Mobil iletişim ve multimedya cihazlarında dünya devi Nokia, Berlinde düzenlediği Open Studio etkinliğinde, bir Yahoo! Şirketi olan Flickr ile işbirliği yaptığını açıkladı. Bu işbirliği sayesinde Nokia Nseries cihazları ile çekilen fotoğraflar doğrudan İnternet ortamında paylaşılabilecek.

Finlandiyalı mobil iletişim cihazları devi Nokia, Berlinde düzenlediği Open Studio etkinliğinde, İnternetteki en büyük online fotoğraf paylaşımı topluluğu olan Flickr ile işbirliği yaptığını açıkladı. Bu işbirliği sayesinde, Nokia Nseries multimedya cihazlar ile fotoğraf çekenler, başka hiçbir ek uygulama yüklemeye gerek kalmadan, fotoğraflarını ve yorumlarını online Flickr hesaplarına doğrudan gönderebilecekler. Yine Open Studio etkinliğinde tanıtılan Nokia N93, Nokia N73 ve Nokia N72, Flickrı destekleyen ilk Nokia Nseries cihazları olacak. Nokia gelecekte bu uygulamayı diğer Nseries cihazlarında da sunacak.

Nokia yetkilileri Flickr ile yapılan işbirliği hakkında şunları ifade ettiler: Giderek daha çok sayıda insan İnternet servis ve uygulamalarına mobil cihazlarla erişiyor. Biz de bu nedenle Nokia Nseries cihazlarımızda Flickr gibi servisleri destekleyen özellikler ekliyoruz. Bu yeni deneyimleri her an yaşamanın en iyi yolu, Nokia Nseries gibi güçlü bir multimedya cihazı kullanmaktır. Her an İnternete bağlı olan bir bilgisayar cebinizde olduğu sürece, çektiğiniz bir fotoğrafı arkadaşlarınızla, hatta yabancılarla bile anında paylaşabilirsiniz.

Flickr, fotoğrafların dostlarla, aile üyeleriyle ve tüm dünyayla kolayca paylaşılmasını sağlayan online bir paylaşım sitesi. Flickra yüklenen fotoğraflar bloglara da gönderilebiliyor, değiştirilebiliyor, düzenlenebiliyor, isimlendirilebiliyor, paylaşılabiliyor.

Flickr yetkilileri Nokia ile yapılan işbirliği konusunda şunları söylediler: Fotoğraf çekmenin insan hayatındaki rolü son 5 yıl içinde radikal değişimler geçirdi. İnsanlar giderek daha çok zamanlarını hareket halinde geçirmeye başladıkça, yeni iletişim olanakları doğdu. Artık insanlar her an birbirleriyle temas halindeler, paylaşıyorlar, dünyayı birbirlerinin gözünden keşfediyorlar. Nokia ve Flickr işbirliği de, fotoğrafların bir PCye bağımlı kalınmadan paylaşılabilmesini kolaylaştırıyor.

Kolay Kullanım

Nokia Nseriesteki Kamera ya da İmaj Galerisi uygulamaları sayesinde fotoğrafları gerçek ölçülerinde ve doğrudan Flickra yüklemek mümkün oluyor. Fotoğrafların hepsi bir seferde yüklenebildiği gibi, parça parça yükleme seçeneği de bulunuyor. Nseriesin desteklediği diğer bir özellik de, cihazdan yüklenen fotoğraflara yorum eklenebilmesi. [URL]www.flickr.com adresinden Flickra kayıt yaptırıp Nokia Nseries cihazı için giriş bilgilerini aldıktan sonra, online paylaşım işlevini kurmak son derece kolay. Bu uygulama henüz tüm ülkelerde kullanılamıyor ama Nokia ve Flickr gelecekte bu servisi daha çok sayıda pazarda sunmayı hedefliyor.

Mobil Fotoğraf Bilgileri

Sahip olabileceğiniz en değerli kamera, saklamak istediğiniz bir anı çekmek istediğinizde yanınızda olan kameradır. Böyle bir kamerayı, üstelik sürekli İnternete bağlı bir halde cebinizde taşımanız, çekim yaptıktan sonra bunları bir bilgisayara aktarmaya gerek kalmadan paylaşabilmeniz anlamına gelir. Bu gerçeği bilen Nokia geçtiğimiz yıl 100 milyondan fazla kameralı cep telefonu satarak dünyanın en büyük dijital kamera üreticisi oldu.

Flickr Hakkında

Bir Yahoo! Şirketi olan Flickr 2004te kuruldu ve online fotoğraf paylaşımında bir devrim yarattı. İnsanların fotoğraf saklama, paylaşma, derleme ve arama taleplerine yönelik yenilikçi yaklaşımı milyonlarca kullanıcının beğenisini kazandı ve web tabanlı mevcut ürün ve hizmetlerdeki gelişmeleri etkiledi. Flickrın vizyonu, dünyanın gözü olmak, insanların dünyada gördüklerini paylaşmalarını sağlamaktır. Mart 2005te Flickrı satın alan Yahoo! bu fotoğraf paylaşım sitesini ayrı bir marka olarak sürdürüyor. Flickr hakkında ayrıntılı bilgi [URL]www.flickr.com adresinden alınabiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 467
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:47
paylaşım için teşekkürler
stugal Tarih: 13.05.2006 16:03
Paylaşım için sağol