyişle konumun, zamana türevidir.

Ortalama Hız

Sabit hızlı harekette hareketlinin hızı zamanla değişmez.kişi A noktasından B noktasına 5m/s sabit hız ile yürüyorsa ,t=0 anında 5 m konumundadır ve saniyede 5m yol almaktadır. Yani hızı 5m/s dir.Ortalama hız toplam yerdeğiştirmenin toplam zamana bölünmesiyle bulunur.saniyede 5m yol alıyorsa t=4 saniyede ilk saniyede eklenirse 25 metre yol alıyordur demektir buna göre;
Vort=son konum-ilk konum/son zaman-ilk zaman=20/4=5m/s bulunmuş olur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11318
favori
like
share
bybatu02 Tarih: 07.09.2011 09:39
saol