[COLOR=coral]Arkadaş şiddeti depresyon nedeni
Hollandada yapılan bir araştırma, okulda arkadaşlarından dayak yiyen veya korkutulan çocuklarda depresyon başta olmak üzere birtakım sağlık sorunlarının başgösterdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar da, çocukların yaşadıkları sorunların, okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda aileleri uyarıyor...


Okullarda yaşanan şiddet olayları, araştırmacıları da harekete geçirdi. Hollandada 18 ilkokulda yapılan bir araştırmaya göre arkadaşları tarafından dövülen veya korkutulan çocuklarda depresyon veya başka sağlık sorunlarının yaşanması olasılığı, diğer akranlarına göre daha yüksek.

6 ay boyunca 9 ila 11 yaşında bin 118 çocuğun katılımıyla yürütülen araştırmada, söz konusu çocuklara arkadaşları tarafından şiddete maruz bırakalıp bırakılmadıkları soruldu. Araştırmada şiddet kapsamında sayılan unsurlar arasında, takma adla çağrılmak veya çeşitli şekillerde dışlanmak da yer aldı.

Sonuçları inceleyen araştırmacılar, söz konusu şiddet unsurlarına maruz kalan çocukların, depresyona girme ihtimalinin yaşıtlarına göre 4 kat fazla olduğu sonucuna vardı. Şiddete maruz kalmanın ayrıca aşırı heyecan, altına kaçırma ve karın ağrısı gibi durumlara yol açtığı da ortaya konuldu.

Araştırmacılar, çocuklarında çeşitli sağlık sorunları baş göstren aileleri, bu durumun okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda uyarıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 596
favori
like
share
Lmanyaks Tarih: 23.10.2006 15:13
arkadaş seçimine dikkat
casper Tarih: 15.05.2006 10:16
Kesinlikle değerli arkadaşım mirage ın her kelimesine katılıyorum,
her türlü şiddet insanların beyin elektriğini bozuyor ve sorunlu insanlar toplumumuzda çoğalıyor,sonuçtada sorunlu bir toplum olup çıkıyoruz :18:
MiRaGe Tarih: 14.05.2006 22:49
şiddet insan hayatının her döneminde ruhunu parçalayn bir atken.ve maalesef dünyanın her yerinde şiddete ratslanıyor.Gücünü başka türlü ifade edemeyen aciz insanlar kendilerini kanıtlıyor.Şideetin olduğu evlerde yetişen çocuklarda şiddete meyilli oluyorlar doğal olarak..Tabii sonuçta çevrelerindeki diğer çocuklar için ruhsal dünyalarında tehlike arzediyorlar.Bunu engellemek nasıl mümkün işte bu sorunun cevabı bulunmalı