Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Turgan, Türkiye'de 15 milyon hipertansif kişi olduğunu belirterek, bunlardan 6 milyonunun rahatsızlığının farkında olmadığını söyledi.
Turgan, hipertansiyonun hem ülkede hem de dünyada en önde gelen sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kronik böbrek hastalığının hipertansiyonu, hipertansiyonun da kronik böbrek hastalığını doğurduğunu ifade eden Turgan, ''Dünyada hem şeker hem de hipertansiyon hastalıklarında artış var. Dünyada 1 milyara yakın hipertansif var. Hipertansiyon dünya genelinde yüzde 26 sıklıkla görülüyor. Türkiye'de ise 18 yaş üstü hipertansif sıklığı yüzde 31.8'dir. Yani ülkemizde 15 milyon hipertansif kişi var'' diye konuştu.

Derneğin yaptığı araştırmaya göre, bu kişilerin sadece yüzde 40'ının hastalığının farkında olduğunu, 6 milyon dolayında kişinin ise hipertansif olduğunun farkında olmadığını anlatan Turgan, araştırmaya katılanların yüzde 32.8'inin kan basıncını daha önce hiç ölçtürmediklerinin ortaya çıktığını söyledi.

Yüksek tansiyona neden olan etkenlerin başında tuz tüketiminin geldiğini ifade eden Turgan, ''Normal, sağlıklı bir kişinin günde 3-4 gramdan fazla tuza ihtiyacı yoktur. Oysa çağdaş toplumlarda günde kişi başına 8-10 gram tuz tüketilmektedir. Bu 15 grama kadar çıkmaktadır. Bu tuzların yüzde 70'i gizli tuz içeren gıdalardan alınmaktadır'' dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 508
favori
like
share
refik Tarih: 16.05.2006 08:35
değerli bilgilerin için teşekkürler arkadaşım çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu
SU-PERISI Tarih: 16.05.2006 00:20
teşekkürler özlemcigim.Hipertansiyon çok yaygın bir hastalıktır. Hipertansiyon, kalıcı sakatlık ve ölüm nedeni olan toplumsal bir sorundur,
Hipertansiyon, değişik böbrek, kalp, damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına yol açabiliyor,hipertansiyon hastaları tuz tüketimine dikkat etmelidir
casper Tarih: 15.05.2006 10:00
Bilgilerin için teşekkürler özlemcim,
benimde kayınvalidemin hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliğinden vefat etti :79:
tıkır Tarih: 14.05.2006 12:32
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Paylaşım için Teşekkürler.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Özlem.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Çok doğru bir arkadaşımın ölümüne tanık oldum.