Tarihe tanıklık etmek

Berlin Olimpiyat Stadı, Hitler döneminin en büyük simgelerinden. Almanlar, stattaki 'Führer ruhu'nun bugün tarihe karışacağını düşünüyor


Berlinde bugün Hertha ile özel bir maç oynayacak olan Siyah - Beyazlılar, 2006 Dünya Kupası için yenilenen Olimpiyat Stadında bir devrin sona erişine tanıklık edecek. 1934-1936 yılları arasında Werner March tarafından inşa edilen Adolf Hitler döneminin mimari harikalarından Olimpiyat Stadının yenilenme çalışmaları başlayana kadar Nazi ruhunu hep üzerinde taşıdığından sözediliyordu.

Hitlerin suratına 4 altın
Nazi propagandasının doruk noktaya ulaştığı ve Avrupanın 2. Dünya Savaşının soğuk nefesini artık iyice hissetmeye başladığı dönemde 1936 Berlin Olimpiyatında yine bu statta yaşanan bir olay da spor tarihine geçmişti. ABDli siyahi atlet Jesse Owens; 100 metre, 200 metre, 4 x 100 bayrak yarışı ve uzun atlamada olmak üzere 4 altın alarak, kendisini locasından izleyen Führeri selamlıyor ve adeta madalyaları Ari ırkın üstünlüğünü savunan Hitlerin suratına çarpıyordu.

Modern Almanyanın simgesi
Alman İçişleri Bakanı Otto Schily, Uzun bir aradan sonra dünyanın gözü tekrar Berlin kentinde ve onun stadyumuna çevrilecek. Ancak Berlin Olimpiyat Stadı artık Almanyanın dünyaya açılan modern ve demokratik kapısı olacak sözleriyle, bu stadyumun kendileri için ne kadar büyük bir önem taşıdığını ifade ediyor. Stadın ana girişindeki müzede tarihe ışık tutan 35 adet levha bulunacak ve burada özellikle Nazi rejiminin dönemine ait tarih anlatılacak.

53 yıl önce tarih yazmıştık
Bu stadın Türk Futbolu ve Beşiktaş açısından da önemi büyük... Ay - Yıldızlı ekibimiz, 17 Haziran 1951de, 3 yıl sonra Dünya Şampiyonu olacak Almanyayı 2-1 yenerek, tarihi bir zafere imza atmıştı. Gündüz Kılıçın kaptanlığındaki milli takım, Türk Futbol Tarihne ismini altın harflerle yazdırırken, Turgay Şeren de o meşhur Berlin Panteri lakabını müthiş kurtarışlarından dolayı bu maçta alıyordu. Kara Kartalın Baba Recepi (Adanır) karşılaşmanın henüz 5. dakikasında attığı golle stattaki 100 bin Almaı şoke ediyordu. 85te Muzaffer Tokaç tarihi zaferi getiriyordu. O gün sahadaki 12 futbolcudan 5inin Beşiktaştan gelmesi de (Faruk Sağnak, Eşref Özmenç, Ali İhsan Karayiğit, Hüseyin Saygun ve Recep Adanır) Siyah - Beyazlılar için ayrı bir gurur kaynağı oluyordu.

Tam 4 yılda bitirilebildi
2006 Dünya Kupası için hazırlanan statlar arasında en görkemlisi olan Berlin Olimpiyat Stadı yeni haliyle tamamen eski karanlık kimliğinden tamamen sıyrılmış ve modern bir yapıya kavuşturulmuş durumda. 2000 yılında başlanan restorasyon çalışmaları artık tamamen sona ererken, Hertha - Beşiktaş maçıyla resmi açılış yapılacak. 74 bin 500 kişilik koltuk kapasitesiye sahip devasa stadyumda 5 bin kişilik de VIP tribünü bulunuyor. Tüm stadı saran çatısıyla klasik Olimpiyat Stadı mantalitesinin dışında bir konseptle inşa edilmiş.

Finale ev sahipliği yapacak
Maliyetinin 242 milyon Euroyu bulduğu belirtiliyor. 2006 Dünya Kupasının finali bu statta oynanacak. Stadyum ayrıca 4 grup, bir de çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak. İçeride biri 140 metre diğeri de 56 metrekare büyüklüğünde iki dev skorboard yer alıyor. Atletizm pistinin de alışıldığı gibi kırmızı renkte değil Hertha Berlin kulübünün renkleri olan Mavi - Beyaz olması stada değişik bir hava veriyor. Ayrıca Alman Milli Takımı da yine bu statta 8 Eylülde Brezilya ile 2002 Dünya Kupası Finalinin rövanşı niteliğini taşıyan bir özel maç oynayacak.

Hitler yönetimindeki Nazi rejiminin kötü hatıralarını unutmak isteyen Almanlar artık Berlin Olimpiyat Stadının modern Almanyayı simgeleyen yeni yüzüyle dünyaya selam vermek istiyor. Gala Gecesi bugün, Beşiktaş ise bu önemli olayın onur konuğu...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 506
favori
like
share