Yoğurttaki yararlı bakteriler, mikroplara karşı koruma sağlar.Alkol yağlanmayı artırıcı, kilo yapıcı olduğu kadar, pek çok sinir, mide, karaciğer rahatsızlıklarına da neden olur. Hiç tüketmemeye çalışın. Vitamin, mineral veya protein içermediği için alkolün besin değeri çok azdır. Kronik (uzun süreli) alkoliklerin beslenmesi çoğu kez yetersizdir. Bunlarda en sık tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), niasin, folik asit, pridoksin (B6 vitamini), magnezyum, potasyum ve çinko yetersizliği görülür. Uzun süre aşırı içki içmek beslenme yetersizlikleri ve bozukluklarına neden olur. Alkol yalnızca "boş kaloriler", yani enerji değerinin ötesinde besleyici değeri olmayan kaloriler içerir. Alkolikler genellikle gıda yerine alkolü koyar, böylece diyetleri temel besinlerden yoksun kalır. Birçok önemli besin, özellikle tiamin ve folik asit yeterince emilemez. Ayrıca yağ karaciğerde ancak kısmen işlenmiş biçimlerde birikir ve depolanır. Kısa bir süre sonra karaciğer şişer, "yağlı karaciğer" denen bir duruma yol açar ve fonksiyonu zayıflar.

Prebiyotik yoğurt pek çok sıkıntıyı yok edebilir
Probiyotik ve prebiyotik yoğurt düzenli olarak tüketildiğinde içindeki yararlı bakteriler sayesinde vücudun mikroplara karşı direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Prebiyotikler bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin gelişimini artırıyor. Bağırsakta uygun ortamın sağlanmasına yardımcı oluyor. Böylelikle ishal, kabızlık, irritabl bağırsak sendromunu iyileştirici etki gösteriyor. Bağırsakta uygun ortamın olması kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gibi önemli minerallerin emilimini artırıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.05.2006 00:26
Yoğurt, bağışıklık sistemine uyarıcı etkisinden dolayı çeşitli hastalıkların önlenmesinde önemli bir etkendir.teşekkürler casper
ozturk Tarih: 15.05.2006 12:39
yoğurdun aspirin gibi her gün yeni bir faydası çıkıyor..İyi bir besin ama sağlıklı olması şartıyla... :85:
refik Tarih: 15.05.2006 12:27
yoğurt sağlığımız için çok önemli yeri vardır. yoğurdu severim günlükte yerim