zilhicce ayında hangi ibadetler yapılmalı - zilhicce ayında okunan dualar
Kameri ayların 12;ncisi olan (zilhicce) ayı, islam'ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildigi umumi af ayıdır. (arafat'a ) çıkıldıgı allah için milyonlarca kurbanın kesildiğive birsenelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandıgı mukettes bir aydır...

Zilhiccenin birinci on gecesi (leyali-i aşera) yani 10 mubarek gecesidir. bu aydanoksanların tamamlanması için (istiğfar selevat,ı şerife, diger dualar ve tesbih namazına devamda hayır vardır.

HACCA gidemeyen mü'minlerin bu günlerde (oruç tutmaları çok büyük fazilettir. o bakımdan kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalıdır, 10.günü kurban günü kurban kesilinceye kadar bir yememelidir. hiç olmazsa 8'inci gün ile beraber, 9'uncu günü (arefe günü)oruçlu olmak lazımdır.

AREFE günü sabah namazından bayram namazının bayramın 4,üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından.(TEŞRİK TEKBİRİ)ALLAHÜ EKBER ALLAHÜ EKBER. LA İLAHE İLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER VE LİLLEHİL- HAMD.


ZİLHİCCENİN ON GÜNÜ NEYAPILIR

Zilhcce ayının birinden onuna kadar yani kurban bayramının ilk gününe kadar , her gün sabah namazlarından sonra:

10 salevat ı şerife ;
ALLAHÜME SALLİ VE SELLİM VE BARİK ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED.
10 İSTİĞFAR:
ESTAĞFİRULLAHE 'L-AZİM EL- KERİM ELLEZİ LAİLAHE İLLALHÜVE'L-HAYYEL'-KAYYÜME VE ETÜBÜ İLEYK VE NES' ELÜHÜ'T- TEVBETE VE' L-MAĞFİRETE VE'L- MAĞFİRETE VE'L-HİDAYETE LENA İNNEHÜ HÜVE'T-TEVVABÜ'R-RAHİM.

10 TEVHİD:
LA İLAHE İLLALLAHÜ VAHDEHÜ LA ŞERİKE LEH. LEHÜ'L-MÜLKÜ VE LEHÜ'L- HAMDÜ YUHYİ VE YUMİT. VE HÜVE HAY-YÜN LA YEMÜTÜ
BİYEDİHİ'L-HAYR VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİR; OKUNUR

fazilet takvimi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2900
favori
like
share