Vücudumuzu dış etkenlerden koruyan cildimiz, eşyalar gibi zamanla güzel görünümünü kaybetmektedir. İşte bu görünümü korumamız bizim elimizde .
İNSANIN yaşlı veya genç olduğu, iç organlarından değil dış görünüşünden belli olur. Bazı kişiler vardır ki, 25-30 yaşlarında olmalarına rağmen dış görünüşleri 50-60 yaşlarındaymış gibidir. Bazılarıda vardır ki yoğun iş temposu ve düzensiz yaşamları göz önünde bulundurulmalarına rağmen yaşları 40-50 gibi olmalarına rağmen 30-35 yaşlarındaymış gibi görünürler. Peki bunun sırrı nedir, nasıl böyle bir görüntüye sahip olurlar.
Yaşlanmanın kanser gibi bir hastalık olduğunu ve çaresinin henüz bulunamadığını belirten uzmanlar, "Yaşlanmanın önüne tam olarak geçilemiyor. Lakin uygulamalarla cildinizdeki yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Bu yaşlanmanın etkisini besinlerle, yaşam tarzınızla ve çevresel etkenler büyük faktör oynuyor." diyor. Cilt sağlığı ve güzelliği üzerinde tereyağı, kırmızı et ve şekerli yiyeceklerin olumsuz etkisi bulunuyor. Kızartma, kan dolaşımını ve ciltteki sebum oranını negatif yönde etkilemekte; sigara ve alkol de gözeneklerin tıkanmasına, ince çizgilerin belirginleşmesine ve cildin matlaşmasına neden oluyor.
Buna bağlı olarak, yaşadığınız ortamda yüksek stres altında kalıyorsanız o zaman cildinizin yaşama şansını tamamen kaybediyorsunuz. Güzel bir cilde sahip olmak ve onu korumak için yapacaklarınız, aslında beden ve zihinsel sağlığınızı da etkiliyor. İşte yapmamız gerekenler:
Herşeyden önce cildinizdeki kırışıklıkların önüne önceden geçmeye çalışın bunun için aldığınız besine dikkat etmelisiniz. Yukarıda belirtildiği gibi vücudunuza zarar vercek nitelikte olan besinlerden kaçın. Bununla birlikte vücudunuza ve cildinize yararının fazla olduğu ispatlanan Somon ve onun gibi yağlı balıklar, cildin su tutma kapasitesini artırarak yumuşak ve taze görünmesini sağlıyor. Nemli bir cilt daha diri oluyor ve kırışıkların oluşması gecikiyor.
Cildinizin taze kalmasını sadece deniz ürünleriyle sağlanamayacağını unutmayın. Bunun yadında vücudunuzu ve cildinizin dayanıklılığını arttırmanız gerekir. Portakal, kivi, ıspanak, tatlı patates ve biber, cildin darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Soyalı ürünler cildin incelmesini ve kurumasını yavaşlatarak, yaşlanmayı geciktiriyor. Cildin kendini yenilemesine yardımcı oluyor. Süt ve süt ürünlerinin içindeki kalsiyum, ciltteki hücrelerin sürekli olarak kendilerini yenilemesini sağlıyor.
Aynı zamanda, besinlerinizi alırken, düzenli uyku, haftada en az iki kez düzenli yürüyüş veya koşu yapılmalıdır. Beyninizdeki oksijen miktarı azaldığı zaman, beyniniz bu oksijeni kan yoluyla vücudunuzdan temin eder. Tabii ki kan bu oksijeni cilt altındaki canlı deri hücrelerinden temin eder. Canlı hücre oksijensiz kaldığı için direkt ölü hücreye dönüşür. Ölü hücrelerin artması cildin kırışmasına neden olur. Bu nedenledirki her sabah yatağınızdan kalktığınızda mutlaka camları açıp derin nefes almanız 10 yıllık ömrünüzde 1 yıl genç kalmanızı sağlar.


.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 573
favori
like
share
casper Tarih: 13.05.2006 09:47
seninde belirttiğin gibi düzensiz beslenme,uykusuzluk,yoğun stres cilde en büyük kötülüğü yapan etkenler :85: