Derailed

Vizyona Giriş Tarihi
26.05.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
107 dakika - 2005

Yönetmeni
Mikael Håfström

Oyuncular
Jennifer Aniston
Clive Owen
Vincent Cassel
RZA

Senaryo
Stuart Beattie

Müzik
Ed Shearmur

Görüntü Yönetmeni
Peter Biziou

Kaçan bir tren yüzünden alt üst olan yaşamlar

Reklamcı Charles Schine, her gün işiyle evi arasında mekik dokuyan Chicagolulardandır. İşine gitmek için her sabah düzenli olarak 8:43 trenini yakalamak zorundadır. Bir gün treni kaçırınca büyüleyici ve baştan çıkarıcı Lucinda Harris ile tanışır. Artık hayatı sonsuza dek değişecektir.

Lucinda da, Charles da adeta çocuklarıyla evli gibidirler; yine de manyetik bir alanın etkisindeymişçesine birbirlerine doğru çekilirler. Birlikte yedikleri öğle yemekleri kısa sürede iş sonrası akşam yemeklerine dönüşür. Çok geçmeden de kendilerini bir otel odasında bulurlar.

Mükemmel gibi görünen bu ilişki, odaya Philippe LaRoche adlı acımasız bir yabancının girip kendilerini silahla tehdit etmesiyle çıkmaza girer. Yasak aşkları, ihanet, şantaj, şiddet ve cinayetlerle dolu, akla hayale gelmeyecek bir kabusa dönüşmüştür artık&

Bir insanın yaşamını tamamen değiştirebilecek müthiş bir hatanın sonuçlarına odaklanan psikolojik gerilim filmi "Derailed"in yönetmenliğini, bir önceki çalışması "Evil" ile 2004 yılında en iyi yabancı film Oscarını kazanan İsveçli yönetmen Mikael Håfström üstlenmiş. James Seigelin aynı adlı çok-satan kitabından Stuart Beattie tarafından uyarlanan filmin başrollerinde Clive Owen (Charles Schine), Jennifer Aniston (Lucinda Harris), Vincent Cassel (LaRoche), Melissa George (Deanna Schine), RZA (Winston Boyko) ve Xzibit (Dexter) kamera karşısına geçmiş.

Filmin yapımcısı Lorenzo di Bonaventuranın hikaye hakkındaki sözleri şöyle: Hayatımızda hepimiz hata yapar; şu veya bu noktada kötü kararlar alırız. Bazen küçük bir karardır; sonucunun kötü olabileceğini beklemezsiniz. Reklamcı Charles Schinein olayının da böyle olduğunu düşünüyorum. Hayat ona birkaç adaletsiz darbe vurmuş. Bu nedenle hayatının en savunmasız noktasında. Ne yazık ki böyle savunmasız konumda olması onun hata yapmasına yol açıyor.

Senarist Stuart Beattie de Derailed ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor: Kitabın ana karakteri Charlesı çok sevdim. Sempatik bir adam. Büyük bir hata yapıyor ve bedelini ödemek zorunda kalıyor. Onun yerinde olsaydık sanırım biz de tamamen aynı şeyleri yapardık. Benzer hataları yapar ve tıpkı Charlesın başına gelen olaydaki gibi giderek daha derine batardık. Okurken müthiş bir kitap olduğunu düşündüm. Derailedde iyi bir gerilim filminde olması gereken herşey fazlasıyla vardı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 533
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:19
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 05.05.2006 11:49
Film güzele benzio brad zede jenniferin oyunculuğunu merak ediyorum bakalım nasıl olmuş :20: