'Şok diyetler' birçok hastalığa yol açıyor. Ayrıca fazla yağları değil, kasları yok ediyor!
Yaz yaklaşırken, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, haftada 4-5 kilo verdirmeyi vaat eden düşük kalorili, çoğu besin öğesinden yetersiz veya tek besin öğesini fazla miktarda içeren diyetlere yöneldi.
Ama çabuk sonuç almak uğruna, vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun bu tür şok diyetleri uygulamak bile bile lades demekten farksız. Çünkü bu diyetler hem yağları eritmiyor, hem de su ve kas kaybına yol açıyor.
Ayrıca gün boyunca aç kalmak kan şekerinin düşmesine, halsizlik ve yorgunluğa yol açabiliyor. Bu diyetlerin diğer bir olumsuz etkisi metabolizmayı yavaşlatması.
Bir miktar kilo verilmiş olsa da bunlar ilk fırsatta geri alınır. Hatta kişi daha az veya eskisi kadar bile yese kilo almaya devam eder.

Egzersiz şart
Diyet programı mutlaka fiziksel aktiviteyi artırmakla veya egzersiz ile desteklenmelidir. Kilo vermek için bir beslenme programı oluşturulurken bir diyetisyenin kişiye özel hazırladığı beslenme programı uygulanmalıdır.

Haftanın besini
1 kilo sebzeye 1 kaşık zeytinyağı
Zeytinyağlılar yaz aylarının vazgeçilmez yemeklerindendir. Vitamin, mineral ve posa açısından zengindirler. Fakat dışarıda tüketilen zeytinyağlılar iyi bir seçim gibi gözükse de, içerik olarak ideal ölçüden daha fazla yağ ile hazırlanabilmekte, bu da aşırı yağ tüketimine ve dolayısıyla kilo artışına neden olabilmektedir. İdeal olan, 1 kilo sebzeyi 1 yemek kaşığı yağ ile pişirmektir.

Haftanın öğüdü
Zayıflamak için yavaş yiyin

Hızla kilo verdiren ancak sağlığınızı tehlikeye sokacak diyetlerden kaçının.
Günde üç ana üç ara öğünü içeren, az az sık sık beslenmeye dayalı bir beslenme modelini hayatınıza yerleştirmeye çalışın. Aç kalmayın.
Diyetin bireye özel olduğunu unutmayın.
Diyetinizi uygun egzersiz programıyla destekleyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 490
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.05.2006 22:41
diyet yaparken bir diyetisyenin kişiye özel hazırladıgı beslenme programını uygulamalıyız.ayrıca diyet ile birlikte egzersizde yapılmalı.teşekkürler kurtjara
casper Tarih: 09.05.2006 16:27
en güzeli yavaş yavaş ve spor yaparak kilo vermek,
paylaşımın için teşekkürler kurtjara
doktoruydu Tarih: 09.05.2006 15:12
teşekkürler....
ozlems_o Tarih: 09.05.2006 13:14
biranda alınan kilolar zaten biranda yeniden alınıyor.

sağlam bir diyet programıyla ve sporla zayıflamak en doğru olanu

abi haber için sağol