Hollandada yapılan bir araştırma, okulda arkadaşlarından dayak yiyen veya korkutulan çocuklarda depresyon başta olmak üzere birtakım sağlık sorunlarının başgösterdiğini ortaya koydu.
Araştırmacılar da, çocukların yaşadıkları sorunların, okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda aileleri uyarıyor.Okullarda yaşanan şiddet olayları, araştırmacıları da harekete geçirdi. Hollandada 18 ilkokulda yapılan bir araştırmaya göre arkadaşları tarafından dövülen veya korkutulan çocuklarda depresyon veya başka sağlık sorunlarının yaşanması olasılığı, diğer akranlarına göre daha yüksek.

6 ay boyunca 9 ila 11 yaşında bin 118 çocuğun katılımıyla yürütülen araştırmada, söz konusu çocuklara arkadaşları tarafından şiddete maruz bırakalıp bırakılmadıkları soruldu. Araştırmada şiddet kapsamında sayılan unsurlar arasında, takma adla çağrılmak veya çeşitli şekillerde dışlanmak da yer aldı.

Sonuçları inceleyen araştırmacılar, söz konusu şiddet unsurlarına maruz kalan çocukların, depresyona girme ihtimalinin yaşıtlarına göre 4 kat fazla olduğu sonucuna vardı. Şiddete maruz kalmanın ayrıca aşırı heyecan, altına kaçırma ve karın ağrısı gibi durumlara yol açtığı da ortaya konuldu.

Araştırmacılar, çocuklarında çeşitli sağlık sorunları baş göstren aileleri, bu durumun okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda uyarıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 433
favori
like
share
okanoo28 Tarih: 07.05.2006 01:46
bu değerli bilgiler için teşekkürler arkadaşım
ozlems_o Tarih: 06.05.2006 19:57
casper haklısın şiddetin her türü depresyona sebeptir :79:

su perisi bilgiler için sağol
casper Tarih: 06.05.2006 17:12
Maalesef şiddet kimden gelirse gelsin bir çöküntü sebebidir,
illa şiddetin dayaklada olması gerekmez,sözlede şiddet olabiliyor