[COLOR=orangered]Evvel zaman içinde büyük bir ülkenin iyi kalpli, cömert ve insanları seven bir padişahı varmış. Bu padişah halkının problemleriyle ilgilenir ve onları hep korumaya çalışırmış. Ancak bu padişahın bir derdi varmış. Hiç çocuğu olmayan padişah son zamanlarda çokça düşünmeye başlamış. En büyük isteği kendisinden sonra yerine geçecek olan padişahın kendisi gibi halkı için yaşayan adil bir yönetici olması imiş.
Günlerce düşünmüş. Aylarca düşünmüş. Sonunda halkına duyurmuş:
"Ülkemde yaşayan bütün çocuklara bir çiçek tohumu verilecektir. Bu tohumu kim en güzel şekilde saksıya eker ve ona en güzel şekilde bakarsa o benim yerime bu ülkeye padişah olarak yetiştirilecektir."
Ertesi sabah sarayın her tarafı çocuk dolmuş. Her çocuğa padişahın isteği üzerine bir çiçek tohumu verilmiş. Tohumunu alan çocuk hemen evine gidip saksıya özenle ekmiş.
Beklemişler. Beklemişler. Beklemişler.
Günler günleri kovalamış, haftalar haftaları. Bütün çocukların çiçekleri büyümüş. Mis kokulu, rengarenk çiçekler açmış. Saksılar evlerinin en güzel köşesini süslemeye başlamış. Aralarında bütün bu güzel çiçekleri görüp de kendi saksısında bir türlü büyümeyen tohumuna çok pek çok üzülen bir çocuk varmış.
Annesi onu teselli etmeye çalışmış. Demiş ki, "sen elinden geleni yaptın, onu korumaya çalıştın, onu sevdin, ama o büyümek istemedi."
Çocuk "o gün ben ne söyleyeceğim padişahımıza?" demiş üzgün üzgün.
"Olanı söyleyeceksin" demiş annesi de. "Tohum çiçeğe durmadı diyeceksin."
Bir süre sonra verilen zaman dolmuş ve bütün çocuklar sarayın bahçesini doldurmuşlar. Ellerinde saksıları, saksılarında enfes görünen çiçekleri varmış. Çocuk bu çiçekleri görünce daha bir üzülmüş, daha bir kendine kızmış. Ama artık yapabileceği bir şey de yokmuş.
Padişah bahçeyi dolduran çocukların çiçeklerine uzun uzun bakmış. Aralarında dolaşmış. Gelip tam saksısında çiçek olmayan çocuğun önünde durmuş. Çocuk çok heyecanlanmış ve çiçeği büyümediği için çok utanmış. "Özür dilerim" diye mırıldanmış.
Padişah ona, "neden senin saksında çiçek yok?" diye sormuş.
"Bilmiyorum" demiş çocuk. "Ona çok iyi baktım, ama büyümek istemedi."
Padişah "çok mu üzüldün?" diye sormuş.
"Evet, üzüldüm" demiş çocuk. "Benim çiçeğim de onlarınki kadar güzel görünsün isterdim."
Padişah gülümsemiş ona. Elini tutup onu bütün çocukların görebileceği yere çıkarmış. "İşte" demiş. "Benim yerime padişah olabilecek çocuk." Herkes çok şaşırmış. "Ama onun çiçeği hiç büyümemiş" diye mırıltılar yükselmiş. Padişah devam etmiş. "Size verdiğim bütün tohumlar sıcak suya batırılmış tohumlardı. Hiçbirisinden çiçek büyümesi mümkün değildi. Bir tek bu çocuk doğru söyledi. Benim yerime geçecek, benim ülkemi en adil şekilde yönetebilecek çocuk budur. Artık yüreğim rahat olabilir. Çünkü benden sonra ülkem emin ellerde olacak."

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1034
favori
like
share
canisi66 Tarih: 29.11.2006 11:34
saol kardes paylasim icin tsler
aloneman09 Tarih: 25.11.2006 23:22
Paylaşımın için teşekkürler...
ViVa Tarih: 24.11.2006 19:58
Çok güzel bir hikaye ve konu dürüstlük her şeyin başı dürüstlük bir kez daha görmüş olduk dürüstlük demekki her zaman kazanıyormuş. Teşekkürler arkadaşım paylaşımın için ellerine sağlık.
fikret336 Tarih: 24.11.2006 15:44
paylaşım için teşekkürler
missx Tarih: 28.08.2006 14:44
işte doğruluğun mükafatı
fiber_optic Tarih: 28.08.2006 10:28
tesekkurler
exel@ns-MS- Tarih: 26.08.2006 21:39
KEŞKE HERKES BUNUN GİBİ DÜRÜST OLSAYDİ TEŞEKKÜRLER
DeNiZKiZi Tarih: 14.07.2006 14:32
Durustluk her zaman heryerde cok cok onemlidir , Rabbim durustlukten ayirmasin
gulcan57 Tarih: 22.06.2006 00:02
dogruluk, dürüstlük her zaman kazanir, bu dünyada olmasa bile:-)

hakikat her zaman yalana üstün gelir..

tesekkürler cristiana