BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

Es selamu aleykum!


Terliklerle yürüyüş yapmayın uyarısı
Baharla birlikte yürüyüş ve spor yapan insan sayısı gözle görülür artış gösteriyor. Ancak çoğunluk terlik ve ayakkabı ile yürüyor. Uzmanlar terlik ve uygunsuz ayakkabının sakıncalarına dikkat çekerek, uyarıyor:


Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevki Erdem, ''Özellikle kadınların terlikle veya uygun olmayan ayakkabıyla spor ya da yürüyüş yapması, ayak bileğinde bağ ve kıkırdak zedelenmesine neden oluyor'' dedi.

Doç. Dr. Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her alanda olduğu gibi spor yaparken de belirli kurallara uymak gerektiğini söyledi.

İnsana fayda sağlayacak sporun ilk şartının genel bir sağlık taraması olduğunu, bu sayede kişinin kendisine doğru bir rota çizebileceğini kaydeden Erdem, ikinci önemli şartın uygun ayakkabı seçimi olduğunu belirtti.

Bahar aylarıyla birlikte sabah ve akşam saatlerinde yürüyüş ya da spor yapan insan sayısının önemli oranda arttığını ifade eden Erdem, şunları söyledi: ''Parklarda ve yürüyüş alanlarındaki insanların geneline baktığımızda terlik ya da ayakkabı kullanıldığını görüyoruz. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Özellikle kadınların terlikle veya uygun olmayan ayakkabıyla spor ya da yürüyüş yapması, ayak bileğinde bağ ve kıkırdak zedelenmesine neden oluyor. Bu da terlik ve ayakkabının ayak bileğini yeterince kavramamasından kaynaklanıyor. Ayrıca, tabanları da uygun olmadığı için ayakta rahatsızlık hissi oluşuyor.

Yerin sertliğini hissettirmeyen, tabanı yumuşak ayakkabıların tercih edilmesi en doğru olanı.'' Doç. Dr. Erdem, uzun bir aradan sonra ilk defa spora başlayacak olan orta ve ileri yaş grubundakilerin performans zorlayıcı yüklemeler yapmaması gerektiğini de belirtti. Aksi takdirde, topuk bölgesinde tendom (kiriş) kopmalarının ve kas yırtıklarının görülebileceğini vurgulayan Erdem, özellikle futbol gibi müsabaka sporlarında da aynı kurala uyulması gerektiğini anlattı.

Yürüyüş ya da sporun ardından germe ve egzersiz hareket yapmanın önem taşıdığına işaret eden Erdem, ''Bunlar yapılmadığında, çok basit bir harekette bile kas yırtılmaları ve kopmaları meydana gelebilir. Uyluk arkası kaslarda kısalık ve sertleşmeler olabileceği gibi, bu kaslarda hem kolay yırtılmalar olur hem de bel ağrısı ortaya çıkar'' dedi. Hissedilen ağrıların önemsenmesinin de olayın bir diğer boyutu olduğunu kaydeden Erdem, ihmal edilen ağrıların ileride ayak bileğindeki burkulmaları tetikleyip kireçlenmelere yol açabileceği uyarısında bulundu.


Vesselamu aleykum!

(aa)

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 653
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.05.2006 22:32
yürüyüş ve spor yaparken, ayagımızın rahat etmesi için ortopedik spor ayakkabıları giymeliyiz
casper Tarih: 09.05.2006 16:24
yürüyüş yaparken kesinlikle rahat ve ortapedik spor ayakkabıları kullanılmalı
doktoruydu Tarih: 09.05.2006 15:10
teşekkürler....