iktisat mezunları nerelerde çalışır - iktisat mezunlarının iş olanaklarıİktisat mezunlarına Lisans Diploması verilir ve işgücü piyasasında iktisatçı olarak aranırlar.

İktisat bilimi verimlilik ve iktisadi büyüme fiyatlar serveti belirleyen faktörler gelir fakirlik iş imkânları işsizliğin nedenleri dış borç ve dış ticaret ilişkileri vergilendirme ve teşvikler devletin piyasa ekonomisindeki rolü gibi çok geniş konuları incelediğinden mezunların iş bulma imkânları da geniştir.

Ancak bu mesleğe yeni başlayanların karşılaşacakları bazı güçlükler de bulunmaktadır.


Bunların başında Genel İktisat bilgisine sahip olmaktan çok iktisadın belirli bir alanında bilgi sahibi olanların aranır olması gelmektedir. Bu şekilde bir uzmanlık daha çok ya üniversite sonrasında Yüksek Lisans eğitimi ile kazanılır veya iş hayatına atıldıktan sonra belli alanlarda bir süre çalışmakla elde edilir.

Örneğin sermaye piyasası konularında kendini geliştirmiş bir iktisatçı genel iktisat konularını bilen başka birisine oranla iş bulmada daha şanslıdır.

Bankalar eğitim ve araştırma kuruluşları üretim ve hizmet işletmeleri iktisat mezunlarının çalışabilecekleri alanlardır. Ayrıca çeşitli bakanlıklarda uzman veya müfettiş (açılan sınavları kazandıkları takdirde) olarak da görev alabilirler


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5897
favori
like
share