tutanak nasıl tutulur - Tutanak Örnegi - Tutanak Örnekleri - Tutanak Nasıl Yazılır - Ceza Tutanagı Örnekleri - Ceza Tutanagı Nasıl Yazılır
Diyelim ki okulda nöbetçi olduğunuz bir günde, sorumlu olduğunuz bölgede bir olay oldu. Bunun için tutanak tutmanız gerekecek. Usülüne uygun olarak tutulan tutanaklar, kanunlar tarafından delil niteliği taşımaktadır. Aşağıda bir tutanak örneği vermeye çalıştım. Devamında da tutanak hakkında bir kaç bilgi vereceğim.


OLAY TUTANAĞI (veya TUTANAK)
10/10/2010 günü 11:00 - 11:20 saatleri arasında nöbet görevini yürüttüğüm Atatürk İlköğretim Okulu 2. katında, tuvaletlerin hemen önünde bir kargaşa farkedilmiş, 8. sınıf öğrencisi Ahmet'in 7. sınıf öğrencisi Cemal'i darp edip kafasını duvara vurmasıyla Cemal bayılıp yere düşmüş ve alnında yaklaşık 10 cm lik bir yarık oluşmuştur. Hemen ilk müdahalesi yapılıp yakındaki sağlık ocağına sevkedilmesi sağlanmıştır. İşbu olay tutanağı tarafımdan olay yerinde tanzim edildikten sonra imza altına alınmıştır. 10/10/2010 saat 11:15


imza
isim
Nöbetçi Öğretmen
imza imza imza
isim isim isim
Şahit 1 Şahit 2 Okul Müdürü
Tutanak Tutma İlkeleri
-Başlıkla paragraf arasında boşluk bırakılmaz. Paragraf boşluğu da bırakılmaz. Boşluk bırakmamanın sebebini bir örnekle anlatayım. Diyelim ki okul müdürü size darp etti. Siz de bir tutanak tutup şahitlere imzalattırdıktan sonra milli eğitim müdürlüğüne verdiniz. Eğer yukarıda bahsettiğimiz boşlukları bırakırsanız, size darp eden müdürünüz o tutanağa bir şekilde ulaşıp boş kalan yerlere kendi lehinde bir şeyler ekleyebilir. Haklıyken haksız duruma düşersiniz.
-Tutanaklar, tarih ve saatle başlar, yine tarih ve saatle biter.
-Tutanaklarda mümkünse 2 şahit (2 yoksa 1 de olur), tutanağı tutan kişi ve amirin imzalarıyla beraber 4 imza olmalıdır.
-Tutanaklar kağıdı temiz olmalı, yazılarda silinti veya kazıntı olmamalıdır.
-Tutanaklarda kağıdın sadece bir yüzüne yazı yazılır. Eğer birden fazla sayfaya yazılacaksa, üst tarafa sayfa numaraları yazılır. Her sayfası tutanağı tutan kişi veya kişilerce paraflanmalıdır.
-Tutanaklar, aynı kalemle ve aynı kişi tarafında yazılmalıdır. Daktilo veya bilgisayarda da hazırlanabilir.
-Tutanak kağıdının boş kalan kısımlarına sonradan yazı eklenmemesi için çizgi çekilebilir.
-Tutanaklar 3 nüsha halinde düzenlenmeli, 3 nüshada da ıslak imzalar olmalıdır.

Buradaki tutanak yazılımıyla ilgili tüyoları, 25 yıl ilköğretim müfettişliği yapmış bir ağabeyimden almıştım. Sizlerle paylaşıyorum. Kendisinin müfettişliği elinden alınmıştı ve kısa bir süre aynı okulda çalışmıştık. Daha sonra davasını kazanıp müfettişliğe geri dönmüştü bildiğim kadarıyla.Ynt: Olay tutanağı nasıl tutulur?
Gönderen: aylakbakkal Tarih: 15 Ekim 2010, 21:48:30
İlker hocam teşekkürler paylaşım için. Ben daha önce yatılı okulda olduğum için sürekli tutanak düzenlerdik. Tutanakta dikkat edilmesi gereken. Tekil bir dille değil de çoğul ifadelere yer vermek ve tutanağı tüm nöbetçi öğretmenlerle, nöbetçi idareci ve varsa diğer şahitlerin imzalaması gerekir. Çocukların şahitlikleri kabul edilmiyordu sanırım. imza atma yetkileri olmadıkları için. Son olarakta sizinde verdiğiniz örnekteki gibi okul müdürü onaylamalıdır. Tutanak ile dilekçe arasındaki fark; tutanak anlık durumlarda çok kişili şahitliği belgelemek için; dilekçe ise süregelen bir durumdan şahsi istek yada şikayet için yazılmasıdır.

İmza İmza İmza
....................... ......................... .....................
Nöbetçi Öğretmen Nöbetçi Öğretmen Nöbetçi Müdür Yrd.İmza İmza
....................... .......................
Hizmetli Polis Memuruİmza
.....................
OKul MüdürüBeğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 39632
favori
like
share