ABD'de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu.
Konya-Karaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ramazan Gürbüz, içerdiği vitamin ve minerallerle yumurtanın anne sütünden sonra en önemli gıda maddesi olduğunu söyledi.
Yumurtanın faydaları konusunda birçok bilim adamının çok sayıda
araştırma yaptığını dile getiren Gürbüz, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından faydalı bir
gıda olduğunu kaydetti.
ABD'de Dr. Elizabeth Johnson adlı bir araştırmacının yaptığı çalışmada, yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin, 50 yaşın üzerindeki kişilerin görme bozukluklarının iki önde gelen nedeni olan yaşla ilişkili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğinin belirlendiğini vurgulayan Gürbüz, şunları kaydetti:
''Katarakt tedavi edilebilirken, yaşlılıkla ilgili ortaya çıkan gözlerdeki dejenerasyon körlüğe kadar gidebiliyor. Bu yüzden dejenerasyona karşı korunmak büyük önem taşıyor. Bu açıdan diyetlerdeki lutein ve zeaksantin miktarını artırmak gerekiyor. Lutein ve zeaksantin, sebzelerde de yoğun miktarda bulunuyor, ancak yumurta sarısındaki bu maddeler, daha kolay ve verimli bir şekilde emiliyor.''
Göz sağlığındaki rolleri dışında yumurtanın, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da iyi geldiğini vurgulayan Gürbüz, yumurtanın alzheimer hastalığına karşı da önleyici etkisi bulunduğunu söyledi.
Yumurta gibi ucuz ve zengin bir ürünün tüketilmediğini dile getiren Gürbüz, ''Sonra da doktorların peşinde koşturup sağlık arıyoruz. ABD'de 335, Japonya'da 280 ve Avrupa ülkelerinde ise 220 olan kişi başına yumurta tüketimi Türkiye'de sadece 135 adettir'' diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 481
favori
like
share
ozturk Tarih: 15.05.2006 12:42
paylaşıma teşkür...
casper Tarih: 15.05.2006 10:27
Yumurta en besleyici ve proteinli besinler arasında ancak dikkatli yemek gerekiyor,çünki sarısı kolestrolü çok yükseltiyor :85:
refik Tarih: 15.05.2006 09:36
faydalı bilgilerin için teşekkürler.