Karşılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz. (EINSTEIN)

Ön yargılar
"....Önemli bir toplantıda cep telefonuyla bağıra bağıra konuşan bir kişi garibinize gidiyorsa,paradigmanızı değiştirmeden onu değerlendirdiğiniz için, siz yanılıyorsunuzdur. Örneğin trende giderken, bir baba, 3 evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç, susun, demeden yolculuğa devam ettiğinde ; siz ona ne gamsız adam, diyebilirsiniz.

Ama sorsanız, onlar hastaneden geliyorlardır ve bir saat önce çocukların anneleri ölmüştür ve eve dönüyorlardır. Prof.Covey in konuşmasını dinlemeye gelen annesi, arka sırada oturan 2 kişinin toplantı boyunca sürekli konuştuklarını görerek, çok öfkelenmiş ve oğlumu küçümsüyorlar diyerek te çok üzülmüş. Yemek molasında oğluna, şunların kafasına çantamı indiresim geliyor, demiş. Oğlu, anne o adam Finlandiyalı, burada smultane tercüme yok, mecburen tercümanı yanına oturttuk, demiş. Havaalanında aktarma yapmak isteyen yaslı bir hanim, uçağının 2 saat gecikmeli olduğunu öğrenince, dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş. Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğu oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve de yemeye başlıyor. Kurabiyelerin kendisine ait olduğunu hissettirmek isteyen kadın, adama dik dik bakmış. Hatta cani o an istemediği halde, kutudan bir kurabiyeyi ağzına atmış. Her halde kurabiyelerin sahibinin kim olduğunu artık anlamıştır diye düşünürken, adam bir tane daha ağzına atmaz mı! Hemen kadın da bir tane daha atmış ve bir yarışma başlamış, adam bir tane, kadın bir tane. Sonuçta kutuda tek kurabiye kalmış, adam onu hızlıca kaparak ortadan bölmüş ve gülerek kadına ikram etmiş. O sırada, kadının uçağının alana indiği anonsu duyulmuş ve işlemler için kadın bankoya gitmiş. Pasaportunu çıkartmak için çantasını açtığında, ne görsün ; KENDİ KURABİYE PAKETİ, HİÇ AÇILMAMIS OLARAK ÇANTASINDA DURMUYOR MU! MEGER ADAMIN KURABIYESINI YİYORMUS.

Başkalarının düşünce ve davranışları hakkında hüküm verirken, elimizdeki veriler çoğu zaman yeterli olmuyor. Davranışların nedenini bilmeden çok yanlış yargılara varabiliyoruz. Covey bu örnekleri ; ayni enformasyona farklı bakış, bizim davranışlarımızı belirler, diye özetliyor. Buradan yola çıkarak çözemediğimiz sorunlar için, paradigma (zihin haritası) değiştirmenin gereğini vurguluyor. Einsteinın bir sözünü anımsatıyor : Karsılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz. Çoğumuzun zaman zaman yaptığı gibi, "sorunların içinde kaybolmak" yerine, paradigma değiştirmeyi başarıp, sorunlara farklı biçimde yaklaşabilenler, o sorunu aşma sansını da yakalıyorlar. Zaten sorunlarımızı dostlarımızla paylaşmamızın nedenlerinden biri de, farklı bir bakışın, bize farklı davranabilme kapısı aralama ihtimali değil midir? Çözümsüz gibi gördüğünüz sorunlar konusunda paradigma değiştirmenin önemi vardır. Aslında hayatimizi, başarımızı, mutluluğumuzu belirleyen bizim kendi davranışlarımızdır. Basımıza gelen her şeyle onlara verdiğimiz tepki ve yanıt arasında geniş bir hareket alanı vardır......."
Stephan COVEY

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1044
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:45
paylaşım için teşekkürler
leotombak Tarih: 14.05.2006 19:19
Mükemmel bir yazı. Bir insan olaylara bakış açısını kendi isteği çerçevesinde belirlemeye devam ettiği müddetçe gayet doğal olan olaylar bile insana sorunmuş gibi gelir ve hiç yoktan kendisini strese sokmuş olur ki bu da mutsuzluk anlamına gelir. Bakmakla görmek arasındaki farkı kavramak ve ön yargılardan kurtulmak aslında olaylara tarafsız yaklaşmanın temel yollarıdır. Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.
fiber_optic Tarih: 14.05.2006 18:53
harika birşey teşekkürler ellerine sağlık
tıkır Tarih: 14.05.2006 13:50
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Değerli bilgileri Paylaşım için Teşekkürler.milkboy
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Demek ki ainstein olmadan da bu yapılabiliyomuş.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Çünkü pek çoğumuz gerçek hayatta bunu yapıyoruz.:3:
CADIKIZ Tarih: 05.05.2006 12:17
[COLOR=coral]Tesekkurler