Çölyak hastalarının bağırsakları 'gluten' adı verilen ve buğday, arpa, çavdar ile yulafta bulunan bir proteine karşı duyarlı....Taylight Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, "Çölyak hastalığı glutene karşı reaksiyon göstermesi sonucu gelişen ve sindirim sisteminin işlevini bozan bir hastalıktır" diyerek, çölyak konusunda şunları anlattı: "Çölyak hastasında, gluten içeren gıdaların alınmasıyla ince bağırsaklardaki villus adı verilen parmaksı çıkıntılar, vücudun bu maddeye karşı oluşturduğu iltihabi bir reaksiyon sonrasında hasar görür ve yok olur. Böylece diğer besinlerin sindirimi ve emilimi de bozulur. Emilim bozukluğu gelişir. Son araştırmalara göre bu hastalıkta bağırsakta olması gereken ve gluteni parçalaması gereken bir enzimin eksik olduğu öne sürülmüştür. Bu enzim olmadığında gluten değişmeden bağırsaklara ulaşmakta ve toksin etkisi yaratarak hastalığın başlamasına yol açmaktadır. Bu hastalık emilim sorunları ile birlikte ortaya çıkabildiği gibi, demir eksikliği anemisi, diş minelerinde bozukluk, boy kısalığı, artrit vb. rahatsızlıklarla da ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı tanısı zamanında konulamazsa önemli sağlık sorunlarına hatta ölümlere bile neden olabilir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 06.05.2006 09:37
yaa ekmeksiz bir hayatı ben düşünemiyorum :79:

gerçekten zor olmalı onlar için

bilgiler için sağol caspercımm
SU-PERISI Tarih: 06.05.2006 00:51
çölyak hastalarının glutensiz ama sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olmalı ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmelidir..
casper Tarih: 05.05.2006 20:54
teşekkürler tıkır, :67:
ben biraz sağlık konusuna meraklıyım, :5:
ondan olsa gerek :85:
tıkır Tarih: 05.05.2006 20:52
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff]Sevgili Casper,
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff]Nerden bulursun.Bunca şeyi,Dinamizmine hayranım doğrusu kardeşim pes doğrusu.:67: