hijyenin önemi - çocuğa kişisel bakım alışkanlığı kazandırmak - çocuklarda kişisel bakımın önemi - çocuk ve kişisel bakım - çocuğun günlük yaşam becerileriÇocukluk yaş gurubu, büyüme ve gelişim dışında psikolojik oluşumun da yaşandığı bir dönemdir. Çocuğunuz iyi ya da kötü alışkanlıklarının birçoğunu bu dönemde kazanır. Belki de anne-baba olmanın en büyük sorumluluklarından biri burada yatmaktadır.

Çocuk Doktoru Tolga Şentürk: “Günümüz dünyasında hijyen; sınırı, aşırılığı, dozajı tartışılan bir konu haline gelmiştir. Özellikle ebeveynler tarafından, belki de dünyamızın kirlenmişliğine bir tepki ya da korku ile çocuklara yönelik ileri düzeyde temizlik düşkünlüğü, hatta çocuğun hareketlerini kısıtlamaya ve adeta O’nu doğadan kopararak eve hapsetmeye varan bir yaşam tarzına son dönemlerde şahit olmaktayız. İnsan vücudunun bağışıklık sistemi, flora dediğimiz, yaşadığımız ortamın zararsız mikroplarınca, uyarılarak yıllar içinde sağlıklı bir erişkin haline gelmektedir.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor. “Oysa bir çocuğun gelişimi sırasında yakın çevresince, hijyen adına yapılan aşırı kısıtlamalar bebeğinizin, sağlıklı gelişimini bozmakta, ileriki çocukluk yaşlarında, hastalanmaya ya da alerji gibi farklı sorunlara sahip olmasına sebep olmakta. Allerjik hastalıkların son yıllarda kat kat artmasında bu konunun, yani insanoğlunun daha apartman tarzı yaşamaya başlamasının rolü olduğu, “hijyen teorisi” olarak adlandırılan bu teori ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Yani her şeyin olduğu gibi hijyenin de bir sınırı olmalıdır.”

Tüm bunların ışığı ve sınırı içinde kalarak, çocuğunuzun vücudunun, kişisel bakım ve temizliğini yapmanız, sağlıklı olmasının ana gerekliliğini oluşturur. Bu sebeple, kişisel bakım için gerekli işlemleri çocuğunuza öğretmeniz, daha da önemlisi bir alışkanlık haline getirmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşayabileceği üst solunum yolu ve mide-barsak enfeksiyonları gibi en sık hastalanmasına yol açan hastalıkların kaynağı çoğu kez iyi yıkanmamış eller ya da başka bir değişle hijyeni ile ilgili doğru alışkanlıklar edinmemiş olmasından kaynaklanır. Pek çok önemli hastalığı, el yıkama, diş fırçalama gibi basit hijyen önlemleri ile önleyebileceğiniz bir gerçektir. Böylece vücut bakımı ve temizliği, kişisel sağlık açısından çocuğunuza kazandırmanız gereken ana alışkanlıklardır. Bunlar; el-yüz ve vücut temizliği, yıkanma, diş-tırnak bakımı, saç tarama gibi basit günlük uygulamaları kapsar.

Günlük yaşam becerileri kazandırmada dikkat etmeniz gerekenler

• Bu tür eğitimler sizin de çocuğunuzun da en az yorgun ve uyanık olduğu, çocuğunuzun dikkatini en iyi toplayabildiği saatlerde yapmalısınız.

• Eğitim yaptığınız süreç mutlaka günün, hemen hemen aynı dönemine gelmelidir.

• Eğitim süreciniz, en az 8–10 hafta sürebilir. Bu çocuğunuzun kişisel beceri ve psikolojik özelliklerine göre daha uzun da olabilir.

• Olabildiğince çocuğunuzla aynı yükseklikte bulunmalı, birbirinizin yüzünü rahatça görebileceğiniz pozisyonda olmalısınız.

• Konuşurken size bakmasını sağlamalı, bunun için sabır göstermelisiniz.

• Onun anlayabileceği kısa ve kesin cümleler kullanmalısınız.

• Her beceri için ayrı ayrı, en basitten başlayarak çaba harcamalısınız. İstenilen beceri için çocuğunuzu ödüllendirmelisiniz.

Eller, vücutta en çok kirlenen ve mikro organizmalarla en çok temasta olan organdır. Birçok hastalık kişiden kişiye de eller yoluyla geçmektedir. Bu sebeple çocuğunuzun ellerini olabildiğince sık yıkamalısınız. Örneğin; yemeklerden önce ve sonra, oyun gibi aktivitelerden sonra, tuvaletten önce, uykudan önce ve sonra ellerini yıkamasını hatırlatmalısınız. Çocuğunuzun ellerini yıkarken, bol sabun ve su ile bileklerini de içine alacak şekilde yapmalısınız. Sabunu köpürttükten sonra en az 10 saniye kadar yıkama işlemini sürdürülmelisiniz. Ardından yine bol su ile durulama işlemini yapmalısınız. Eğer çocuğunuz, el yıkama süresini kısa tutmaya eğilimli ise, yıkama işlemi sırasında şarkı söyletebilirsiniz. Böylece zaman ayarlaması yapmış olursunuz.

• Çocuğunuzun ellerinden tutup, birlikte çeşmeye uzanıp, suyu açın.

• Ellerini, ellerinizin arasına alarak akan suyun altına tutun.

• Ellerini tutup sabuna uzanın.

• Bir eliyle sabunu tutmasını, diğer eliyle sabuna sürtüp, köpürtmesini sağlayın.

• Ellerini sabunluğa götürüp sabunu bıraktırın.

• Çocuğun iki elini birbirine sürterek köpürtmesini sağlayın.

• Suyun altında ellerini durulayın, gerekirse işlemi tekrarlayın.

• Ellerini tutup, birlikte uzanarak çeşmeyi kapatın.

• İşleme direnmiyorsa bile ödüllendirin.

Bu eğitim sürecini, benzer özelliklerle yani yüz yıkama, saç tarama gibi faaliyetler için de uyarlayabilirsiniz. Burada özellik, arz eden alışkanlık çabalarından biri diş fırçalama olabilir.

Bebeğinizin ilk diş çıkışı ile birlikte, bir gazlı bez veya tülbent aracılığı ile temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Sabah kahvaltı sonrası ya da yatmadan önce temizliğini yapmanız en doğru zamanlamadır. Diş fırçası ile temizlikte ise, çocuğunuzun arka dişlerinin çıkmaya başladığı 15-18 ay sonrası dönemde yapabilirsiniz. Çocuğunuzun nörolojik olarak gelişim basamaklarını aşıp diş fırçasını kavrama ve kontrol edebilmesi aşaması sonrası (çoğu kez 2 yaş sonrası), yumuşak bir fırça seçerek yapabilirsiniz.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3864
favori
like
share
dil-dar Tarih: 19.11.2010 23:51
Teşekkürler Birdost çok yararlı bilgiler.