Beyin travması, tümör, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri nedeniyle, beyin-omurilik sıvısı burun akıntısı olarak gelebiliyor.
Kayseri Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İlhan Özer, çocukluk çağında çok sık görülen şikayetler arasında yer alan burun akıntısının sadece soğuk algınlığında olmadığını anlattı:
''Yeni doğanlarda, burunda darlık, tıkanıklık gibi doğumsal burun anomalileri ve akut sinüzit ile bronşit, kızamık, boğmaca gibi hastalıkların başlangıç dönemlerinde de su gibi burun akıntısı görülür.
Bazen burun akıntısı ve burunda şişme, nazal mukozanın, soğukhava, nem değişiklikleri, sigara içilmesi, baharatlı yiyecekler tüketilmesi, stres gibi çeşitli uyarılara verdiği tepkidir.
Kafa travması, tümör, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri nedeniyle burundan beyin omurilik sıvısı akıntı olarak gelebilir.''
Dr. İlhan Özer, alerjiye bağlı burun akıntısı da görülebileceğini belirterek ''bunlar mevsimsel ya da yıl boyu devam edebilir. Burun akıntısı temiz ve su gibidir. Akıntı ile beraber aksırık, göz rahatsızlıkları tabloya eşlik eder'' dedi.
Buruna yabancı cisim kaçması sonucu oluşan akıntının ise tek taraflı, kötü kokulu ve kanlı olabileceğini belirten Özer, bazı ilaçların da burun akıntısına neden olduğunu söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 541
favori
like
share
casper Tarih: 11.05.2006 10:28
Aslında vücudumuzda farkettiğimiz en ufak değişiklikleri bile dikkate almamız gerekiyor,
benim de son günlerde burnum da kuruluk oluyor,
bari bende doktora gitsem :20:
ozlems_o Tarih: 11.05.2006 07:48
:89: burun akıntısı diye hiç önemsemeyiz

bilgiler için sağol su perisi
doktoruydu Tarih: 11.05.2006 07:29
teşekkürler.......
cLaSs Tarih: 11.05.2006 01:10
$ok Oldum acikCasi Tesekkurler Bilgi iCin