İşte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından. kaçar. O gün, herkesin kendine yetip artacak bir derdi vardır.(Abese 34-37) bu uzun
zamanı ve zor günleri hatırla.

[COLOR=tomato]Onu gördüğünüz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutur, her gebe kadın çocuğunu düşürür. İnsanları da sarhoş bir halde görürsün. Oysa onlar sarhoş değillerdir; fakat Allah'ın azabı çok dehşetlidir!(Hac 2)

Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Al-i İmran 104)[COLOR=tomato]Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız.(Al-i İmran 110)


Allahın yarattıklarının azametini, hacminin büyüklüğünü ve dakik hareketlerini bir gün tefekkür ettin mi? Hatta bir gün de sendeki nefes alışların hızını, kalp atışlarını, görme ve işitmeni düşündün mü?

Allah Azze ve Celle buyurur ki; Kendi nefislerinizde de öyle. Görmüyor musunuz?(Zariyat 21) bu tefekkür ile yaratıcının bir, tek, Samet (hiçbir şeye muhtaç olmayıp her şey ona muhtaç olan) doğmamış, doğrulmamış, noksanlardan münezzeh ve yüce olduğunu öğrenir, Onun rahmetini umar ve cezalandırmasından korkarsın.

Sevgili kardeşim! Ölümün şiddetini, sıkıntısını, kabrin karanlığını, hesabın şiddetini ve sıratın inceliğini düşündün mü? Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurur ki; Benim bildiklerimi bilseniz az güler çok ağlardınız.[1]

Sevgili kardeşim, mahşeri, berzahı, güneşin kulların başı üzerine kadar yaklaştırılacağını, büyük toplanmayı düşün. İşte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından. kaçar. O gün, herkesin kendine yetip artacak bir derdi vardır.(Abese 34-37) bu uzun zamanı ve zor günleri hatırla.

[COLOR=tomato]Onu gördüğünüz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutur, her gebe kadın çocuğunu düşürür. İnsanları da sarhoş bir halde görürsün. Oysa onlar sarhoş değillerdir; fakat Allah'ın azabı çok dehşetlidir!(Hac 2) Bu halleri ve zorlukları düşün ki kalbin harekete geçsin ve gayretin artsın. Allaha doğru, boş bir kalp ve zelil olmuş bir nefisle dünyayı terk et, ahiretle uğraş.

Allaha en sevimli olan amellerden biri de iyiliği emretmek ve kötülüğü yasaklamaktır.

Allah Azze ve Celle buyuruyor ki; Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Al-i İmran 104)İyiliği emretmek ve kötülüğe engel olmak en büyük hayır kapılarından olup, yer ve göklerin Rabbine en sevimli amellerdendir. Hatta bu ümmet, diğerlerine iyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymak hasletleriyle üstünlük sağlamıştır. Allah Azze ve Celle buyurur ki; [COLOR=tomato]Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız.(Al-i İmran 110)İyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymanın yolları kolaydır. Özellikle eş, akraba, komşu ve arkadaşlar gibi insanın etrafında bulunanlara, telefonla ve yüz yüze nasihat etmek veya nasihat içeren kaset veya kitap hediye etmek mümkündür.

İyiliği emretme ve kötülüğü yasaklamanın konuları çoktur. Emredilecek iyilik ve yasaklanacak kötülük, durumlara göre değişir. Yeter ki Müslüman, iyiliği emretmek ve kötülüğü yasaklamayı göze alsın. Nitekim bazı âlimler bunu İslamın altıncı rüknü olarak saymıştır. Bunu aşırı gitmeden ve gevşek davranmadan hayata geçirmelisin.

--------------
[1] Buhari ve Müslim.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 643
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 28.12.2007 22:23
allah razı olsun
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 07:37
Allah razı olsun
konan_1997 Tarih: 02.04.2007 14:50
sağol
eskitoprak Tarih: 06.03.2007 08:16
ellerine saglik sagol