Facebook Kurucusu kimdir - Facebook Kurucusu bilgi - Mark Zuckerberg kimdir - facebook genel - facebook nasıl kuruldu - Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg resimleri - Mark Zuckerberg face profil

Mark Elliot Zuckerberg, diş hekimi baba ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. ilk programını 10 yaşındayken yazdı. Lisedeki başarılı notlarıyla Abd’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi.

İlk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti.

Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan facebook’u kurdu. Facebook 18 ayda abd’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince, yatırımcılarından ilgisini çekti. Zuckerberg, yatırımcılarla bir akşam yemeğinde buluştuğunda yaşı küçük olduğundan alkol bile içemediğinden, gece boyunca gazoz içti. 18 ay önce kurduğu sitenin bir bölümünü wall street yatırımcılara 60 milyon dolara sattı.
Dünya çapında 2 bin 200 üniversite, 22 bin lise ve 2 bin şirketin buluştuğu facebook, şu anda 13 milyon üyesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi. 23 yaşındaki Zuckerberg, bilgisayar endüstrisinin yeni Bill Gates’i olarak nitelendiriliyor.

""Mark Zuckerberg""
Mark Elliot Zuckerberg, diş hekimi baba ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. ilk programını 10 yaşındayken yazdı. Lisedeki başarılı notlarıyla Abd’nin en saygın üniversitelerinden harvard’a girdi.

ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. sitede harvard’;;daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti.

veri tabanını hacklediği ortaya çıkan zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. harvardlı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan facebook’u kurdu. facebook, 18 ayda abd’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince, yatırımcılarından ilgisini çekti. zuckerberg, yatırımcılarla bir akşam yemeğinde buluştuğunda yaşı küçük olduğundan alkol bile içemediğinden, gece boyunca gazoz içti. 18 ay önce kurduğu sitenin bir bölümünü wall street yatırımcılara 60 milyon dolara sattı.
dünya çapında 2 bin 200 üniversite, 22 bin lise ve 2 bin şirketin buluştuğu facebook, şu anda 13 milyon üyesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi. 22 yaşındaki zuckerberg, bilgisayar endüstrisinin yeni bill gates’i olarak nitelendiriliyor.

Facebook 350 milyon kişiye ulaştı!

Dünyaca ünlü sosyal ağ ve iletişim sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yayımladığı blogda Facebook’un 350.000.000 ( Üç yüz elli milyon ) kişiye ulaştığını vurguladı.
Yayımladığı blogda bunun en büyük etkeninin artık Çin,Hindistan gibi ülkelerinde olduğunu söyledi. Bu saatten sonra artık gizlilik ilkelerinin geliştirileceğini ve dikkat edileceğini söyleyen Zuckerberg, Temmuz ayında gizlilik ilkelerinin kullanıcı yararına değiştirilip değiştirilmeyeceğini hala açık önerilerle tartıştıklarını vurguladı.
Kullanıcılara özel gizlilik seçenekleri olacağını söyleyen Facebook kurucusu, bu bölümün bittiğinde kullanıcıların gizlilik seçeneklerinden kendilerine en uygun olanı seçeceklerini ve kişisel bilgilerinin paylaşımında daha dikkatli olacaklarını söyledi.

An Open Letter from Facebook Founder Mark Zuckerberg


It has been a great year for making the world more open and connected. Thanks to your help, more than 350 million people around the world are using Facebook to share their lives online.

To make this possible, we have focused on giving you the tools you need to share and control your information. Starting with the very first version of Facebook five years ago, we’ve built tools that help you control what you share with which individuals and groups of people. Our work to improve privacy continues today.

Facebook’s current privacy model revolves around “networks” — communities for your school, your company or your region. This worked well when Facebook was mostly used by students, since it made sense that a student might want to share content with their fellow students.

Over time people also asked us to add networks for companies and regions as well. Today we even have networks for some entire countries, like India and China.

However, as Facebook has grown, some of these regional networks now have millions of members and we’ve concluded that this is no longer the best way for you to control your privacy. Almost 50 percent of all Facebook users are members of regional networks, so this is an important issue for us. If we can build a better system, then more than 100 million people will have even more control of their information.

The plan we’ve come up with is to remove regional networks completely and create a simpler model for privacy control where you can set content to be available to only your friends, friends of your friends, or everyone.

We’re adding something that many of you have asked for — the ability to control who sees each individual piece of content you create or upload. In addition, we’ll also be fulfilling a request made by many of you to make the privacy settings page simpler by combining some settings. If you want to read more about this, we began discussing this plan back in July.

Since this update will remove regional networks and create some new settings, in the next couple of weeks we’ll ask you to review and update your privacy settings. You’ll see a message that will explain the changes and take you to a page where you can update your settings. When you’re finished, we’ll show you a confirmation page so you can make sure you chose the right settings for you. As always, once you’re done you’ll still be able to change your settings whenever you want.

We’ve worked hard to build controls that we think will be better for you, but we also understand that everyone’s needs are different. We’ll suggest settings for you based on your current level of privacy, but the best way for you to find the right settings is to read through all your options and customize them for yourself. I encourage you to do this and consider who you’re sharing with online.

Thanks for being a part of making Facebook what it is today, and for helping to make the world more open and connected.

Mark ZuckerbergFacebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg dünya turundayken kendi çektiği fotoğrafları Facebook’daki hayran sayfasında, World Trip Photos albumunde toplamış.

Albumde dikkat ceken sey, albume konan 14 fotografin 4 tanesinin Turkiye’den, Istanbul’dan olmasi…Bogazda ictigi Turk usulu sicak,demli cayin tadina varmis ki, kendi objektifinden fotograflayip albumune koymus.

Yukaridaki fotografin altina yazdigi yorumda; arka planda gorulen iki magazanin birinde elektronik muzik,digerinde ise geleneksel Turk muzigi caldigini,ikisini birden karisik olarak dinlemesinin kendisi icin guzel bir an oldugunu anlatiyor.

Facebook’un Amerika Merkez ofisindeki bayraklar arasinda Turk bayraginin da bulunmasi cok hos..(Sagidaki fotografta dikkat ediniz)

Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg Albümü görmek icin Tiklayiniz

Mark Zuckerberg Facebook

Facebook hakkında bilgi

Facebook Inc, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.
Temmuz 2007 itibarıyla, 34 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.
Alexa istatistiklerine göre facebook 31 Ekim 2010 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 2'inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç'in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama'nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.
Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.Facebook'un şu anda 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch'a göre; A.B.D.'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin facebook'da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook'da vakit geçirdiğini söylemektedir.3 Mart 2009 itibarıyla facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.2006 yılında, MySpace'in News Corporation'a satılmasıyla facebook'un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube'u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook'un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.24 Ekim 2007'de; Microsoft facebook'un %1,6'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.2008 Ağustos'unda Facebook'un aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. İnsanlar birbirini Facebook'a çağırdı ve bu sayı 7 ayda iki katına çıktı. 2009 Nisanı'nda ise bu sosyal ağın ulaştığı insan sayısı 200 milyondu. 2009 Temmuz'unda ise dört aydan kısa bir sürede Facebook kullanıcı sayısı 50 milyon daha artarak 250 milyona ulaşmıştır.23 Temmuz 2009'da başlayan bir uygulamayla Facebook'a, Yahoo sitesi içerisinden ulaşma imkânı getirilmiştir.Kaynak: Vikipedia


Alinti

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 18595
favori
like
share