[COLOR=coral]Cep telefonlarının pabucunu dama atan internet telefonları artık numaralı olacak.

Kullanıcılara daha ucuza telefon görüşmesi yapma imkanı sunan internet telefonları numaralandırılıyor.


Telekomünikasyon Kurumu, internet üzerinden telefon görüşmelerinde kullanılacak numara tahsislerini yıl sonuna kadar gerçekleştirecek. Uzak mesafe telefon işletmecileri, internet üzerinden telefonla görüşmek isteyen abonelerine ev ya da cep telefonu gibi numaralar verecek.

Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha, internet üzerinden telefon görüşmesi (VoIP) konusunun düzenleyici kurumları son dönemde meşgul etmeye başladığını söyledi.

Sabit ya da cep telefonlarına oranla daha ucuza iletişim sağlayan internetten telefon görüşmesi konusunda dünyada yoğun tartışmalar yapıldığını kaydeden Karaçuha, bu konuda en öne çıkan sorunların başında "acil çağrı" imkanının bulunmayışının geldiğini vurguladı.

İşletmelerin telefon hizmeti sunarken, kullanıcının acil durumlarında yerini belirleyerek müdahaleye imkan sağlaması gerektiğini ifade eden Karaçuha, internet üzerinden telefon kullanıcılarının şu anda bu imkanının bulunmadığını belirtti.

VoIP kullanıcılarının özellikle kaçakçılık ya da kanunsuz işler yönünden takip edilebilmesi gerektiğini dile getiren Karaçuha, acil çağrı ve izlenebilme yönlerinin tartışıldığını, bu alanlarda bazı tedbirlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Uzak mesafe telefon işletmecilerinin yasal olarak internet üzerinden kullanıcı adresi vererek konuşturamadıklarını kaydeden Karaçuha, ancak kullanıcıların bazı programları yükleyerek internet üzerinden görüşme yapabildiklerini anımsattı.

Telekomünikasyon Kurumu´nun bu alanda düzenleme yapacağını, bu sayede uzak mesafe telefon işletmecileri ve gelecekte bu alanda faaliyet gösterecek sabit telekomünikasyon işletmecilerinin Kurum´dan numara alabileceklerini belirten Karaçuha, işletmelerin numara bloklarını vererek kullanıcılarını internet üzerinden karşılıklı konuşturma imkanına kavuşacaklarını bildirdi.

Kullanıcıların işletmelerden ev ya da cep telefonu gibi IP numaraları alarak, internete eriştikleri her yerden görüşme yapabileceklerini ifade eden Karaçuha, numaraları yılın sonuna kadar planlayarak, tahsis edeceklerini söyledi. Karaçuha, "Kullanıcılar, işletmelerden alacakları IP numaralarıyla internete eriştikleri sürece arayanlarla internet telefonundan konuşabilecek" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
dijital_h Tarih: 19.02.2007 10:53
dijital_h Tarih: 19.02.2007 07:43
teşekür ederim...
minta Tarih: 27.07.2006 08:52
paylaşım için teşekkürler
cLaSs Tarih: 06.05.2006 16:43
Güzel Bir Haber Bu,, Tesekkürler
kurtjara Tarih: 06.05.2006 16:02
Güzel bir uygulama olacağı kesin özelikle bizim gibi internet kullanıcıları için