ANTİOKSİDANLAR

Beslenme uzmanlarına göre, sigara içme sonucu vücutta oluşan anormal hücreler "antioksidan" olarak adlandırılan besinler tarafından durdurulabilir. Antioksidanlar aynı zamanda oksijen moleküllerini de harekete geçirirler. Daha fazla antioksidan tüketen insanların kan miktarları daha fazladır ve kalp hastalıkları, kansere yakalanma riskleri daha azdır. Antioksidan besinlerin ağırlıklı olduğu bir beslenme stilini sigara içen veya içmeyen herkes uygulamalıdır. C vitamini, E vitamini ve Beta Karotenler "antioksidan olarak adlandırılıyor.


Bu vitaminlerin en çok bulunduğu besinler ise şunlar:


Beta Karoten :
Beta karotenin en çok bulunduğu yerler koyu yeşil ve sarı sebzelerdir. Ispanak, domates, taze kırmızı biber gibi... Ayrıca havuç, mango, tatlı kabağı, patates, kavun, kayısı beta karoten açısından bir hayli zengindir. Günde en az 25 mg beta karoten alınması şarttır.


C Vitamini :
C vitaminini tüm turunçgillerde, domateste, çilek ve yeşil biberde bulabilirsiniz. Günde alınması gereken C vitamini miktarı 500 mg olmalıdır.

E Vitamini :
E vitamininin en zengin olduğu besinler yağlardır. Tahıllar, hububatlar, fındıklar, yağlar E vitamin bakımından oldukça zengindirler. E vitaminini almanın en iyi yolu salatalara bol bol sos koymaktır.

Antioksidanların yanısıra folik asit (hayvansal gıdalar ve ciğerde bulunur), magnezyum (yeşil sebzeler, fasulye ve ekmekte bulunur) ve B2 vitamini (koyu yeşil sebzeler, sakatat, tavuk ve ette bulunur) içeren yiyecekler de vücudun dayanıklılığını arttıran ve böylece sigaranın zararlarını azaltan maddeler arasında sayılabilir.


İDEAL MENÜ


Kahvaltı : Ortalama büyüklükte bir portakal (70 mg).
Öğle Yemeği : Küçük bir kavun (113 mg) veya bir tabak taze çilek (85 mg).
Akşam Yemeği : Brokoli ya da brüksel lahanası (48 mg) gibi sebzeler içine bir havuç (7 mg), bir tane de taze kırmızı biber (95 mg) koyulmuş bir salata.


Her gün hepsini olmasa bile, bu yiyeceklerden en azından bir kaçını sofranızdan eksik etmemeniz daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz açısından çok yararlı olacaktır. Ve en azından sigara azaltmayı deneyin dostlar, faydasını göreceksiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2842
favori
like
share
tıkır Tarih: 14.05.2006 13:04
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Paylaşım için Teşekkürler.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Refik,
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Ben sık ve bol miktarda tüketiyorum.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Demek ki ondan hala ölmedim.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Bilmeden kendi kendimi tedavi etmişim.
doktoruydu Tarih: 11.05.2006 07:37
teşekkürler.......
sennur Tarih: 10.05.2006 20:21
bu konuda özlems-o arkadaşa katılıyorum.sigarayı bırakarak zarardan kurtulmak varken,başka yol aramamak gerek diye düşünüyorum.tabiiki bahsettiğiniz besinler sağlığımız için zaten almamız gerekenler.sigara tiryakisi arkadaşlar kızmasınlar ama,allah onlarıda kurtarsın :18:
casper Tarih: 10.05.2006 09:49
Sigara içenlerin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor,
ancak sigara içenlerin fazla havuç tüketmesinin zararlı olduğunu biliyordum ben :20:
ozlems_o Tarih: 10.05.2006 07:46
sağol arkadaşım sigara içenlerin mutlaka alması gereken besinler

ama bence direk sigarayı bırakarak bu soruna kesin bir çözüm geirebiliriz :85:
SU-PERISI Tarih: 09.05.2006 23:14
teşekkürler arkadaşım,her gün A,E,C vitaminleri olan gıdalardan hiç olmasa bir kısmını tüketmeliyiz