Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsunuz, işinizde veriminiz düşük, sabahları kalkarken zorlanıyorsunuz. Bütün bunlar kronik yorgunluğa işaret olabilir.

Yorgunluk kelimesi günümüzde yaşam koşullarına bağlı olarak sıkça kullandığımız bir kelime. Yoğun iş temposu, stres, hava kirliliği, uyku düzensizlikleri zamanla vücudu hem ruhsal hem de fiziksel açıdan yıpratıyor ve kronik yorgunluktan şikayet eder hale geliyoruz. Yorgunluğun yarattığı depresyon, gibi olumsuz durumlara karşı neler yapabilirsiniz bir göz atalım..

Kronik yorgunluk
Sabahları yatağınızdan yorgun uyanıyorsanız, konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız, ciddi bir baş ağrınız varsa, eklem ve kaslarınızda ağrı hissediyorsanız kronik yorgunluk sendromu tehdidi altında olabilirsiniz. Toplumda pek çok kişiyi etkisi altına alan bu sendrom kadınları daha çok etkiliyor.

Karın ağrısı var mı?
Bütün bu belirtilerin yanı sıra karın ağrısı, şişkinlik, göğüs ağrısı, kronik öksürük, sersemlik de kronik yorgunluğun belirtisi olabiliyor. Eğer sorun bir türlü geçmiyor, 6 ay ve daha uzun devam ediyorsa, günlük hayatınızı tehdit eder bir boyuta geliyorsa bir uzmana başvurmak gerekiyor. Daha enerjik olmak için diyetinize daha çok C vitamini, magnezyum, demir ve çinko dahil edin. Çünkü bunlar bol enerji verir. Turunçgiller, biber, patates, brokoli ve kivide bol miktarda C vitamini bulunur.

KEPEKLİ GIDALAR
Tahıllar ve mercimek ise bol miktarda demir içerir. Yeşil sebzelerde de magnezyum vardır. Ayrıca B vitamini içeren besinleri de sofradan eksik etmeyin. Ton balığı, somon, tavuk, fasulye, mısır, arpa ve esmer buğday gibi kepekli gıdalar B vitaminleri açısından zengindir.

AYNI SAATTE YATIN
Uyku saatleri de önemli. Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Yatağınız rahat, yattığınız odanın ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Işık almayan bir odada yatın. Yatak odanızda televizyon gibi elektronik eşya bulundurmayın ve asla televizyon karşısında uyumayın.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 564
favori
like
share
casper Tarih: 11.05.2006 10:25
Ya selenecim bendede bu belirtiler var,
önerilerini dikkate alıcam,
teşekkürler canım
menekşe çiçeği Tarih: 11.05.2006 07:52
Paylaşımın için teşekkürler Selene :3:
ozlems_o Tarih: 11.05.2006 07:51
evet abla ben tam olarak öyle hissediyotum kendimi :79:

bilgiler için ve öneriler için sağol
doktoruydu Tarih: 11.05.2006 07:36
teşekkürler.......
SU-PERISI Tarih: 11.05.2006 00:03
teşekkürler selene eline saglık