Şairin dediği gibi, nasır insanı bazen süründürür! Ayakkabı giyemezsisiniz, giyseniz ayakta duramazsınız, yürüseniz topallarsanız& Uzun lafın kısası, tadınız tuzunuz kaçar ! Oysa bütün mesele genellikle ayak serçe parmağında oluşan küçücük bir nasırdır. Bu bir hastalık değildir. Mikrobik, virütik veya bakteriyel herhangi bir nedeni yoktur, bulaşıcı değildir. Hatta tam tersine cildin iyi niyetli bir tepkisidir. Derimiz fazla sürtünmeye maruz kalınca kendini korumak için kalınlaşır ve nasırlaşır. Nasırlar, yüzümüzde çoğalması için binbir çareye başvurduğumuz kollajenin artmasıyla oluşur. Bu şekilde cildimiz bize derdini anlatmaya çalışır.
Geçenlerde bir yakınıma, ortopediste giderken eşlik etmiştim. Yürümekte güçlük çekiyordu, ayakları, bacakları ve tüm sırtı ağrıyordu. Onu muayene eden doktor, ayak tabanlarında nasırlaşan yerleri gösterip, tam da oralarda çökme olduğunu söyledi. Özel bir tabanlık yaptırmasını önerdi. Tabanlıkları aldığımızda, nasırlaşan yerlere karşılık gelen yükseltiler olduğunu gördük. Aradan bir süre geçtikten sonra yürüyüşü düzeldi, ağrıları geçti. Ben merak ettim, nasırlarını sordum. Onların da geçtiğini söyledi&
Nasırlar en fazla el ve ayaklardaki kemik çıkıntıları üzerinde gelişir. Bunlar genellikle sert nasırlardır. Bir de ayak parmakları arasında görülen, beyaz- yumuşak nasırlar vardır. Bunlar devamlı soyulur. Çoğu zaman mantar hastalığı ile karıştırılır.
Öte yandan bazı meslekler, vücudun değişik bölgelerinde nasırlaşmaya yol açabilir. Örneğin; Haltercilerin avuçlarının içinde, gitar çalanların sol el parmaklarında, kemancıların boynunda, temizlikçilerin dizlerinde nasır oluşur.
Hafif nasırların tedavisi için, eczanelerde satılan plasterler kullanılabilir. Sorun ayaklardaysa, sıcak suyun içinde biraz dinlendirilir. Böylece nasırın üstündeki kalın tabaka yumuşar ve kabarır. Bunları hafifçe kazıdıktan sonra, plaster yapıştırılır. İki gün sonra çıkarılır ve beyazlaşan deri temizlenir. Bu uygulamaya nasır tamamen geçinceye kadar devam edilir. Nasırların pedikür veya manikürle alınması konusunda ihtiyatlı olmak gerekir. Her şeyden önce aletler iyi sterilize edilmelidir. Yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz. Ben her zaman kendi manikür takımınızı kullandırmanızı öneririm. Bazı nasırların cerrahi yöntemlerle, kriyoterapi veya lazerle yok edilmesi gerekli olabilir.
Tabii en önemlisi, ayaklarınızın rahatını önemsemenizdir. Yumuşak ayakkabıları tercih etmek, dikiş, toka yerlerine dikkat etmek, dar yüzlü modellerden (bu sene çok moda olsa da) sakınmak gerekir. Yüksek topuklu ayakkabılar da ayak parmaklarının sıkışmasına neden olur. Mesleğiniz ne olursa olsun, nasırlar, kendinize gerektiği kadar şefkat göstermediğinizin belirtisidir. Bu sizin lehinize bir uyarıdır!
Tüm organlarınız, derinizin her noktası çok değerlidir. Özen göstermek için sorun çıkmasını beklemenize ne gerek var?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1225
favori
like
share
casper Tarih: 09.05.2006 17:47
Yaaa nasırlar çok acı veriri,
nasırsız bir hayat istiyorumm :5: