Türkiyede yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500ünün acil organ beklediği ifade edildi.


Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Bahçelievlerdeki vakıf merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Türkiyede organ bağışı konusunda yaşanan sıkıntılara işaret ederek, yılda yaklaşık 600 böbrek nakli gerçekleştirildiğini vebunların sadece 200ünün kadavradan alındığını dile getirdi.


Türkiyede yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500ünün acil organ beklediğini bildiren Timur Erk, organ bağışı konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Erk, kısa bir süre önce Rıfat Özbek, Salih Memecan, İsmail Acar, Erol Albayrak, Piyale Apça, Birsen Apça, Erkan Çimenciler ve İzzet Keribarın birbirinden özel tasarımlarından oluşan tişörtlerin Türk Böbrek Vakfı hastaları için 20 YTLden satışa çıkarıldığını hatırlatarak, Bir Işık da Sen Tut başlıklı bu kampanya çerçevesinde bir de defile düzenlendiğini anımsattı.

Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında başka kampanyalar da gerçekleştireceklerini kaydeden Erk, organ nakli konusunda İspanya ve İranın başarılı bir örnek sergilediğini ifade etti.

Toplantıya katılan eski mankenlerden Merve İldeniz, eşi Serdar Önalın da kronik böbrek yetmezliğiyle boğuştuğunu ve kısa bir süre içinde annesinden alınacak bir böbreğin eşine nakledileceğini söyledi. İldeniz, bu tür etkinliklere gönüllü katıldığını, çünkü eşinin durumunun gündeme gelmesiyle organ bağışı konusuna yeniden dikkat çekildiğini belirterek, böbrek hastası çocuklara yardım için çalıştığını dile getirdi.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Arzu Yanardağ Serter de organ bağışını gündeme getirmek için burada bulunduğunu ifade ederek, kendisinin de organlarını bağışladığını kaydetti. Eski futbolcu Tanju Çolak da herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Toplantıya, 20 YTLden satışta olan tasarım tişörtleriyle katılanlar arasında mankenler Aysun Kayacı ve Asuman Krause, tasarımcılar İsmail Acar, Birsen Apça ve Erol Albayrak da yer aldı.

Tişörtlerin satışından elde edilen gelir böbrek hastası çocukların tedavisinde kullanılacak.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1635
favori
like
share
casper Tarih: 05.05.2006 17:06
Ben 6 ay kadar önce organ bağışı yaptım ve çok rahatladım,
herkese tavsiye ediyorum,
ileride çürüyecek organlarımız birkaç kişiye yeni hayat şansı verecek
SU-PERISI Tarih: 04.05.2006 23:54
teşekkürler özlemcigim.organlarımızı bagışlıyarak başka hastalara hayat vermeliyiz