Babalar da Hamilelik Belirtileri Gösterebilir

Baba adayları hamilelik belirtileri gösterirse


Baba adayları da eşleriyle birlikte hamilelik süresince duygusal ve fiziksel değişimler yaşayabiliyorlar. Aşeriyorlar, mide bulantısı ve baş dönmesinden şikayet ediyorlar.
Couvade Sendromu denen bu durum baba adaylarının hamilelik belirtilerini anne adaylarıyla birlikte göstermesine deniyor. Baba adaylarının yaklaşık %10 ile %65inde görülen sendrom hamilelik sırasında en sık 3. aya doğru ya da doğum yaklaştığında ortaya çıkıyor. Memorial Hastanesinden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu baba adaylarında görülen Couvade Sendromunun belirtilerini şöyle sıraladı: Duygusal değişimler, yorgunluk, baş ağrısı, bel ağrısı, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantısı, baş dönmesi ve aşermek.

Bu durumun birden fazla sebebi olabileceğini belirten Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu şöyle devam etti: Hamile anne ile özdeşleşme isteği, kıskançlık, dünyaya yeni gelecek bebeğin korkusu, hamile eşin duygularının değişmesinden endişe edilmesi, cinsel yaşamdan zevk almamak gibi durumlardan doğan stres baba adaylarının da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor

Alınacak küçük önlemler ile bu durumun önlenebileceğini belirten Uzman Psikolog Tozlu şunları söyledi: Baba adayının hamile eşini dışardan gözlemlemek ve onun mutluluğunu seyretmektense, eşi ile birlikte hamileliği yaşayarak bu mutluluğu paylaşarak sendroma girmekten kurtulabilir. Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel, ve maddi sıkıntılar baba olmak ya da ebeveyn olmak gibi kitaplar okuyarak, diğer babalarla konuşarak ve ebeveyn kurslarına katılarak azaltılabilir. Ayrıca, bebeğin nasıl yıkandığı, karnın nasıl doyurulduğu, altının nasıl değiştirildiği konusunda bilgi edinilmesi de bu korkunun azalmasını sağlayacaktır.

Eğer maddi sıkıntılar yaşanacağı düşünülerek stres yaşanıyorsa o zaman oturup her iki eşin de yeni bir aile bütçesi çıkartması harcamaları ayarlaması ve bu konuda planlı olmak bu stresi düşürecektir. Hamile kadının cinsel isteksizlik duymasının en büyük sebeplerinden birisi artık çekici olmadığını düşünmesidir. Eğer hamile eşin cinsel isteksizlikten doğan stres varsa bu durumda baba adayı eşine vücudunun görüntüsünün değişmesine rağmen hala çekici olduğunu söyleyebilir. Romantik bir akşam yemeği hazırlayıp eşine hala seksi ve çekici ve hala onu beğendiğini hissettirebilir. Böylelikle kadının cinsel haz duyması sağlanır. Hamilelikle başlayıp hamilelikle biteceği gibi bazı durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 790
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 11.05.2006 08:39
teşekkürler.......
SU-PERISI Tarih: 10.05.2006 19:14
Baba adayları da eşleriyle birlikte hamilelik süresince duygusal ve fiziksel değişimler yaşayabiliyorlar. Aşeriyorlar, mide bulantısı ve baş dönmesinden şikayet ediyorlar.baba adayları çeşitli kitaplar okuyarak ve kurslara katılarak bunu azaltabilirler
kurtjara Tarih: 10.05.2006 13:29
Tabiki bir duygusal bir yoğunluk oluyor ama bu kadar da değil yani :20:
casper Tarih: 10.05.2006 12:35
bence sorumluluğunu bilen ve bebeğini gerçekten isteyen baba adaylarının gösterdiği bir belirtidir buu,
teşekkürler senur
ozlems_o Tarih: 10.05.2006 11:27
:85: çok doğru artık babalarda aynı stresi yaşıo dokuz ay o cefayı çekio.

çekmeleri de gerekio bence