Futbolun patronlarından zengin kulüplere yöneltilen eleştiri bombardımanı sürüyor. Başını G14 isimli oluşumun çektiği Avrupa'nın önde gelen kulüpleri ile UEFA ve FIFA arasındaki söz dülleosunda son söz alan UEFA oldu. UEFA İcra Kurulu Başkanı Lars-Christer Olsson zengin kulüplerin yeteneklerinden çok ticari değerleri için transfer yapmalarının futbolun kimliğine zarar verdiğini söyledi.

Olsson, "Bu meselenin ne kadar kötü bir hale geldiğinin en güzel örneği bizim 'Asya faktörü' dediğimiz durum. Bu durumda bir kulüp sadece ve sadece ticari amaçlarla yüksek bonservis bedelleri ödeyerek Asya'dan oyuncu alıyor, sonrasında onu yedek bırakıyor" diye konuştu. Olsson bu açıklamaları G14 temsilcileriyle birlikte Avrupa Birliği komisyonunun da yer aldığı bir panelde yaptı. Komisyon, UEFA tarafından oyuna getirilen kısıtlamaları hukuka uygunluk perspektifinden ele alıyor.

Duruşmada söz alan Olsson'un üzerinde durduğu bir başka konu ise futbolcuların yine zengin kulüpler tarafından gereksiz yere istif edilmesi oldu. Kadrolarında pek çok yıldızı barındıran, bu nedenle hepsini oynatamayan kulüplere sert çıkan Olsson şöyle konuştu: "Pek çok kulüp yıldız isimlerle anlaşıp onları kadroya almıyor. Hem taraftarları hem de diğer kulüpleri bu oyunculardan mahrum bırakıyor. Taraftarlar arasında bir araştırma yaptık ve yüzde 66'sı altyapıdan gelen oyuncuların kulüplerde forma şansı bulamaması nedeniyle oyunun kimliğini yitirdiğini dile getirdi."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 477
favori
like
share